Menu

Projekt Zikmund100

12. 02. 2019

Mladí plzeňští cestovatelé Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek na konci loňského roku ukončili téměř devítiměsíční dobrodružnou cestu po stopách legendární dvojice Miroslav Zikmund & Jiří Hanzelka. Ti v letech 1959–1964 projeli ve vozech Tatra 805 Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu.  
Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek se z Plzně vydali 3. dubna 2018. Procestovali 32 zemí a urazili téměř 130 tisíc kilometrů. Cestu plánovali rok a trasu si připravovali ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a také s panem Miroslavem Zikmundem, který jim pomohl vybrat více než 120 fotografií ze své cesty. Mladí cestovatelé se svým štábem hledali místa, odkud fotili Hanzelka a Zikmund, a snažili se s odstupem více než půlstoletí vytvořit snímky se stejnou kompozicí. „O každém místě jsme měli možnost číst v knihách nebo denících Hanzelky a Zikmunda a tato fakta jsme pak porovnávali se současností. Vždyť v roce 1960 bylo na světě o 4,5 miliardy lidí méně a to se projevuje především v Indii a Indonésii,“ připomněl Lukáš Socha. Právě srovnání časově vzdálených fotografií je záměrem výstavy, která putování Sochy a Vaňourka dokumentuje a která začíná v Papírně Plzeň v neděli 17. února, 3 dny po stých narozeninách Miroslava Zikmunda.
Devítiměsíční putování přineslo mnoho zážitků a zkušeností. „Cesta nás především naučila pracovat na hranici únosnosti v těch nejkrutějších podmínkách napříč Euroasií. Poznali jsme, jak důležité je mít oporu jeden v druhém a jak malá chyba může přinést velké a nepříjemné následky,“ zdůraznil Tomáš Vaňourek a dodal: „Dnes už nejsme jen kluci z Plas, ale poznali jsme svět, abychom se mohli jako hloupý Honza vrátit se zkušenostmi. Jsme doma sice jen chvíli, ale oba věříme, že se v nás ta cesta odrazí v nejlepších možných ohledech. Navíc jsme získali poměrně velký nadhled na dnes velmi často diskutované a palčivé globální problémy.“
Cestu dvou mladíků intenzivně sledovala nejen tuzemská média, ale jejich zážitky publikoval na internetu např. National Geographic. „Perličkou byla určitě spolupráce s Tokyo TV, která je nejsledovanější televizní stanicí v japonském Tokiu a náš příběh tam vzbudil takový zájem, že nám byli v patách 15 hodin denně celých 14 dnů. Nakonec z toho vzniká dokument, který by se měl vysílat v hlavním vysílacím čase,“ zavzpomínal Lukáš Socha.
Kromě velké výstavy v Papírně bude v rámci projektu Zikmund100 letošní rok ve znamení besed a vyprávění o cestách. „Několik povídání jsme slíbili kamarádům v našem rodném městě v Plasích. Další akce se nám postupně zapisují do kalendářů a nás velmi těší, že je o projekt Zikmund100 takový zájem. Cestovatelské festivaly a přednášky v sálech škol a měst jsou pro nás obrovskou výzvou a sami jsme zvědavi, jak obstojíme. Jedno ale víme jistě, bude to sranda a věříme, že se spolu s námi bude bavit i publikum,“ podotkli s úsměvem oba cestovatelé.
Výstava v Papírně Plzeň bude přístupná od neděle 17. února do 17. března – každou sobotu, neděli od 10:00 -20:00 se speciálním programem od 14:00 do 20:00 a v týdnu od 16:00 do 20:00. Po dohodě pro skupiny mimo otevírací dobu. Expozice zahrnuje celkem 200 fotografií, artefakty z cest i speciální program pěti smyslů.
Připravil Radek Konečný.

https://z100.cz/

 Související články


Mice

Travelfest a Travelcon, úspěch mezi laiky i odborníky

Slova chvály a uznání z řad široké laické i odborné veřejnosti udělala symbolickou tečku za letošním druhým ročníkem...

19. 04. 2018

číst dál


Mice

Výstaviště České Budějovice bude hostit druhý ročník odborné konference věnované turistickému ruchu na jihu Čech

Dvoudenní odborná konference Travelcon je největší letošní akcí, která se cíleně věnuje rozvoji cestovního ruchu v jižních...

09. 02. 2018

číst dál


Czech Specials
Side VSH