Menu

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

27. 02. 2019

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov patří k nejvýraznějším událostem kulturního léta v České republice. Za skvělým renomé festivalu stojí žánrově mimořádně pestrá programová nabídka, hosté zvučných jmen a také výjimečná místa konání koncertů. Letošní 28. ročník reprezentativní letní přehlídky světové hudební kultury se uskuteční od 19. července do 10. srpna 2019.
Zahajovací festivalový galavečer Venuše a živly: Hudba a tanec doby Krále Slunce návštěvníky prostřednictvím hudby, tance, sofistikovaného umění iluminace a dalších efektů přenese do doby, kdy dvůr francouzského krále Ludvíka XIV. žil velkolepými barokními slavnostmi, v nichž panovník sám s oblibou účinkoval. Unikátní výpravné představení 19. července od 21:00 u barokní fontány Zámecké zahrady českokrumlovského zámku zároveň oslaví zemi, vzduch, vodu a také oheň, symbolizující žár slunce (Apollón) a lásky (Venuše). Na hudbu Jeana-Baptisty Lullyho, dvorního skladatele a kapelníka Ludvíka XIV., a jeho současníků zatančí Hartig Ensemble a hosté, v roli Apollóna/Ohně se představí Francesco Scarpato, v roli Venuše Ida Fišerová.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se koná v dobových interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov i v dalších objektech města zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO a v jeho okolí. Festivalové koncerty bude hostit například Zámecká jízdárna. Vzácná historická budova byla postavena v letech 1744–1746 za vlády knížete Josefa Adama ze Schwarzenberku ve stylu vídeňského rokoka a dodnes ji krášlí nádherná štuková výzdoba. V pátek 26. července od 20:00 bude prostor respiria před Zámeckou jízdárnou patřit koncertu Kouzlo barokní hudby se sopranistkami Kristýnou Kůstkovou a Nikolou Uramovou, výraznými talenty nastupující pěvecké generace, v doprovodu Barocco sempre giovane, komorního souboru složeného z mladých českých profesionálních hudebníků. Na programu jsou skladby klasiků J. S. Bacha, A. Vivaldiho, C. Monteverdiho a G. F. Händela.
Atraktivní spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu v Zámecké jízdárně 2. srpna od 19:30 zprostředkuje koncert Songs of Exile. Společný projekt souboru The Naghash Ensemble of Armenia a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie je kombinací duchovního rozměru arménských lidových písní s klasickou hudbou, současným post-minimalismem, rockem a jazzem. Vynikající arménští instrumentalisté hrající na duduk, oud, dhol a klavír spojí síly s Jihočeskou filharmonií, aby pod taktovkou arménsko-amerického skladatele Johna Hodiana představili hudbu založenou na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe.
Slavnostní koncert s názvem Už nás nedělí železná opona přivede 9. srpna v 19:30 do Zámecké jízdárny jihokorejskou houslovou virtuózku  Sanghee Cheong, rakouského violoncellistu Stefana Kropfitsche a původní rezidenční těleso německého města Gotha – Thüringen Philharmonie Gotha. Filharmonie, jejíž kořeny sahají až do roku 1651 a se kterou v minulosti spolupracovali například Ferenc Liszt, Hector Berlioz či Richard Strauss, zahraje pod vedením japonského dirigenta Yukiho Miyagiho. V bravurním podání výtečných hudebníků zazní proslulá symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany, Brahmsův Dvojkoncert a-moll a jedna z nejslavnějších symfonií světové klasické hudby „Osudová“ L. van Beethovena.

Vstupenky na festivalové koncerty jsou v prodeji on-line na www.ticketstream.cz a  www.festivalkrumlov.cz nebo v pobočkách společnosti Ticketstream po celé republice a Infocentru v Českém Krumlově. Předprodej vstupenek probíhá ve dvou časových pásmech – do 31. května jsou ceny vstupenek nižší, včasný nákup se tedy vyplatí. Z každé zakoupené vstupenky na koncert MHF Český Krumlov jde 5 Kč na pořízení notového materiálu v Braillově písmu pro zrakově postižené žáky ZUŠ Jaroslava Ježka.
Novinkou letošního 28. ročníku je zvýhodněné vstupné pro seniory (nad 65 let) ve výši 10 %. Dalším vítaným bonusem jsou cenově výhodné vstupenky, které platí vždy na dva komorní koncerty v Maškarním sále. A to ještě není všechno! Při zakoupení vstupenek na koncerty v pátek, sobotu i neděli získáte ČESKÝ KRUMLOV CARD se vstupy do pěti krumlovských expozic zdarma. Dopřejte si nezapomenutelný Krumlovský kulturní víkend s hudebními zážitky a návštěvou Hradního muzea a zámecké věže, Regionálního muzea v Českém Krumlově, Musea Fotoateliér Seidel, Egon Schiele Art Centra a Kláštěrů Český Krumlov. Stačí poslat potvrzení o nákupu vstupenek společně s vaší poštovní adresou na tickets@auviex.cz.
Připravila Simona Andělová.

www.festivalkrumlov.czArchiv
Česká chuťovka