Menu

Národní muzeum v přírodě se rozrůstá

25. 01. 2021

Národní muzeum v přírodě se stane správcem objektu fojtství z Jasenné, jež je od roku 2014 Národní kulturní památkou.

19. ledna 2021 došlo k podpisu smlouvy mezi Národním muzeem v přírodě a potomky fojtského rodu Mikuláštíků z obce Jasenná na Zlínsku. Završilo se tak několikaleté jednání o osudu této unikátní památky.

Fojtství z Jasenné je původní roubenou stavbou z poloviny 18. století in situ, jejíž interiér slouží jako muzejní expozice. Patří k unikátním památkám lidové architektury jižního Valašska. Dědičky fojtského rodu Mikuláštíků o objekt pečovaly od roku 1993, kdy jim byl v restituci vrácen. Objekt zároveň procházel obnovou a sloužil jako soukromé muzeum.

„Jsme velmi rády, že objekt našeho fojtství přechází pod správu Národního muzea v přírodě. Věkem dochází k úbytku sil fyzických i možností finančních, a tak pro nás bylo stále složitější se o fojtství starat a udržovat jej v odpovídajícím stavu. Díky změně správce máme jistotu, že fojtství tu bude uchováno pro další generace. A to je to nejdůležitější. Aby se z něj radovali další návštěvníci, aby jim bylo umožněno vnímat ojedinělou architekturu a tradiční život na Valašsku,“ řekla za dědičky fojtského rodu Zdeňka Turková.

„Chtěl bych poděkovat dědičkám za péči, se kterou fojtství spravovaly a umožnily, aby sloužilo veřejnosti. Převzetím fojtství v Jasenné získává Valašské muzeum v přírodě první objekt in situ. Věřím, že jako správci plně využijeme našich zkušenosti s obnovou a provozem památkově chráněných objektů,“ sdělil Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.
Připravila Pavlína Polášková, foto m-ARK.  

www.vmp.cz
www.facebook.com/VMPRoznovSouvisející články


Z domova

Krajské turistické informační centrum navštívilo za rok 30 tisíc turistů

Tak velký zájem o služby krajského turistického „íčka“, umístěného v přízemí Dopravně obchodního centra (DOC) Mercury v...

22. 07. 2019

číst dál


Z domova

Maloskalský Boučkův statek se za dvě stě let téměř nezměnil

Venkovská usedlost, která si do dnešních časů zachovala starobylý ráz, je ukázkou zdejší lidové architektury.

18. 12. 2020

číst dál


Czt
Side VSH