Menu

Míchání nápojů a baristika na nejvyšší úrovni

16. 05. 2023

Střední odborné učiliště a Střední odborná škola SČMSD, Žatec, s. r. o., každoročně v měsíci květnu pořádá soutěžní disciplíny pod vedením České barmanská asociace. Letos, dne 10. května, se uskutečnil již XIII. ročník soutěže ŽATECKÝ CUP 2023 v restauraci U Orloje, nacházející se v Chrámu chmele a piva. Soutěžilo se ve třech disciplínách: Junior Cocktail Competition, Junior Beer Competition a Junior Mistr kávy.
Na Žatecký CUP 2023 se sjelo třináct soutěžních škol z celého Česka, a tak byla konkurence velmi silná a jednotlivé úkoly náročné. Celkem se ve všech disciplínách utkalo 52 soutěžících. Úkolem soutěžících bylo v rychlosti šesti minut připravit tři míchané nápoje, jež musely obsahovat i pivo s názvem Žatecký Sedmý schod.

Střední odborné učiliště a Střední odborná škola SČMSD, Žatec se těchto soutěží účastní pravidelně. V letošním roce se do boje v soutežní disciplíně Junior Cocktail Competition vydali žáci 3. ročníku oboru Kuchař – číšník, konkrétně Robina Valičová a Ivo Černík. Za obor Hotelnictví a turismus soutěžili v disciplíně Junior Mistr kávy Zdeněk Pojer a Vít Rybníček v disciplíně Junior Beer Competition.V soutěži míchání nápojů se Robina Valičová umístila na 17. místě, kdy porotě namíchala drink s názvem Opilá Nela. Ivo Černík skončil na 22. místě se soutěžním drinkem Baci. O něco lépe dopadla soutěž pro Zdeňka Pojera v baristice, kde mu čtvrté místo uteklo o 2 body. Zdeněk připravoval kávový nápoj s názvem Rawsberry grey na bázi filtrované kávy, toniku, malinového pyré a sirupu Thé Earl Grey s čajovou příchutí. Další část soutěže spočívala v seřízení kávového mlýnku na espresso v limitu deseti minut, což zkomplikovalo cestu k vítězství nejednomu soutěžícímu. Vít Rybníček se statečně popral s čepováním piva z pivovaru Žatecký Sedmý schod, zde byl pro soutěžící připraven velmi náročný vědomostní test a následně probíhalo čepování piva tzv. na hladinku, součástí soutěže byla i prezentace piva, správného servisu a komunikace s odbornou porotou. Vítek obsadil krásné desáté místo. Robina, Vít, Zdeněk i Ivo profesionálně reprezentovali Střední odborné učiliště a Střední odbornou školu SČMSD, Žatec na vysoké úrovni. Jejich výkon si zaslouží uznání a podporu nás všech, protože není úplně jednoduché stát před porotou, kde nervozita nabírá na obrátkách a vy musíte podat ten nejlepší výkon, a to ještě s úsměvem.
Připravila Věra Kuchařová.

www.sousoszn.cz
www.facebook.com/sousoszn
www.cbanet.cz
www.chchp.czArchiv