Menu

Památky v Česku patří mezi hlavní tahouny tržní výkonnosti cestovního ruchu

19. 04. 2024

V uplynulém roce navštívilo některou z kulturních památek v Česku 43 % cizinců a 36 % domácích cestovatelů. Nejčastěji navštěvovanými jsou hrady a zámky. Prim pak hrají památky v Praze, kde návštěvníci utrácí za tuto aktivitu také nejvíce. Ze zahraničních návštěvníků památky v Česku vyhledávají nejčastěji cestovatelé z USA, Francie, Španělska a Itálie. 

Kulturní památky patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější
cíle z pohledu zahraničních
i domácích turistů. Během loňského roku zaznamenaly v součtu přes 21 milionů návštěv, meziročně o 3 miliony
a bezmála o 17 % více.  Lidé v rámci této oblasti nejčastěji míří na hrady a zámky, zájem je ale také o muzea a galerie, chrámy a kostely, věže, lidovou kulturu, architekturu nebo třeba místa spjatá s významnými osobnostmi.
 

Loni navštívilo státní hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu 4,2 mil. lidí, což je meziroční nárůst o 10 % Tradičně největší zájem je o Pražský hrad, kam v roce 2023 zavítalo 2,2 mil. lidí, o 54 % více než rok předtím. Největší nárůst zájmu turistů zaznamenaly v loňském roce památky po obnově, které zpřístupnily další prostory či prohlídkové okruhy a nabídly tak návštěvníkům novinky.

Z dat VISA vyplývá, že výdaje za aktivity z kategorie kulturních památek tvoří zhruba 17 % všech útrat turistů, z toho nejvíce v Praze – bezmála 80 %. Za památkami cestují hlavně ti, kteří to k nám mají dále. Je to logické – pokud už člověk váží delší cestu, chce vidět z dané země co nejvíce. Mezi vyznavače kulturních památek a historie ale patří také národy, které mají kulturu tzv. v krvi. Kromě občanů USA (73 %) je tak nejčastěji vyhledávají též cestovatelé z Francie (77 %), Španělska (73 %) nebo Itálie (72 %). V oblibě je mají též Švédové (69 %) a Nizozemci (66 %). Oproti tomu občané sousedních států – Rakouska, Slovenska, Polska a Německa, tráví svůj pobyt v Česku také jinými aktivitami a za památkami jich v tuzemsku míří v průměru třetina,“ shrnuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.  

„Dalšími nejnavštěvovanějšími památkami jsou zámek Lednice s 349 tis. návštěvníků či evropské mariánské poutní místo Svatá Hora na Příbramsku, které navštívilo přes 310 tis. lidí. Značný zájem je i o Národní muzeum v přírodě, zejména o největší muzeum v přírodě v Česku – Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, kam zamířilo 305 tis. turistů. Vyhledávaný je Areál Sedlec v Kutné Hoře, který si pro návštěvu vybralo 291 tis. turistů, secesní klenot Prahy Obecní dům, jenž si prohlédlo 261 tis. návštěvníků nebo Staronová synagoga, kde loni přivítali přes 251 tis. milovníků historie a sakrálních památek,“ doplňuje vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček. 

Památky, jakožto klíčová atraktivita, tvoří základ propagace tuzemska ze strany agentury CzechTourism. Propisují se do téměř všech jejích aktivit. Cílem je přitom podpora cestovního ruchu ve všech regionech. Včetně těch, které jsou stranou od davů, ale mají co nabídnout a rozhodně stojí za návštěvu. Příkladem kampaně pro domácí trh je televizní seriál Skryté skvosty, jehož druhá řada právě běží na České televizi, a v rámci kterého herec Jaroslav Plesl, sám vášnivý milovník památek, provází diváky po méně známých klenotech české historické architektury.  T
ipy na návštěvu kulturních památek
, včetně méně známých a běžně nepřístupných objektů, najdou zájemci i na webovém portálu Kudy z nudy. Mohou si tak připomenout Mezinárodní den památek, jenž v roce 1982 vyhlásily organizace UNESCO s odborem OSN pro vzdělání, vědu a kulturu a který každoročně připadá na 18. duben.
Připravila Kateřina Beránková.

www.kudyznudy.cz
www.czechtourism.cz
www.visitczechrepublic.com
Archiv