Menu

Moravská galerie vystavuje na Designbloku nově zakoupený design

09. 10. 2020

6_mg_db20

Moravská galerie připravila pro návštěvníky Designbloku otevřený depozitář, ve kterém představuje šedesát osm realizací z oblasti módy, šperku, produktového a grafického designu. Nové akvizice vybrala odborná porotaztéměř šesti set děl přihlášených do otevřené výzvy vyhlášené vlétě letošního roku. Výstava na Designbloku reflektuje budoucí vizuální identitu rekonstruovaného Uměleckoprůmyslového muzea v Brně.

Moravská galerie plánuje otevřít rekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum včervnu příštího rokua vybraná díla, která návštěvníci mohou spatřit na Designbloku, budou součástí nově připravované expozice. Na výstavě vKlášteře svatého Gabriela je možné spatřit padesát vybraných realizací, zbylých osmnáct si návštěvníci mohou prohlédnoutna doprovodné prezentaci. Do otevřenévýzvy, kterábyla ohraničena časovým obdobím od roku1989 do současnosti, se přihlásili se převážnědesignéři mladší generace, jak komentuje ředitel Moravské galerie Jan Press: „Velké zastoupení mají mladí tvůrci, kterým přímá koupě děl měla pomoci vkritickém období pandemie, což byl jeden znašich hlavních cílů.“

Prezentace exponátů je pojatá jako otevřený depozitář sbírek Moravské galerie, do kterého mohou návštěvníci nahlédnout a téměř se dotknout nejvytříbenějšího designu současnosti. Prezentační platformunavrhl Maxim Velčovský a Studio edit!. Žlutá barevnost výstavníhoprostoruna Designbloku prezentujevizuální identitu Uměleckoprůmyslového muzea navrženou Lukášem Kijonkou z grafického studia Kolektiv.

Vtomto žlutém „depozitu“ se mohou návštěvníci setkat sdesignéry, jejichž jména rezonují ve světě designu již řadu let,ale také mladými začínajícími tvůrci.Často se jedná o díla unikátní, nesériově vyráběná, díky čemuž bude Moravská galerie jedinou tuzemskou institucí vlastnící dílo ve svých sbírkách. Mezi originály, které poputují do nových expozic, je například dvojice dětských hraček tzv. bulíků od Jana Čapka, koruna Janji Prokić, ověnčená cenou Czech Grand Design, dvojice uren svyobrazením Milana Pekaře a Maxima Velčovskéhood Terezy Hruškové či světelný objekt Robot inspirovaný bratry Čapkovýmiod Jakuba Berdycha a studia QUBUS.

„Moravská galerie položila základ ke skvělé sbírce současného designu. A to je hodně. Je úžasné, že kromě historických sbírek, které jsou vlastně z části již starožitnostmi s velkou hodnotou, se Moravská galerie pustila v tak velké míře do sbírání současných autorů a vlastně i starožitností budoucnosti,“ komentuje posílení sbírky o současná díla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.
Připravila Daniela Křížová, foto Jiří Herman.

www.moravska-galerie.cz
 Archiv