Menu

Mistrovství světa v atletice Budapešť 2023. Staňte se svědky zázraku!

02. 05. 2023

V roce 2023 se v Budapešti uskuteční největší událost v historii Maďarska, mistrovství světa
v lehké atletice. Od 19. do 27. srpna 2023 přijede do Maďarska na 2 tisíce sportovců z více než 200 zemí, aby oslavili královnu sportu a zúčastnili se třetí největší sportovní akce na světě. Vrcholná událost atletiky se poprvé uskuteční ve střední Evropě, a to ve zbrusu novém Národním atletickém centru.


Cílem mistrovství světa v atletice
v Budapešti 2023 je ukázat světu to nejlepší, co Maďarsko nabízí, a být skutečnou oslavou sportu na jedinečné scéně. Budapešť se svými památkami světového dědictví a světoznámým panoramatem poskytne sportovcům i fanouškům dokonalou kulisu. Čtrnáct mítinků se uskuteční ve speciálně postaveném Národním atletickém centru na břehu Dunaje v jižní části města. Dalších šest závodů se bude konat v krásném centru Budapešti, kam budou mít diváci vstup zdarma. Maraton a chodecké závody budou startovat a končit na Náměstí hrdinů.

Sportovci poběží kolem památkek světového dědictví v Budapešti s panoramatickým výhledem na Budínský hrad v pozadí. Historická čtvrť Budínského hradu je nádhernou atrakcí ukrývající skutečné poklady. Najdete zde bývalé sídlo králů, Budínský hradní palác, Národní galerii a Budapešťské historické muzeum. Andrássyho třída, nejširší ulice v zemi, bude během maratonu hrát hlavní roli hodnou svého jména. Je obklopena majestátními paláci, elegantními obchody a nádhernými zahradami. Najdete zde budovu opery a na jejím konci náměstí Hrdinů, po jehož stranách se nachází fantastické Muzeum výtvarných umění a Kunsthalle. Kromě budapešťské Broadwaye zde našlo domov mnoho obchodů luxusních značek. Pod Andrássyho třídou vede tisíciletá podzemní dráha, první metro v kontinentální Evropě.

Národní atletické centrum bude slavnostně otevřeno v polovině června. Dráha světové úrovně již byla dokončena, čerstvě položený povrch Mondo s devíti drahami je extrémně rychlý
a v Maďarsku jedinečný. Díky výraznému designu interiéru a velkolepé střešní konstrukci je zařízení již nyní jasnou dominantou města.

Po skončení mistrovství světa bude břeh Dunaje zpřístupněn všem obyvatelům a návštěvníkům Budapešti, takže hmatatelný odkaz této události bude skutečnou lahůdkou. Národní atletické centrum a jeho okolí se stane novou dominantou města. Díky urbanistickému rozvoji vznikne v okolí místa konání soutěží nový volnočasový park, kde si budou moci studenti, ale i široká veřejnost, běžci a milovníci outdoorových sportů užít sportování na čerstvém vzduchu.

V posledních letech se Budapešť stala oblíbeným cílem zahraničních turistů. Město mostů je centrem rozmanité Evropy s jedinečným charakterem, kulturou a historií. Budapešť je také hlavním městem, kde je vše potřebné na dosah ruky. Díky rozvoji v posledním desetiletí neexistuje žádná část města, která by nebyla dostupná veřejnou dopravou.

Celá země je dobře propojena. Maďarsko leží v srdci Evropy: do země se lze snadno dostat z kterékoli evropské země během několika hodin, ať už letecky, po železnici nebo po silnici. Budapešťské mezinárodní letiště Ference Liszta je jedním z dopravních uzlů v regionu, odkud se létá do všech částí Evropy. Nabízí rovněž rozsáhlou síť dálkových spojů do Spojených států, Číny a dokonce i Austrálie.

Mistrovství světa v číslech
Očekává se:
► víc než 2 tisíce soutěžících z 200 zemí
► 3 500 novinářů
► víc než 30 tisíc zahraničních fanoušků
► 1 miliarda diváků prostřednictvím televize a online

Doba trvání:
► 9 dní - 5 dopoledních a 9 večerních událostí na stadionu
► 6 bezplatných diváckych událostí v centru města

Národní atletické centrum:
► 35 tisíc míst
► bude dokončeno během května 2023

420 tisíc vstupenek v prodeji:
► 100 tisíc kusů již prodaných vstupenek
► kupující pocházejí v současnosti z 68 zemí
► 60 % kupujících jsou cizinci
Připravil Luděk Hladiš.

www.wabudapest23.com
www.facebook.com/wabudapest23
tickets.wabudapest23.com/groups
tickets.wabudapest23.hu
tickets.wabudapest23.com/groupsArchiv