Menu

Po pěti letech se poběží Šumavská 30

25. 01. 2022

Po pěti letech dovolí sněhové a hygienické podmínky zorganizovat závod na běžkách, Šumavská 30. Akce, která vede krásnou přírodou po okrajích Národního parku Šumava, na svazích hory Smrčina a v okolí Schwarzenberského kanálu se bude konat v sobotu 5.února. Půjde o nejdelší závod v běžeckém lyžování, který se pojede na území Lipenska, tedy od Stožce po Rožmberk. Naposledy se jel v roce 2017. Letos se poběží 6. ročník závodu.

umavsk_30

„Z možnosti uspořádat tuto skvělou akci máme upřímnou radost, vždyť se kvůli nedostatku sněhu a kvůli kovidovým restrikcím nekonal už 5 let. Letos jsou podmínky perfektní a vypadá to ještě na další sněhové nadílky, takže se závodníci i organizátoři mohou těšit. Pozitivní je, že již nyní je možné na tratích trénovat, protože stopy jsou upravené,“ říká Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Hlavním organizátor, kterým je obec Nová Pec, očekává, že se na start postaví zhruba 200 závodníků, kteří budou rozdělení do pěti kategorií.

„Doufáme, že přijede co největší množství sportovců, které přivítáme v Nové Peci,“ uvedl zdejší starosta Martin Hrbek.

Muži pojedou nejdelší a nejnáročnější trať o délce 30 kilometrů, nejmenší děti budou mezi sebou soupeřit na trati dlouhé jeden kilometr.

sum_30_plk

Závod se uskuteční pod záštitou ředitele Armádního sportovního centra Dukla, olympionika Pavla Bence. Právě Benc ve své velmi bohaté kariéře absolvoval na běžkách stovky závodů. V Nové Peci se na Šumavské 30 objevuje pravidelně. Na olympijských hrách v Calgary v roce 1988 ve štafetě ve složení s Václavem Korunkou, Radimem Nyčem a Ladislavem Švandou v těsném souboji vybojoval Benc bronzovou medaili. O 4 roky později na ZOH v Albertville byl dokonce vlajkonošem výpravy.

Na startu bude další náš další úspěšný olympionik Jiří Magál a tradičně i sportovní střelec a zlatý z olympiády v Mexico City 1968 Jan Kůrka. Novopecká 30 je určená všem lyžařům, jejich výkonost nerozhoduje.

Přihlášky k závodu mohou sportovci podávat elektronicky (do 4. 2. na emailovou adresu: prihlaska@sumavska30.cz) nebo osobně v den závodu nejpozději třicet minut před startem. Podrobnosti nabízí také webové stránky www.sumavská30.cz (informace lyžařům poskytnou pořadatelé po zaslání emailu na adresy: starosta@novapec.info a prihlaska@sumavska30.cz.

Otevřené závody jsou pořádány v kategoriích:
- muži 30 km
- ženy 15 km
- děti do 1 km
- žáci 2 a 3 km
- dorostenci 5 km

Program závodu
5. února 2022
- 9:00 – 9:30 prezence závodníků, vydávání startovních čísel
- 10:00 start závodu mladších žáků 2 km
- 11:00 start závodu starších žáků 3 km
- 12:00 start závodu dorostenců 5 km
- 13:00 start závodu mužů 30 km
- 14:00 start závodu žen 15 km
Vyhlášení výsledků se bude konat vždy po každém závodu
Připravil Pavel Pechoušek.

www.sumavska30.czArchiv