Menu

Tihany, krásná levandulová krajina

17. 05. 2024

h6

Na břeýích Balatonu objevíte místo, které se v červnu koupá ve fialové barvě levandule, místo, kde mohou návštěvníci zažít řadu festivalů a objevit výrobky inspirované touto jedinečnou voňavou rostlinou. 

Nekonečné pruhy fialové barvy, intenzivní omamná vůně, pohádková atmosféra: tak vítá Tihany své návštěvníky v letních měsících. Díky rozlehlým levandulovým polím turisté rádi navštěvují toto město, aby si odpočinuli, ponořili se do přírody a pořídili nezapomenutelné fotografie u malebného benediktinského opatství. Léto nabízí skvělé příležitosti k oslavě slavné květiny pomocí produktů, gastronomických pochoutek, v muzeích a během festivalu. Levandule sklízená v Tihany má vyšší obsah éterického oleje než francouzská odrůda, a to díky jedinečnému mikroklimatu poloostrova, který je považován za jedno z nejslunečnějších míst v Maďarsku.

Klenot Balatonu, který rok od roku okouzluje stále více turistů svými přírodními krásami a architektonickými skvosty, hostí od 21. do 30. června Levandulový festival. Tato voňavá rostlina je nespornou hvězdou prvního letního týdne, kdy se návštěvníci mohou zúčastnit sběru levandule, tematických akcí, výstav a prohlídek s průvodcem. Součástí programu je také sledování procesu destilace, získávání znalostí potřebných k pěstování levandule a objevování široké škály produktů vyráběných z této fialové květiny.

Levandulové oleje a čaje se nejčastěji používají pro zlepšení fyzické a duševní pohody, snížení stresu nebo podporu klidného spánku. Pokud jde o péči o pleť, oblíbená jsou zejména mýdla díky svým zklidňujícím účinkům, ale i další kosmetické výrobky, jako jsou pleťová mléka, krémy na obličej nebo šampony. Levandulové pochoutky najdete také v mnoha kulinářských nabídkách města, například v benediktinském opatství, které tuto rostlinu před staletími pěstovalo jako první. Návštěvníci zde mohou ochutnat například levandulovou kávu a cappuccino, koláče, levandulové limonády a šumivé koktejly.
Tihany se svým nadčasovým půvabem a květinovým kouzlem je povinnou destinací pro každého, kdo chce poznat krásy a kulturu Maďarska. Toto malebné město na Balatonu s levandulovými poli přecházejícími ve fialové moře nabízí jedinečný zážitek, který zůstane v paměti každého, kdo má tu čest Tihany prozkoumat. A pro ty, kteří se chtějí o této oblasti dozvědět více, jsou v regionu připraveny další jedinečné atrakce, například Dům papriky, kde se můžete seznámit s tradicí zpracování tohoto koření, dále Dům levandule, který najdete v návštěvnickém centru, "Cesta voňavým časem" - interaktivní a bezplatná prohlídka v Domě parfémů, dále pak Dům porcelánových panenek, stejně jako četné turistické trasy a projížďka trajektem po Balatonu.
Připravil Luděk Hladiš.

www.mohacsibusojaras.hu/program/
https://visithungary.com/cs
https://www.facebook.com/visithungary
Ihttps://www.instagram.com/visithungary/
https://www.tiktok.com/@visit_hungary

www.mojemadarsko.eu
www.cmok.eu
 Archiv
Česká chuťovka