Menu

Mezinárodní zimní hry pro handicapované

23. 01. 2023

Lipenský ski areál je otevřený opravdu všem lyžařům a často ho vyhledávají i handicapovaní sportovci. Už 25. ledna zde začínají čtyřdenní zimní hry s názvem V4 Winter Games Emil Open, tento týden si zde užívali lyžaři z Jedličkova ústavu. A program Lipno bez bariér zde úspěšně funguje více než 20 let.

V lipenském Skiareálu uplynulý týden užívalo 7 studentů Týdenního stacionáře TAP, který funguje při pražském Jedličkově ústavu. Studenti spolu se svými učiteli a vychovateli strávili pět dní na lipenských svazích a celý pobyt si nemohou vynachválit. „Na Lipně je jedinečný lyžařský areál pro hendikepované. Nikde jinde se nám nepoštěstí sjet ze sjezdovky, být hned v ubytování a zajít rovnou do restaurace, kde je navíc vše perfektně uzpůsobeno hendikepovaným. Toto je z našeho pohledu naprosto bezkonkurenční,“ říká Miloš Vosyka vychovatel Týdenního stacionáře. Pro studenty i s takovým postižením jako je kvadruplegie kombinovaná s téměř úplnou slepotou je lyžování naprosto novým zážitkem a má pozitivní vliv hlavně na jejich psychiku. „Studenti jsou tu úplně nadšení a hlavně šťastní,“ doplňuje Vosyka.

Skiareál Lipno s hendikepovanými spolupracuje dlouhodobě. Díky projektu Lipno bez bariér pomáhá zprostředkovat zážitek z lyžování všem bez omezení stupně postižení. Půjčovna Intersport disponuje tzv. monoski a biski, a lyžařská škola Skischool Lipno má několik speciálně vyškolených instruktorů. „Je pro nás velkým potěšením slyšet, že jsou u nás hendikepovaná šťastní. Dlouhodobě se snažíme o podporu sportování hendikepovaných, a to po celý rok,“ říká tisková mluvčí Skiareálu Lipno Olga Kneiflová. To potvrzuje i konání několika závodů pro hendikepované v letošní zimní sezóně a v létě konané aktivity v rámci ČEZ Lipno Sport Festivalu. Nich se účastní takoví sportovci jako je např. Jiří Ježek nebo Arny Petráček.

„Jako pravidelný účastník letních Emil Open mám velkou radost, že Emil tyto hry přivádí i k nám do jižních Čech,“ pochvaluje si hry jejich ambasador a zlatý paralympionik v plavání Arnošt Petráček. Akci s názvem V4 Winter Games Emil Open pořádá pro mládež z visegrádských zemí Emilova sportovní, z. s. Cílem je propojit děti a mládež se všemi typy postižení, podpořit je k aktivnímu životu a v lásce ke sportu. Handicapovaní sportovci budou zápolit v disciplínách jako je para alpské lyžování, běžecké lyžování, snowboarding a sněžnice. Na Lipno se sjedou mladí handicapovaní sportovci nejen z Česka, ale i z Maďarska, Polska a Slovenska.

Her se zúčastní padesátka sportovců ve věku 10 až 26 let. Ti ve čtvrtek 26. a v pátek 27. ledna změří své síly ve Skiareálu Lipno nejprve na kvalifikačních a poté na finálových závodech. Součástí her bude také medailový ceremoniál. Páteční slavnostní ukončení vyvrcholí diskotékou. Následný doprovodný program se protáhne až do soboty 28. ledna.  


Podle prezidenta organizačního výboru her Pavla Zbožínka by v jižních Čechách mohla vzniknout tradice zimních her. „Jsme pořadatelé letních Evropských her handicapované mládeže Emil Open v Brně, které mají za sebou již 11. ročníků. A právě volání po jejich zimní verzi nás vedlo k rozhodnutí pokusit se založit i tradici zimních her,“ říká Pavel Zbožínek. Jedním z partnerů akce je Skiareál Lipno, v němž se uskuteční sportovní část her. „Dlouhodobě podporujeme handicapované sportovce. Náš Skiareál poskytuje pro jejich aktivity velmi dobré podmínky a díky našemu projektu „Lipno bez bariér“ se snažíme o stále širší nabídku a spolupráci v této oblasti. Spoluúčast při mezinárodních závodech byla tedy jasná volba,“ dodává mluvčí Ski areálu Lipno Olga Kneiflová.

Podpořit projekt se rozhodly i okolní státy, z nichž do Česka míří účastníci z partnerských organizací Slovenský paralympijský výbor, maďarský Fodisz a polský TOP BOŁESLAWIEC. Projekt je tak spolufinancován vládami Česka, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů z Mezinárodního visegrádského fondu, který chce šířit myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.
Připravil Pavel Pechoušek.

https://winter.emilopen.cz/Archiv
Česká chuťovka