Menu

Mystický čarodějný tanec – a steaky

26. 04. 2019

Noc z 30. dubna na prvního května je nahlížena jako divoký rej čarodějnic v režii samého Satana. V pohanských dobách byl provozován na mnoha místech Evropy, území dnešního Česka nevyjímaje. Údajně se přitom i vařilo, existují snad i některé receptury. I když, nevím. Nesmělo se prý solit ani používat nic z hovězího masa či mléka. Upřímně, nedovedu si takové vaření představit. Jiná legenda říká, že pro ten účel pásaly děti stáda ropuch, které čarodějnice po orgastické noci konzumovaly. Ani tohle ovšem nezní příliš lákavě. Vezměme tedy tenhle kontroverzní svátek jako jakýsi signál. Protože součástí noci jsou tisíce ohňů zapálených na tisících kopců, můžeme je docela dobře považovat za svérázný začátek grilovací sezóny. Po předvelikonočním půstu a převážně jehněčím a lehkých dietních masech o Velikonocích přichází velký návrat hovězího.

Dnešní grilování není jen napíchnout maso na rožeň a nechat ho víceméně napospas živelnému plameni. Je to obřad a zároveň vizitka toho kterého muže. Má k tomu desítky pomůcek, od řady marinád - jejich příprava se vlastně od míchání čarodějných lektvarů až tolik neliší, krom složení, přes atraktivní koření až po současné supergrily. Ještě předtím se však objeví otázka, co grilovat?!

Časem už se, mám za to, podařilo eliminovat popularitu svíčkové. Úžasné maso, ale na mřížku grilu se nehodí. Je téměř bez tuku, a s tím by asi nic nedokázala vymyslet žádná čarodějnice. Ani sebeúčinnější marináda moc nepomůže. Zdrojem oblíbených řezů je povýtce hovězí zadní. Roštěnce, všechny části plece a kýty, tam se milovník grilovaček popase. Hitem jsou díly s kostí, tam je chuť akcentována jejich přítomností. V případě T-Bone, I-Bone steaku nebo porterhouse, je navíc lákající dvojí maso, které je jejich součástí. Samostatnou kapitolou jsou potom žebra.  Samozřejmě, záleží na původu a druhu plemene – z hlediska složení pastvy, roli také hraje to, zda a čím bylo zvíře dokrmováno. Tohle je ale obecné pravidlo platné pro všechny používané řezy masa.

Grilujeme i burgery, ovšem zde nám, díky spoustě dalších přísad, uniká ryzí čistá chuť hověziny. Která je, právě u řezů vcelku nezaměnitelná. Zčásti proto, že je nijak dramaticky nekořeníme, stačí je přiměřeně osolit, toť vše. Samozřejmě, je tu vepřové, drůbež, ryby, klobásy. Ale jarní nástup hovězího, katalyzovaný právě čarodějnickými ohni, je na dlouhý čas odsoudí do podružných rolí.

Grilování po polovinu roku hýbe kulinářským děním ať v pohostinství, nebo při domácích párty. Je jen na nás, jak se s ním, co do volby masa, jeho přípravy a konečné fáze na roštu dokážeme popasovat. A tím uspět nebo neuspět v nikde nevyhlášeném ovšem neustále diskutovaném soutěžení, kdo a proč je v naší partičce nejlepší grillmaster, když ne my sami. 

Připravil Milan Ballík.

 

www.czechspecials.cz

    Související články


Mice Gastro Z domova

Sváteční prohlídky Pivovaru Velké Popovice

Zkuste si letos zpestřit sváteční čas adventu nevšedním zážitkem. Příjemnou alternativou k náměstím přeplněným stánky a...

23. 11. 2018

číst dál


Gastro Z domova

Sladkovodní ryby, snadno a rychle – zpracování a příprava, recepty

Začátkem listopadu 2017 jde do distribuce kuchařka držitele nejvyššího vyznamenání Asociace kuchařů a cukrářů České republiky,...

25. 09. 2017

číst dál


Nepřehlédněte


Mice

TRAVELFEST 2018

Regionální veletrh cestovního ruchu, který proběhne 13. – 14. dubna 2018 na Výstavišti v Českých Budějovicích společně s Gastrofestem JARO.

27. 02. 2018

číst dál


Doprava

Být respektovanou zemí střední Evropy

Českým drahám roste počet pasažérů. Za prvních devět měsíců letošního roku to bylo meziročně přes dva miliony. A nejen v dálkové dopravě, ale i v...

24. 10. 2017

číst dál


Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar