Menu

Horská služba se mění, roste počet zásahů, zaměstnanců i rozpočet

11. 12. 2020

Správní rada Horské služby schválila rozpočet horských záchranářů pro rok 2021 ve výši 290,5 milionů korun. „Kvůli vysoké návštěvnosti hor stoupl počet zásahů v letní sezóně meziročně skoro o 10 %. Podobný trend se očekává i v zimě. Mění se i struktura zásahů a my musíme reagovat jak rozpočtově, tak přesunem kompetencí více do hor,“ řekla po zasedání ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ze sjezdovek do volného terénu

Nejvyšší nárůst počtu zásahů v letní sezóně eviduje Horská služba u cyklistů. Zatímco v roce 2019 zasahovala v 781 případech, v roce 2020 potřebovalo její pomoc při úrazu na kole 927 cyklistů. „Úrazy na kole patří k těm nejvíce devastujícím. Zasažena často bývá hlava a páteř. Meziroční nárůst počtu těchto typů úrazů o 19 % je nejvyšší od doby, co se statistika sleduje,“ říká nově jmenovaný ředitel Horské služby René Mašín s tím, že tento růst významně souvisí s rozvojem trailů, singltreků a downhill cyklistiky obecně. Jako významný dlouhodobý trend se potvrdil přesun ohniska zásahů do terénu. Zatímco před 10 lety zasahovala Horská služba ze 75 % na sjezdových tratích a z 25 % ve volném terénu, v poslední sezóně už byl poměr sjezdovka vs. terén 50 na 50. Zásah ve volném terénu je přitom personálně, technicky i časově mnohem náročnější. Jejich počet se zvyšuje i v zimním období, kdy se lidé přes varování čím dál častěji pohybují mimo značené cesty.

Vize 2025: Stabilizace, modernizace, legislativa
Nový ředitel také Správní a Dozorčí radě představil svou dlouhodobou vizi do roku 2025, která se opírá o tři pilíře: stabilizace, modernizace a legislativa. „V průběhu roku 2021 bychom rádi přijali dalších 12 profesionálních záchranářů, zvýšili kompetence náčelníků všech sedmi oblastí a získali také více financí z grantů a dotací,“ popisuje stabilizaci Horské služby náčelník René Mašín, který chce také zpřesnit vnitřní pravidla organizace a zvýšit transparentnost procesů. Kancelář náčelníka se z Prahy vrací na hory, konkrétně do Špindlerova Mlýna. Stěhování kanceláře koresponduje s novým modelem řízení Horské služby, kdy se vedení vrací do rukou profesionálního záchranáře a náčelník Horské služby je zároveň jejím ředitelem. Modernizace organizace spočítá především v investicích do oprav záchranných stanic, technologie a vybavení. „V roce 2021 bychom chtěli vedle provozního rozpočtu proinvestovat zhruba 90 milionů korun. Prioritu mají skutečně budovy záchranných stanic,“ říká René Mašín. V oblasti legislativy by nový náčelník chtěl posunout Horskou službu po vzoru Slovenska do pozice zákonem stanoveného člena Integrovaného záchranného systému (IZS) a z hlediska bezpečnosti by se rád podílel na vzniku zákonu o pohybu na horách.

Změna ve financování
Změna v počtech i struktuře zásahů, ale také předpokládaný růst počtu zaměstnanců s sebou ponesou vyšší náklady.  Celková výše provozní dotace od MMR je 130 milionů a 30 milionů korun na investice. Společně s poslankyní Janou Pastuchovou a dalšími poslanci jsme v rámci projednávání zákona o státním rozpočtu načetli pozměňovací návrh, ve kterém požadujeme navýšit provozní dotaci o 66 mil. Kč, tedy celkově na 196 mil. Kč a investice o 35 milionů korun na celkovou částku 65 milionů korun. Pevně věřím, že nás kolegové poslanci v naší snaze podpoří a pomohou tak zajistit pro příští rok zvýšení bezpečnosti na českých horách,“ vysvětluje důležitost poslaneckého návrhu Klára Dostálová.  „Z dlouhodobého hlediska a pro finanční stabilitu Horské služby je klíčové pro budoucí roky zákonnou dotaci 130 milionů korun pro provozní rozpočet navýšit. Ruku v ruce s tím půjde naše vlastní snaha o hledání dalších finančních zdrojů,“ doplňuje ministryni ústřední náčelník René Mašín.

Mimořádná zimní sezóna, mimořádné přípravy
Horská služba očekává z hlediska počtu zimních zásahů mimořádnou sezónu. Pokud bude dostatek sněhu, předpokládá se návštěvnost českých hor stejně jako v létě kvůli pandemii COVID 19 vyšší než v jiných letech. „Meziročně máme v celém Česku o 7 stálých záchranářů víc, celkem nás je v terénu 99. Zároveň jsme posílili počty sezónních zaměstnanců o 11 lidí z 35 na 46, “ popisuje personální změny náčelník z Krušných hor Miroslav Račko. Při pravidelné obměně techniky Horská služba získala za celkem 26 milionů korun 2 nová víceúčelová auta, 4 sněžné skútry, 16 terénních čtyřkolek, 3 terénní vozidla a na Šumavě bude úplně poprvé k dispozici šestikolka. „Samozřejmě naši práci bude nadále ovlivňovat i probíhající pandemie. V současnosti je situace klidná. V karanténě nebo izolaci máme zhruba 5 % záchranářů. V případě, že by se tento počet dramaticky zvýšil, jsme připraveni doplnit stavy z řad dobrovolníků, kterých je aktuálně po celé zemi 380,“ doplňuje Miroslav Račko. Zasahovat bude Horská služba pouze v doporučených ochranných pomůckách. Součástí činnosti Horské služby je i trvalé udržování vysoké úrovně odbornosti. Každý rok členové Horské služby absolvují předepsaná základní školení, doškolení a specializované kurzy. Celkově se počet nejrůznějších vzdělávacích akcí na centrální, regionální i lokální úrovni pohybuje kolem 150 každý rok. Kvůli restrikcím v době pandemie může jejich počet vzhledem k omezenému počtu účastníků ještě růst.
Připravil Vilém Frček.

www.hscr.czNepřehlédněte


Hotelnictví

Praha spouští web ke sdílenému ubytování

Na fenomén sdíleného ubytování hlavní město Praha zareagovalo spuštěním webových stránek. Jsou určeny pro ubytovatele i ubytované, proto web funguje vedle české...

10. 11. 2017

číst dál


Lázeňství

Nevíte, kam s dětmi o jarních prázdninách? Přijeďte do lázní.

Myslíte si, že se v zimě v lázních nic neděje? Neplatí to pro Lázně Luhačovice, kde si můžete za zvýhodněné ceny užívat wellness a léčebné pobyty plné...

24. 01. 2018

číst dál


Dallmayr
PF 2021 CzechSpecials