Menu

Projděte se džunglí, která nikdy nespí

07. 01. 2018

Sníte uprostřed zimy o exotice, ale nemáte možnost cestovat tisíce kilometrů do Brazílie, Vietnamu či Ekvádoru? Nevadí, trojská botanická zahrada vám alespoň část vašich snů splní díky procházce noční džunglí. Odhalte tajemství nočního pralesa ve skleníku Fata Morgana. Tajemné zvuky žab, omamná vůně květin, atmosféra setmělého pralesa, tento jedinečný zážitek vás čeká během speciálních komentovaných prohlídek skleníku Fata Morgana. Tlumené nasvícení skleníku přiblíží reálný zážitek nočního pralesa. Večerní provázení se konají od 12. ledna do 24. března, v lednu vždy v pátek od 18.00, v únoru v pátek a v sobotu od 18.00 a v březnu v pátek a v sobotu od 18.50. Místo na prohlídkách je nutné si rezervovat předem
na www.botanicka.cz.
Procházet se tropickým deštným lesem v noci, to se podaří jen málokomu. Skleník Fata Morgana vám tento zážitek umožní, aniž byste museli cestovat tisíce kilometrů. „Večerní prohlídky jsou u našich návštěvníků velmi oblíbené. Zvlášť velký zájem je o ty, které probíhají v době konání výstavy orchidejí. Každou zimu si skleník Fata Morgana po setmění prohlédne více než jeden a půl tisíce návštěvníků,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Zatím co se venkovní středoevropská příroda v zimních měsících ukládá ke spánku, ve skleníku Fata Morgana v tomto období bují život z rovníkových pralesů i mlžných hor. Zeleň vzrostlých stromů a kapradin doplňují kvetoucí begonie, orchideje a další tropické rostliny. Během večerních provázení mají návštěvníci jedinečnou možnost obdivovat vůně květů lákajících své opylovače – noční motýly. K takovým rostlinám patří i hymenokalisy, vlhkomilné druhy z močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky. Jejich květy mají bílou barvu, která je pro denní hmyz nezajímavá. Po setmění se z nich ale uvolňuje výrazná vůně, díky níž je noční motýl bezpečně najde. Pyl, který se mu zachytí na těle a na křídlech, pak přenáší z květu na květ.
Jedinečným zážitkem nočního provázení je i hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková (Eleutherodactylus planirostris). „Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů. Jsou zajímavé hlavně svým velice hlasitým nočním projevem. Další jejich zvláštností je, že se z jejich vajíček líhnou rovnou malé žabičky veliké asi jako čočka,“ říká Martin Dvořák, kurátor tropických rostlin. Dospělá žába není delší než tři centimetry, velmi dobře skáče a většinu života tráví na stromech a vyšších keřích, podobně jako naše rosnička. Návštěvníci ji během provázení sice nejspíše neuvidí, ale její hlasité pískání připomínající autoalarm jistě nepřeslechnou. 

Kalendář akcí leden–březen 2018
Přednáškový cyklus 11. 1. – 22. 3. 2018. Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17.30 v rostlinném bistru Botanická na talíři. Vstupné: 50 Kč.
11. 1.   Jaromír Tlustý – Botanické zahrady Prahy 19. století
18. 1.   Petr Hanzelka – Za květinami jarního Kypru
25. 1.   Petr Horáček – Výroba a osázení hypertufových nádob
  1. 2.   Jan Ponert – Za orchidejemi ekvádorských hor
  8. 2.   Jaroslav Škopek – Barevné klenoty naší ptačí říše
15. 2.   Tomáš Vencálek – Arboreta a botanické zahrady jihovýchodního Polska
22. 2.   Romana a Vlastik Rybkovi – Květena vietnamského národního parku Bidoup – Nui Ba
  1. 3.   Vladimíra Egertová, Martin Beránek – Za korkem do Portugalska
  8. 3.   Eva Smržová – Na Madagaskar nejen za rostlinami
15. 3.   Jarmila Skružná – Za zdmi plaského kláštera, klášterní zahrady jako objekt mezioborového výzkumu
22. 3.   Eduard Chvosta – Zahrady Kjóta
12. 1. – 24. 3.   Skleník Fata Morgana – Džungle, která nespí – rezervace na www.botanicka.cz. 
20. 1. – 25. 2.   Výstavní sál, Ornamentální zahrada 9 až 16 hodin – Barevné klenoty naší ptačí říše – v pořadí již 10. výstava s ornitologickou tematikou přinese záběry těch nejbarevnějších zástupců naší ptačí říše. Ve výstavním sále se mohou návštěvníci seznámit s hlasovými projevy některých z nich a dozvědět se i zajímavosti z jejich života. V Ornamentální zahradě je pak možné vidět ukázky způsobů krmení ptáků a ptačí budky.
14. 2.   Skleník Fata Morgana od 18 hodin – Valentýnský večer v botanické. Překvapte milovanou osobu netradiční oslavou a vezměte ji do botanické zahrady. Valentýnská procházka setmělým tropickým skleníkem Fata Morgana je netradičním způsobem, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice, dáma dostane květinu a bude vás čekat také seznámení s parfémem Fata Morgana No. 1. Cena: 600 Kč/pár. Rezervace nutná na eva.novozamska@botanicka.cz.
  2. 3. – 25. 3.   Fata Morgana, zásobní skleník, výstavní sál, úterý až neděle od 9 do 18.00 hodin – Orchideje. Po procházce stále ještě studenou jarní přírodou se přijďte zahřát do tropického skleníku Fata Morgana. I letošní březen bude patřit podivuhodným barvám a tvarům květů orchidejí. Výstava nás zavede do lesů a hor jihovýchodní Asie. Ve skleníku Fata Morgana si studenti České zahradnické akademie Mělník vyzkouší propojit krásu asijské přírody se zajímavou kulturou této části světa. Exponáty doprovodí fotogalerie květů asijských orchidejí a mnoho zajímavostí z jejich života. Součástí výstavy bude i prodej orchidejí a dalších rostlin, který zajišťuje firma Pokojovky.cz.
Připravila Darina Miklovičová.

www.botanicka.czArchiv
Česká chuťovka
ahr - volba