Menu

Jižní Čechy jsou opět na špici zájmu turistů

17. 08. 2021

koloussu

Jižní Čechy jsou znovu na špici zájmu turistů. Naznačuje to průměrná obsazenost pokojů jihočeských ubytovacích zařízení na celé týdny. Ta v červenci dosáhla 72,11 procenta a byla nejvyšší v Česku. Za Jihočeským krajem se podle aktuální analýzy, kterou pro agenturu CzechTourism zpracovala společnost Data Rhymes, se umístily kraje Jihomoravský a Olomoucký. Nejnižší míru obsazenosti pokojů zaznamenala Praha.


„Ačkoli z těchto dat nelze predikovat, zda znamenají začátek restartu domácího cestovního ruchu, pro Jihočechy jsou nepochybně dobrou zprávou. Potvrzují nejen sílu značky Jižní Čechy, ale také dobré jméno, oblibu a důvěryhodnost našeho regionu mezi návštěvníky. To je velmi významné pro budoucnost. Současně ovšem musí kraj v efektivní a koncepční podpoře cestovního ruchu dál pokračovat,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Za pravdu mu dávají i čerstvě zveřejněné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) hodnotící počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v druhém čtvrtletí letošního roku. Podle nich
navštívilo od začátku dubna do konce června jihočeský region celkem 149 884 hostů, z toho 138 497 domácích a 11 387 zahraničních, což představuje meziroční nárůst o 24,2 procenta. Z celorepublikového pohledu se jižní Čechy zařadily v této bilanci na třetí místo za Prahu a Jihomoravský kraj. Ve srovnání s druhým čtvrtletím 2019, dobou před covidem, je ovšem dosažená návštěvnost zhruba třetinová. Dramaticky rozevřené nůžky mezi počtem tuzemských a zahraničních hostů manažeři JCCR očekávali a proto byla jejich pozornost zaměřena především na domácí klientelu. Tím se alespoň podařilo minimalizovat celkové ztráty cestovního ruchu v regionu.

Předpoklad vysoké letošní letní obsazenosti jihočeských ubytovacích zařízení lze opřít mimo jiné také o skutečnost, že ve 3. čtvrtletí loňského roku, tedy v červenci, srpnu a září, byly jižní Čechy turisticky nejnavštěvovanějším tuzemským regionem. V počtu hostů i přenocování za sebou dokonce historicky poprvé nechaly nejen všechny ostatní české kraje, ale i Prahu. Navzdory koronavirové krizi v létě návštěvníci strávili na jihu Čech celkem více než 2,38 miliónu nocí, což bylo 4,8 procenta víc, než v rekordním roce 2019. Nejvíce hostů přijelo loni v létě do jižních Čech z Prahy, jižní Moravy a středních Čech.


„Vše nasvědčuje tomu, že na jihu Čech se skutečně naplní předpoklady úspěšné letní turistické sezóny.  Naznačoval to i předsezónní průzkum CzechTourismu týkající se plánů Čechů na letní dovolenou, kdy každý čtvrtý respondent označil za svou cílovou destinaci právě jižní Čechy. A tomu odpovídá vysoká červencová a s vysokou pravděpodobností i srpnová obsazenost ubytovacích zařízení. Podzimní predikce ovšem už tak optimistické nejsou a předpovídají už od září strmý pokles návštěvnosti,“ konstatoval ředitel JCCR Petr Soukup a poznamenal, že JCCR bude reagovat propagační kampaní, která by měla posílit zájem turistů také o podzimní pobyty v regionu. Významnou roli při oslovování hostů, a to nejen domácích, by měly sehrát slevové vouchery a bonusy pro období září – listopad 2021.

Zájemci o podzimní návštěvu jižních Čech si mohou konkrétní místa svého pobytu vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy na našem speciálním a přehledném webu: www.dovolena.jiznicechy.cz. Poslední noc se slevou je možné objednat z 29. na 30. listopadu,“ doplnila vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Polášková.
Připravila Klára Polášková

www.dovolena.jiznicechy.cz
www.jiznicechy.cz
www.jccr.cz
www.jiznicechy.cz/turisticke-oblastiNepřehlédněte


Ze světa

V Koreji cestování do Česka propaguje reality show Účastníci zájezdu

Za účelem neobvyklé propagace turistických destinací České republiky vznikl v Koreji zábavný program televize JTBC Účastníci zájezdu. Pořad s podtitulem „Jedeme...

16. 10. 2017

číst dál


Vzdělávání

Vzdělávání je takové, jací jsou vzdělávající

Peníze, které dnes ve fungujících fabrikách vyděláváme, bychom měli investovat do vědy a výzkumu, do nových technologií a vědeckých kádrů, říká senátor...

09. 08. 2017

číst dál


Archiv