Související články
Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí
Hledáte v nabídce víkendových akcí takovou, kde by si „to své“ našel každý člen rodiny? Vydejte se v sobotu 21. dubna na pochod...
10. 03. 2018
19. 10. 2024
Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.
Projekt Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ) se zaměřuje na zpřístupnění a propagaci gotického kulturního dědictví a gotického umění široké veřejnosti – odborné i laické. Projekt navazuje na stávající koncept Gotické cesty, který vznikl v Horním Rakousku a snaží se tuto Gotickou cestu jednak oživit a zároveň rozšířit do jižních Čech. Na obou stranách hranice se nachází množství velmi vzácných, ale mnohdy opomíjených nebo doposud nepříliš objevených gotických památek. Projekt usiluje o komplexní rozvoj konceptu Gotické cesty do podoby uceleného turistického produktu ve formě přeshraniční turistické trasy, moderní udržitelné nabídky pro turisty a doprovodné pestré kulturní nabídky tak, jak je to běžné v zahraničí, tedy udržitelná kapitalizace kulturního dědictví ve smyslu zvýšení příjmu z turismu a zlepšení ekonomiky území. Způsob realizace upřesňuje projektový manažer Regionální rozvojové agentury jižních Čech Luděk Fráně: „Projekt obsahuje velké množství dílčích aktivit. Stěžejním tématem je intenzivní propagace Gotické stezky a gotických památek pomocí různých moderních, digitálních metod, jako jsou např. virtuální prohlídky nebo 3D-modely jednotlivých objektů. Projekt se věnuje i odborným aspektům gotiky, z toho důvodu vznikne elektronická databáze s informacemi a fotobankou k jednotlivým kulturním objektům nebo populárně-naučná publikace. Bude vytvořen etapový průvodce a v terénu bude vyznačena nově vzniklá Gotická stezka.“ „Úkolem Jihočeské centrály cestovního ruchu budou mimo jiné i marketigové aktivity jako prezentace projektu na tuzemských a zahraničních veletrzích, motivační cesty pro novináře, odborné exkurze pro pracovníky TIC, samospráv či komunitních center pořádajících exkurze pro své občany/klienty, mediální kampaň v tištěných a online mediích,“ dodává Pavla Drunecká, projektová manažerka Gotické stezky JCCR.
Na české straně projekt zahrnuje zpřístupnění gotických kostelů, které se často nacházejí v odlehlých příhraničních oblastech. Kostely budou zabezpečeny, aby se zabránilo vykradení či poškození. Toto zahrnuje instalaci mříží, sítí proti ptákům, opravy vstupních dveří apod. Takto bude opraveno či zabezpečeno celkem pět gotických kostelů v jižních Čechách. Všechny kostely by pak měly být otevřeny veřejnosti v předem daný čas, a to minimálně v letní sezoně (květen až říjen). Dále pak v pobočce Alšovy jihočeské galerii ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích vznikla stálá expozice gotického umění. Bude probíhat také spolupráce a zápůjčky exponátů s rakouským Kefermarktem. Postupně vzniknou 3D kopie vybraných gotických uměleckých děl (madony, obrazy), které budou umístěny na místech, pro které byly původně vytvořeny. Zároveň vznikne i propojená pestrá kulturní nabídka (koncerty, přednášky, výstavy) a součástí projektu jsou i různé vzdělávací aktivity (pracovní listy, workshopy, exkurze).
Projekt je spolufinancován z rozpočtu Jihočeského kraje. Příprava začala před třemi lety. „Zapadá to do konceptu cestovního ruchu Jihočeského kraje, aby nebyl jen místem, kudy turisté projíždí, ale zdrželi se. A jednou z možností je zpřístupnění památek, aby měli motivaci jich víc vidět, strávili více času, a tím podpořili podnikatele v cestovním ruchu,“ upřesňuje náměstek jihočeského hejtmana František Talíř.
Vedoucím partnerem projektu je Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. Ředitel agentury Tomáš Cílek doplňuje: „Jsme velmi rádi za spolupráci se strategickými partnery projektu, tedy s Jihočeskou univerzitou – Filozofickou fakultou a rakouskými institucemi Verband Mühlviertel Alm, Regionalverein Mühlviertler Kernland, OÖ Landes-Kultur GmbH a Diözese Linz. Projekt je realizován v rámci Programu spolupráce Interreg VI-A Rakousko – Česko 2021-2027. Realizace projektu je naplánována od ledna 2024 do června 2027.“
Objekty zpřístupněné za oblast jižních Čech:
Cetviny, bývalý dominikánský klášter a Wortnerův dům v Českých Budějovicích, kostel sv. Víta v Českém Krumlově a Kláštery v Českém Krumlově, Dolní Dvořiště, Frymburk, Horní Planá, Hořice na Šumavě, Chvalšiny, Kájov, Kaplice, Přední Výtoň, Rožmberk nad Vltavou, sv. Tomáš, Svéráz, Vyšší Brod, Loučovice, Zátoň, Zlatá Koruna, Horní Stropnice, Nové Hrady, Žumberk, Trhové Sviny, Kuklov.
Připravila Jana Píchová.
www.dovolena.jiznicechy.cz
www.jiznicechy.cz
www.jccr.cz
Související články
Hledáte v nabídce víkendových akcí takovou, kde by si „to své“ našel každý člen rodiny? Vydejte se v sobotu 21. dubna na pochod...
10. 03. 2018
Nepřehlédněte
Neočekávám, že stát bude financovat celý rozvoj odvětví cestovního ruchu, ale minimálně by měl hledat způsob, jak v tvrdé globální konkurenci daleko účinněji...
03. 09. 2019