Je to tradice, která trvá po staletí. Na mnoha jarmarcích, slavnostech či poutích lze dodnes ve stáncích zakoupit obrázky malované na skle s náboženskými motivy, takzvané podmalby. Nejstarší zmínka na území Evropy je z roku 1442 z poutního místa Mariazell v Rakousku. Tradice se pak rozšířila po celém kontinentu.
Na území Česka patřily mezi nejznámější oblasti například Jablonecko, Jilemnicko, Novohradsko, Šumava, Chebsko či Novoborsko. O tom, jak se na zadní stranu skla nakreslí kontury a detaily, které na obrázku vystupují do popředí, pak se vše vybarví a nakonec domaluje pozadí, ví mnoho i držitelka titulu Mistra tradiční výroby, emeritní ředitelka Krkonošského muzea ve Vrchlabí Jana Sojková.
„Jedná se o techniku, kterou dnes umí a pracuje s ní jen pár lidí. S malbou na sklo za studena z dílny paní Sojkové se lze seznámit na řemeslných jarmarcích,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Podmalby, které umělkyně tvoří, vycházejí z lidové tvorby především 19. století, inspirují se zejména obrázky světců. Mezi nejoblíbenější patří vyobrazení Noemovy archy či zobrazení sv. Cecílie. Připravil Jan Mikulička.
Neočekávám, že stát bude financovat celý rozvoj odvětví cestovního ruchu, ale minimálně by měl hledat způsob, jak v tvrdé globální konkurenci daleko účinněji...
Sezónní nabídky v jídelních vozech Českých drah se v letošním roce nesly ve znamení regionální kuchyně - postupně byly představeny zajímavé regiony České...