Menu

Průvodce TO JE BRNO III

09. 01. 2021

Třetí autentický průvodce TO JE BRNO, který na sklonku roku 2020 vydal TIC BRNO, vás  provede po industriálních stopách v moravské metropoli. S předchozími díly má společný subjektivní pohled deseti autorů, kteří v jedenácti kapitolách odhalí kousek historie i to, jaký vliv měla a má na současnou tvář města. Bez retuše a bez úprav. Tak, jak jsou čtenáři již zvyklí.

TO JE BRNO III. navazuje na úspěšné předchozí díly, které změnily žánr městských průvodců. První díl vzbudil v roce 2017 vlnu mediálního a především čtenářského zájmu, kdy se přelepovala kapitola, vedla se živá diskuze a souběžně se řešil i dotisk beznadějně vyprodané knihy. V souvislosti s průvodcem se hovořilo o „marketingu na hraně“ a ty hranice se poznávaly. Tu téměř revoluci vzbudilo pojetí průvodce, který byl sborníkem textů vybraných autorů a jejich pohledu na Brno, jeho fenomény a život v něm. Bez příkras a zásahů vydavatele. Ne oficiální pohled města, ale osobní názor lidí, kteří ho znají jak své boty. Právě autentická linka je pro TIC BRNO jednou ze stěžejních při propagaci města. Na nic si nehrát, podat pravdu vlastníma očima lidí, co tu žijí, a sdílet tak jedinečnou atmosféru města. Funguje to i u jiných projektů a tento mnohdy až brutálně autentický pohled zůstal zachován i u dvojky a nyní ho nabízí díl třetí. Co se změnilo, je jednotné téma, které se proplétá jednotlivými kapitolami. Poznáte tak brněnský industrial a mnoha podob, které nabízí. Pokud nevíte, proč se městu kdysi přezdívalo Moravský Manchester, neváhejte se začíst.

V jedenácti kapitolách od brněnských osobností nahlédnete například do historie vzniku průmyslových oblastí, zjistíte, jak bydleli podnikatelé, s vtipem popsané panoptikum obyvatel poukáže na sociální stránku života. Část knihy se zamýšlí nad dnešním významem těchto míst, aktuálností jejich výpovědi a možným potenciálem pro časy budoucí. Další odstavce vás provedou současnou kreativní scénou, zajímavostmi z oblasti designu, nebo ukáží, jakou roli má Brno v novodobém výzkumu a IT. Poslední jedenáctá kapitola si pak od Brna dává lehký odstup.

„Přála bych si, abyste po přečtení našeho třetího autentického průvodce o brněnském industriálu vyšli do brněnských ulic, prozkoumali bývalé průmyslové zóny a brownfieldy, zastavili se na chvíli na opuštěných místech, kde kdysi býval čilý ruch,“ vyzývá k přečtení ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková. Zkuste se tedy během cest po městě dívat na místa a budovy a nechte je na sebe promlouvat, abyste už nikdy nevnímali Brno stejně jako předtím.

Co se v autentickém průvodci také dočtete?
„Zatímco ulicemi stověžaté se potloukal dobromyslný pražský pepík, na nárožích města nad Svratkou postával brněnský plotňák. S červeným šátkem kolem krku a napomádovanými vlasy většinou nefachčil, protože hokna za pár vran byla pod jeho úroveň, zato byl přeborníkem v hazardu či milostných avantýrách, které vyhledával kupříkladu na Flédě. K rozkvětu průmyslové velmoci sice nijak nepřispěl, svou originalitou korunovanou hantecem však spoluvytvářel nezaměnitelný kolorit štatlu, který si moravská metropole udržela dodnes,“ podotýká Kateřina Tučková, autorka kapitoly Panoptikum Moravského Manchestru.

„Jako v každém organizmu, také v Brně se nachází místa, zákoutí a stavby, které již pozbyly svého původního významu, ale ještě nenašly význam nový. Místa opuštěná, zapomenutá, čekající na vzkříšení nebo svůj definitivní konec. Říkáme jim různě – zříceniny, mrtvé domy, rumiště, brownfieldy nebo opuštěná místa. Společný je jim pocit vyhaslosti a ticha, které snad jednou opět vystřídá čilý městský ruch,“ zmiňuje Viktor Odstrčilík, autor kapitoly Bourat či nebourat.

Autentický průvodce TO JE BRNO III je k dostání za 199,- Kč na e-shopu www.darkyzbrna.cz. Po otevření infocenter pak také v informačních centrech na Panenské i Radnické ulici.
Připravila Hana Novosadová.

www.ticbrno.cz
www.darkyzbrna.cz
#brnohazard
#prudceautenticke
#b.authentic



Související články


Vzdělávání Z domova

Studenti VŠO řešili, jak zpřístupnit pamětihodnosti vozíčkářům a oživit zapomenuté turistické cíle

Mladí odborníci na cestovní ruch proto vymysleli nové turistické trasy, díky kterým se do zajímavých lokalit dostanou i lidé s pohybovým...

28. 05. 2019

číst dál


Z domova

Braniborská jeskyně láká k prozkoumání

Velký pískovcový skalní převis se nachází asi 3 km směrem na západ od Starých Splavů.

16. 07. 2020

číst dál


Archiv