Menu

Národní Geopark Ralsko vysadil první Alej vzpomínek

16. 11. 2020

dlhh

Na paměť zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru se rozhodl Geopark Ralsko vysadit alej, kterou tvoří ovocné stromy s naroubovanou odrůdou odebranou z jedné ze zaniklých obcí. Během víkendu se vysadilo celkem 30 stromů, převážně hrušní a jabloní, a to v místech, kde kdysi vedla cesta do obce Dolní Novina. Dnes tudy vede frekventovaná cyklostezka a tak budoucí alej poskytne cyklistům stín a na podzim ochutnávku ovoce, které kdysi jedli i místní obyvatelé, jež zde žili. Každý strom je opatřen cedulkou, na které najdete název odrůdy, název zaniklé vsi, odkud byla odrůda odebrána, a jméno patrona stromu, tj. člověka, který strom sázel. 

„Původně jsme chtěli sázet se školami a dobrovolníky, ale vzhledem k situaci s koronavirem, sázeli zaměstnanci geoparku a správní rada. Jsme moc rádi, že se výsadby účastnil i pan hejtman Martin Půta, který je členem správní rady Geoparku Ralsko, a podpořil nás v našem úsilí,“ uvedla ředitelka geoparku Lenka Mrázová. Výsadbu aleje podpořila Nadace ČEZ. Velkou pomocí byli i hasiči ze Stráže pod Ralskem, kteří v neděli přijeli novou alej zalít.

Do budoucna geopark plánuje ve výsadbě pokračovat. „Prostoru je tu dost, chtěli bychom dotáhnout alej až k obci Dolní Novina a pak možná pokračovat na druhé straně cyklostezky,“ ukazuje Lenka Mrázová.

Alej vzpomínek není samostatnou akcí. Již od roku 2016 se Geopark Ralsko snaží zmapovat staré odrůdy ze zaniklých obcí a v evidenci má již přes 300 stromů z celkem 8 zaniklých obcí – z Kostřice, Křídy, Holiček, Ostrova, Jablonečku a dalších. Na podzim pak probíhá akce pod názvem Jablka vzpomínek, kde je na programu
beseda s pomology, moštování a ochutnávka štrúdlů.
Připravila Lenka Mrázová.

www.geoparkralsko.cz
www.nadacecez.czArchiv
Česká chuťovka
ahr - volba