Menu

Letní ubytovací slevy využilo na jihu Čech bezmála pět tisíc rodin

17. 12. 2020

Bezmála pět tisíc českých rodin využilo letošní nabídku Jihočechů na dotované ubytování a svou dovolenou strávilo na jihu Čech. Mimořádně úspěšný projekt Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) s ambicí prodloužení o podzimní variantu, zastavila až druhá vlna pandemie, kvůli níž byla ubytovací zařízení v regionu vládou znovu uzavřena. Svůj cíl však splnil. Významně pomohl poskytovatelům služeb v cestovním ruchu eliminovat ztráty z jara.

„Projekt slevových ubytovacích a návštěvnických voucherů Léto v jižních Čechách doprovázela informační kampaň, která významně přispěla k přílivu návštěvníků do regionu obecně. Projekt byl úspěšný. A protože kvůli další pandemické uzávěře nemohla být suma, určená na podzimní kompenzaci slev pro jejich poskytovatele, vyčerpána, chtěli bychom ji přesunout na jaro, kde by mohla pomoci při dalším restartu cestovního ruchu,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek. V průběhu jarních měsíců se chce JCCR zaměřit na jinou cílovou skupinu. „V této fázi by nešlo o klasické turisty, ale podnikatele. Podpora by měla být cílena na pořádání firemních akcích, školení, konferencí, teambuildingů a podobně,“ poznamenal Polášek.

JCCR se podařilo v době koronavirové krize téměř nemožné.
Jihočeský kraj byl totiž ve 3. čtvrtletí letošního roku turisticky nejnavštěvovanějším tuzemským regionem. V počtu hostů i přenocování za sebou jižní Čechy historicky poprvé nechaly nejen všechny ostatní české kraje, ale i Prahu. Navzdory koronavirové krizi v létě návštěvníci strávili na jihu Čech celkem více než 2,38 miliónu nocí, což bylo 4,8 procenta víc, než v rekordním roce 2019. Vytíženost ubytovacích zařízení v nižším cenové hladině tak dosáhla na jihu Čech meziročního srovnání s loňskem, ztráty rostly úměrně tomu, jak rostla cena ubytování. Obecně lze konstatovat, že jihočeské kempy dosáhly na své loňské tržby, pětihvězdičkové hotely na čtvrtinu tržeb roku 2019. „Letošní rok ukázal, že je Jihočeský kraj opravdu výjimečně krásný a turisticky zajímavý. Výhodou jsou velká turistická lákadla, kterým vévodí Český Krumlov, Šumava či zámky Hluboká nad Vltavou nebo Červená Lhota. Naším dlouhodobým cílem je ale pomoci získat i ostatním regionům v jižních Čechách oblibu turistů. Protože řada míst je zde dosud ne zcela doceněna tuzemskými návštěvníky našeho kraje. Mám na mysli například Novohradské hory a Českou Kanadu na jihu kraje nebo naopak Toulavu v jeho severní části,“ sdělil 1. náměstek hejtmana zodpovědný za cestovní ruch František Talíř (KDU-ČSL). 

Více než 2,8 miliónu přenocování dává naději
S principem slevových voucherů přišel Jihočeský kraj v červnu jako vůbec první. Základní podmínkou bylo ubytování rodiny o 2 až 6 osobách nejméně na tři a maximálně sedm nocí. Pak byla poskytnuta 30% sleva na ubytování, maximálně 300 korun na osobu a noc, kterou následně JCCR kompenzovala ubytovatelům. Pobyt mohl být samozřejmě i delší, ale dotováno bylo každému návštěvníkovi vždy pouze sedm nocí.

„Do projektu se zapojilo celkem 314 ubytovacích zařízení, z nichž 233 čerpalo kompenzace za poskytnuté slevy. Celkově bylo za předložené doklady proplaceno 11 372 777 korun. Celkem bylo vydáno a využito téměř pět tisíc voucherů, na jejichž základě získalo slevu téměř 15 tisíc ubytovaných hostů,“ zdůraznila vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Kaštylová.

Na kompenzace slev pro ubytovatele Jihočeský kraj vyčlenil 30 miliónů korun. V září JCCR vrátila 12 miliónů korun kraji kvůli nemožnosti vyčerpání celé alokované částky vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemiologické situace. Pro další potenciální jarní kolo projektu voucherů by tak mohlo být po odečtení již vyčerpaných 11,4 miliónů korun použito zbývajících cirka 6,6 miliónu korun. Z reakcí ubytovatelů je zřejmé, že by další podporu uvítali.

JCCR v současné době vyhodnocuje první výsledky průzkumu mezi všemi 314 do projektu zapojenými ubytovateli. Z 92 dosud došlých odpovědí například vyplývá, že v budoucnu by se do podobného podpůrného projektu znovu zapojilo rozhodně ano 75 a spíše ano 15 ubytovatelů. Dva neví. Ne, neodpověděl nikdo.

Zmiňovaných přibližně 6,6 miliónu korun z nevyčerpané podpory JCCR vrátila zpět do krajské pokladny. „Samozřejmě chceme volání podnikatelů v cestovním ruchu vyslyšet, ale je nyní na krajské reprezentaci, zda tyto prostředky znovu uvolní na jarní projekt, který by ovšem skončil nejpozději v červnu. Jde o pomoc při restartu provozu a částečné pokrytí období před hlavní letní sezónou, která, jak doufáme, už proběhne v normálním režimu, či s minimálními omezeními,“ dodal Polášek. „Na tomto rozhodnutí musí být samozřejmě koaliční shoda. Mě osobně tato forma aktivní podpory COVIDem těžce zasaženého sektoru turistického ruchu přijde velmi dobrá. Příliv turistů pomůže i dalším podnikatelům, které COVID tvrdě zasáhl – restauracím, kavárnám nebo turistickým atrakcím. Důležité je ale načasování. Mělo být se týkat měsíců mimo hlavní sezónu – tedy hlavně března, dubna a května,“ upřesnil 1. náměstek hejtmana František Talíř.
Připravila Jana Píchová. 

www.jiznicechy.cz
www.jccr.cz
      Archiv