Menu

Jablka vzpomínek

22. 02. 2019

S novou aktivitou a vskutku jedinečnou a limitovanou nabídkou přichází Geopark Ralsko. V rámci projektu „Záchrana starých a regionálních odrůd v Geoparku Ralsko“ a ve spolupráci s pomologem zmapoval a popsal stovku jabloní na území geoparku, tichých svědků dob dávno minulých. Deset vybraných odrůd bude naroubováno na podnože a nabídnuto k prodeji. Předprodej na webu www.visitralsko.cz začíná právě nyní.

Co je stará odrůda? 

Za staré odrůdy jsou považovány ty, jejichž vznik, a hlavně rozšiřování spadá do období před druhou světovou válkou. Po roce 1945 nastal rozmach cílevědomého šlechtění, které vyprodukovalo současné obvyklé druhy ovoce. Regionální odrůdy jsou často velmi specifické ovocné odrůdy, které byly kdysi rozšířeny v rámci malé oblasti, ale svého času měly značný lokální význam. Právě v bývalých Sudetech se dodnes nachází množství starých stromů, které často neumíme odrůdově zařadit. Každá taková polozapomenutá odrůda je svým způsobem originál, má svou specifickou chuť, vůni i vzhled.

Kde se vzaly jabloně v Ralsku?
Oblast geoparku Ralsko byla kdysi prosperující krajinou s množstvím malebných soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. V průběhu 20. století byl ale tento historický ráz kulturní krajiny hrubě narušen pobytem tří armád – německé (1938-45), československé lidové (1947-1968) a sovětské (1968-1991). V důsledku čehož byla nejen z prostoru zcela odsunuta většina civilního obyvatelstva (českého i německého), ale z povrchu zemského zcela zmizelo přes 20 osad. Bývalé chalupy, statky, domovy, kostely – to vše posloužilo vojákům jako cvičné cíle, zůstala jen holá krajina a nové stavby sloužící vojenským účelům, včetně odpaliště raket s jadernou hlavicí. Po odchodu sovětské armády začala probíhat sanace zdevastovaných částí krajiny od munice, chemických látek a nepotřebných budov. Vládu nad prostorem postupně získala zpět příroda a mizí i poslední stopy bývalých vesnic. Jejich svědci však stále zůstávají na svém místě – staré jabloně.

Rozmanité využití
Ovocné stromy a jabloně zvlášť bývaly chloubou každého hospodáře. Pod košatými stromy se sušilo seno, pásl dobytek nebo dokonce pěstovaly plodiny. Jabloně poskytovaly v létě cenný stín a po celý rok domov ptákům, motýlům, včelám a jinému hmyzu. Staří hospodáři přesně věděli, která jablka sníst hned a která naopak vyskládat do lísky a uložit do sklepa na zimu. Mimochodem, dříve se jablka nechávala dozrát a jedla se měkká, protože lidé měli často špatný chrup. V dobách minulých jablka hrála také mnohem větší roli v kuchyni a jejich využití bylo mnohem rozmanitější než dnes. Naši předkové jablka sušili, moštovali, kvasili, nebo z nich vařili a pekli. A každá odrůda se nejlépe hodila na něco jiného.

stare_jablone_v_geoparku_ralsko_2_foto_ales_fribl

Objevte kouzlo starých odrůd jabloní a zachraňte tak kousek kulturního dědictví. 

Proč si pořídit jabloň?

Předně zachráníte kousek kulturního dědictví po našich předcích, kteří zde žili před námi. Staré odrůdy v sobě mají kromě rozmanitosti a potenciálu ke zpestření genofondu také neopomenutelnou historickou hodnotu. Dále získáte jabloň s plody výrazné chuti a vůně a často i unikátního vzhledu. Moderní odrůdy, které jsou běžně v obchodech jsou oproti nim fádní – vyšlechtěné tak, aby byly na první pohled krásné s pevnou a neporušenou slupkou, a přitom se daly dobře skladovat a vydržely transport, není divu, že mnohdy postrádají to hlavní: jedinečnou chuť. Další podstatnou předností zachráněných odrůd je jejich značná odolnost. Jabloně, ze kterých pochází rouby, přežily v Geoparku Ralsko bezmála 80 let bez jakékoli péče, vystaveny rozmarům počasí, drsným podmínkám, chorobám a škůdcům, o třech armádách nemluvě.

Jak získat jablko vzpomínek?
Zahradník a odborný spolupracovník Geoparku Ralsko Vlastimil Kocourek na území geoparku zmapoval výskyt stovky historických jabloní. Následně vybral a popsal 10 odrůd, ze kterých odebral rouby, které budou naroubovány na podnože. Přehled nabízených odrůd jabloní lze najít na e-shopu na webu www.visitralsko.com Tam lze jabloně zakoupit již nyní formou certifikátu. Naroubované stromky pak budou k osobnímu odběru v říjnu 2019 v kanceláři Geoparku Ralsko v Mimoni, všichni majitelé certifikátů budou k odběru vyzváni osobně. V roce 2019 nabídne Geopark Ralsko zájemcům limitovanou edici padesáti stromků, cena jedné naroubované jabloně je 300 Kč. V rámci projektu Jablka vzpomínek proběhne v říjnu i ochutnávka jablek a následně seminář s pomologem.

JABLKA VZPOMÍNEK 
18.10.    Ochutnávka jablek, kancelář Geoparku Ralsko v Mimoni
19.10.    Seminář s pomologem Vlastimilem Kocourkem, kancelář Geoparku Ralsko v Mimoni 

Připravila Pavla Růžičková, foto Aleš Fríbl. 

www.geoparkralsko.cz
www.visitralsko.com

 Archiv
Česká chuťovka