Menu

O Obecním domě s Janem Wolfem

14. 03. 2019

S předsedou výboru hl. m. Prahy pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a národnostní menšiny Janem Wolfem se potkáváme před pražským Repre, kde jsem v sedmdesátých letech minulého století ve Smetanově síni hrával v orchestrech Vojenské hudební školy při absolventských koncertech.
Ano, dřív jsme Obecní dům znali pod názvem Repre – Reprezentační dům. Tebou zmiňovaná Smetanova síň Obecního domu je teď, koncem února, měsíc zavřená, protože se z jejího stropu uvolnil kus štukování. Udělal se průzkum, jestli nehrozí pád dalších částí. Naštěstí se prokázalo, že strop je udělán dobře a to, co se uvolnilo, bylo způsobeno tím, že štukatéři při rekonstrukci v letech 1996–1998 nedopatřením zaštukovali jednu z mosazných mřížek stropní klimatizace. Takže to, co se odlouplo, odpadlo z kovové mřížky. 

Obecní dům byl v roce 1912 otevřen jako protiváha Německého domu (dnes Slovanský dům) a sloužil Pražanům a návštěvníkům Prahy jako místo spolčování.
Pevně věřím, že tomu tak bude i nadále. Letos tam bude několik významných výstav věnovaných třiceti letům od sametové revoluce nejen v tradičních výstavních prostorách, ale i v Grégrově a Sladkovského sále. Poté co bude Smetanova síň opravena, měla bych hostit významné hudební události. Kromě festivalových koncertů Pražského jara a Dvořákova podzimu zde proběhnou solitérní koncerty, na nichž vystoupí mimo jiné také osobnosti jako Jonas Kaufmann, José Cura a dirigovat by tu měl i jeden z nejslavnějších světových dirigentů Valerij Gergijev.

V Obecním domě probíhají prohlídky. Ostatně jedním z velkých zážitků pro mne bylo, když jsem v Dirigentském apartmá, v jeho střešních prostorech, zorganizoval jedno ze setkání Ligy pro cestovní ruch.
Prohlídky Obecního domu jsou velmi zajímavé. Mohou trvat až tři hodiny, a stále je co objevovat. Co je na tomto objektu pozoruhodné, je i jeho technologická část. Technické unikáty z roku 1912 upravené pro současnou dobu. K Obecnímu domu přiléhá Prašná brána, která je s Obecním domem propojena chodbou. Po dohodě s Muzeem hl. m. Prahy ji lze rovněž navštívit. Unikátní není jen Dirigentské apartmá Obecního domu, ale i střecha, na které rovněž probíhají prohlídky. Z ní se na Prahu rozhodně nikdo běžně nedívá. Když člověk koukne doleva, vidí kostel sv. Jakuba, za ním Týnský chrám, za Týnem Staroměstskou radnici. Na opačné straně vidí Příkopy, na východní straně, kde je dům U Hybernů, zajímavé střechy domů – například Národní banky, kterou navrhl František Roith ve stylu art deco. V tomto stylu jsou architektem Roithem v Praze navrženy dvě budovy, a to zmiňovaná Česká národní banka a Rezidence primátora hl. m. Prahy. 

www.praha.eu

www.obecnidum.czSouvisející články


Mice Z domova

CzechTourism spouští kampaň ke sta letům česko – slovenské vzájemnosti

Česká republika zve na velkolepé oslavy. U příležitosti stého výročí vzniku Československa i ostatních zásadních milníků...

19. 05. 2018

číst dál


Doprava Z domova

Vltavský audit: Návratnost pěti miliard nutných investic je pět let

Návratnost zhruba pěti miliard korun, potřebných na dokončení stavebních akcí ke splavnění Vltavy po celém jejím toku, je pět let.

25. 05. 2019

číst dál


Nepřehlédněte


Z domova

Zpěvná Šumava – víkend plný hudby v Kašperských Horách

První ročník akce Zpěvná Šumava, která se koná 20. – 22. dubna v malebných Kašperských Horách, nabídne mimořádný hudební zážitek: Čtyři pěvecké sbory ve...

09. 04. 2018

číst dál


Lázeňství

Nevíte, kam s dětmi o jarních prázdninách? Přijeďte do lázní.

Myslíte si, že se v zimě v lázních nic neděje? Neplatí to pro Lázně Luhačovice, kde si můžete za zvýhodněné ceny užívat wellness a léčebné pobyty plné...

24. 01. 2018

číst dál


Czech specials new