Menu

Podzimní Toulava zve na jedinečné zážitky v srdci turistiky

02. 09. 2020

bechysk_most_duha

Protoulat se babím létem do historie, třeba až mezi odbojné husity, a navíc v osobním doprovodu Jana Žižky. Nereálná fantazie? Ale kdeže. Stačí navštívit podzimní Toulavu, ráj pěší turistiky. Letos totiž uplynulo rovných 600 let od založení města Tábora a při této příležitosti
vytvořila turistická oblast Toulava průvodce "Tábor a okolí okem Jana Žižky".

Průvodcem se návštěvníkům stává sám slavný husitský vojevůdce, který ukáže Tábor nejen jako husitské, ale hlavně jako moderní turistické město a doprovodí je za zážitky na atraktivních pěších trasách i cyklotrasách k místům spojeným s husitstvím. Toulava ovšem v rámci projektu Srdce turistiky připravila pro své hosty řadu dalších novinek. Například Stezku Lužnice či Poutní stezky.  A návštěvníci k tomu mají navíc unikátní možnost získat 30% slevy na ubytování a různé další slevy na vstupné na atraktivity v oblasti. Všechny jsou snadno dostupné na unikátním portálu Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR): www.leto.jiznicechy.cz.

Turistická a návštěvnická sezóna na jihu Čech s létem v žádném případě nekončí. Stejně jako nekončí podpora pobytů rodin s dětmi ze strany Jihočeského kraje. Slevové vouchery na ubytování a návštěvu různých cílů a atraktivit, jejichž zavedením se snažíme pomoci koronavirem postiženému cestovnímu ruchu, lze využívat až do konce listopadu,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu
Jaromír Polášek v této souvislosti připomněl, že částka, kterou kraj uvolnil v rámci podpory cestovního ruchu v regionu na kompenzace slevových programů jejich poskytovatelům, ještě zdaleka není vyčerpána. „Babí léto strávené na jihu Čech určitě stojí za to. Každý kout regionu má své zvláštní kouzlo a Toulava i zajímavé podzimní programy. Například už o druhém zářijovém víkendu se v Táboře uskuteční u příležitosti 600 let města festival Táborská setkání. A tentokrát v netradiční podobě,“ konstatoval Polášek.

Krajina převlečená do pastelových barev podzimu
má své kouzlo. A nádherné přírody nabízí Toulava víc než dost. Onou pověstnou „třešničkou na dortu“ je
Stezka údolím Lužnice, která je vůbec první trasou v Česku zařazenou na seznam nejlepších pěších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Tento certifikát kvality a výjimečnosti, jakýsi turistický seznam UNESCO, obdržela trasa loni v prosinci. Její oficiální slavnostní otevření ale bylo kvůli koronaviru posunuto až na jaro příštího roku.

„To je ovšem jen formální záležitost. Stezka je v celé své kráse přístupná už nyní a podzim je zde fascinující. Trasa začíná v Plané nad Lužnicí a vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin do Týna nad Vltavou, kde po 55 kilometrech končí za soutokem Lužnice s Vltavou. Nejde ale jen o trasu samotnou. Čtyřetapová trasa je doplněna o zážitky, například lezení po skalách, plavby po Lužnici a podobně, které si lze stejně jako služby průvodce, ubytování po trase či přepravu zavazadel objednat na webu Toulavy,“ zdůraznil produktový manažer turistické oblasti Toulava Jan Sochor. Více informací o stezce lze nalézt na: www.toulava.cz/stezkaluznice.

Podzim je také ideálním časem pro duchovní pouť. A i tu má Toulava v záloze v podobě programu poutních stezek, které nabízejí propojení hned tří nádherných sakrálních památek: Kláštera Klokoty, Kláštera Bechyně a Kláštera Milevsko. Více na 
www.toulava.cz/poutnik.

bechyn_lunice


Toulava
je oficiální turistickou oblastí na území Táborska, Sedlčanska a okolí Milevska, jejímž centrem je město Tábor. Krajina na pomezí jižních a středních Čech kolem měst Tábor, Bechyně, Milevsko a Sedlčany svou slavnou historií a množstvím památek, romantickými zákoutími i nepoznamenanou zachovalou krajinou vždy lákala návštěvníky. Země historická, kde zněl husitský chorál, kde se zrodil rod Pánů z Růže, kraj drobných zřícenin, zapadlých malebných vesnic a úchvatné lidové architektury. Je to krajina jak stvořená k toulání a objevování, bohatá na zážitky, tradice, dobré jídlo, aktivní vyžití i místa pro relaxaci a odpočinek. I proto byl tento malebný kout v srdci Čech nazván Toulavou. Pokrývá oblast o rozloze více než dvou tisíc čtverečních kilometrů, má 155 obcí, 11 hradů a zřícenin, 18 rozhleden a věží, 7 přírodních parků, 8 národních kulturních památek, 15 památkově chráněných měst a vesnic, více než tisíc kilometrů cyklo a turistických tras, 200 kilometrů naučných stezek a 150 kilometrů běžeckých tras. K tomu více než tři desítky muzeí, čtyři zpřístupněné zámky, dvě golfová hřiště, pět pivovarů a jednu ZOO.
Připravila Jana Píchová.

www.toulava.cz/husite
www.jiznicechy.cz/turisticke-oblasti/to-toulava
www.toulava.cz
www.facebook.com/Toulava.cz

www.jiznicechy.cz
www.jccr.cz
      Archiv