Menu

Na jihu Čech si lze odpočinout

30. 04. 2020

Jaro je nezadržitelně tady. Slunečné a teplé počasí neodolatelně láká k výletům do přírody. Je tu ale také koronavirová pandemie. Kam vyrazit a nenakazit se? Tuto otázku si v současné době klade asi každý. Odpověď je všude okolo nás. Stačí se jen rozhlédnout. Například jižní Čechy nabízejí hned celou škálu bezpečných výletů pěšky nebo na kole.

Desítky nápadů na volbu tras, kde je možné užít si v napjaté době spolu s blízkými klid přímo v srdci přírody, lze najít na webových stránkách www.jiznicechy.cz či www.vltava-reka.cz, spravovaných Jihočeskou centrálou cestovního ruchu (JCCR).

„Postupné rozvolňování protiepidemických opatření umožňuje větší aktivitu. Na druhé straně je stále na místě důsledné dodržování pravidel, které lze shrnout do tří základních bodů. V přítomnosti dalších osob je třeba nosit roušku, dodržovat alespoň dvoumetrový odstup od ostatních, mýt a desinfikovat si ruce. Zejména první dvě pravidla je obtížné dodržet na frekventovaných vycházkových trasách a cyklostezkách ve městech. Ve volné přírodě to však problém není. A je-li člověk sám jen s vlastní rodinou, pak si může roušku i sundat,“ uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek.

V nabídce webového portálu Jižní Čechy, popřípadě Vltava, řeka plná zážitků na adrese: www.vltava-reka.cz, jsou podrobně zmapovány trasy pokrývající celé území regionu Od Novohradských hor až po Toulavu, od České Kanady po Šumavu. „Většinou jde o komplexní až desítky kilometrů dlouhé turistické cesty, pro kratší výlety si zde ale návštěvník snadno vybere jejích jednotlivé úseky, místa či atraktivity,“ poznamenal Polášek.
Něco naznačují už názvy jednotlivých nabízených tras. Pěšky po jižních Čechách je možné se vydat například
Budějovickem z Lišova na Hlubokou, Fritschovo stezkou údolím řeky Vltavy, Jeníkovo cestou do školy z Husince do Prachatic, Okolím kadovského viklanu, Po modré na Knížecí stolec, Po stopách posledního šumavského medvěda okolím Nové Pece, Z Jindřichova Hradce na vyhlídku, na Přechod Slepičích hor, Přes horu Kleť a dvě rozhledny do Zlaté Koruny, Údolím Židovy strouhy z Týna do Bechyně či Srdcem Třeboňska z Třeboně do Vlkova.

Příběnická stezka údolím řeky Lužnice slibuje nádherné údolí, strmé skalnaté břehy, hluboké lesy i klidná zákoutí s vodou valící se po kamenech a jezech. Jednu z nejkrásnějších pěších tras na Táborsku pomáhal vybudovat už v roce 1899 hrabě Harrach. Romantická stezka kolem Borotína pak nadchne atmosférou Jistebnické vrchoviny, krajiny kopců, luk a kouzelných výhledů, která se stala inspirací pro takové umělce, jako byli Vladislav Vančura, Oskar Nedbal nebo Karel Hynek Mácha.

Vyzkoušet si lze také Švejkovu jihočeskou anabázi z Písku do Putimi a prohlédnout To nejhezčí z České Kanady okolím Českého Rudolce. A je toho mnohem víc.

„Samostatnou pozornost si určitě zaslouží Zlatá stezka, která od středověku spojovala Čechy s Podunajím. Historická trasa dostala jméno podle bohatství, jež přinášela. Její systém se na našem území ustálil v podobě tří hlavních větví: prachatické, vimperské a kašperskohorské,“ připomněl ředitel JCCR, která byla v roce 2018 garantem projektu zpřístupnění 631 kilometrů nově vyznačených tras Zlaté stezky na území Jihočeského a Plzeňského kraje.


Stezka, navazující na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku (Goldsteig), s níž je propojena třinácti přeshraničními cestami, vstupuje do jižních Čech na hraničním přechodu Mlaka/Bischofsreut a ubírá se po historické trase staré obchodní cesty se solí územím Národního parku Šumava přes České Žleby, Stožecká luka a Dobrou na Volary. Odtud pokračuje na Prachatice, Husinec, rodiště Mistra Jana Husa, Vimperk,  dále na západ, mírně zvlněnou šumavskou krajinou, přes Zdíkov, Stachy a Úbislav až do Kašperských Hor, kde vstupuje do Plzeňského kraje.

„Pokud budeme ukáznění a epidemii koronaviru dokážeme zvládat, opatření s ní související postupně zmizí. Cestovat se dá svým způsobem už nyní. Nejdřív po blízkém okolí, později po celé České republice. Jsem přesvědčený, že mnozí z nás budou překvapeni a nadšeni tím, co kolem sebe objeví nového. Možná budou tyto první výlety pro mnohé inspirací k návratu a podrobnějšímu prozkoumání některých domácích lokalit při delším pobytu třeba v létě v rámci rodinné dovolené.  Věřme, že v dohledné době dojde i na otevření hranic,“ dodal Polášek.
Připravila Jana Píchová. 

www.jiznicechy.cz
www.jccr.cz
      Czt