Menu

Hlavní letní kulturní programy v Maďarsku

23. 07. 2023

Budapešť 150

Tento rok Budapešť oslavuje 150. výročí sjednocení Budína, Pešti a Óbudy (Starého Budína). Spojení se uskutečnilo v roce 1873
a znamenalo zrod Budapešti jako metropole.
V průběhu několik desetiletí se z malého města stalo jedno z největších, nejlidnatějších
a nejmodernějších měst Evropy. Tuto jedinečnou oslavu povýší působivé tržnice, osvěžující termální koupele, honosné literární kavárny, velkolepá architektura a rušný noční život
s množstvím festivalů od vinných
a gastronomických až po hudební a kulturní.


Před 150 lety začali obyvatelé Pešti, Budína a Óbudy spojovat svoje tři města. Tato 150 roků trvající práce pokračuje dodnes a obyvatelé Budapešti každý den znovu sjednocují svoje město. Díky nim je Budapešť jednou z nejrychleji se rozvíjejících evropských metropolí a skutečným hlavním městem Maďarska. Výročí sjednocení symbolizuje spolupráci a společnou zkušenost vzájemného respektu. Je nejen příležitostí uctít památku sjednocujících předků, ale i zamyslet se nad tím, zda se potomci budou v městě cítit stejně doma i během následujícího jednoho a půl století. V minulosti se města obklopovali zdmi, aby chránily svoje hodnoty, dnes Budapešť neustále buduje mosty k otevřenější atmosféře, což symbolizuje i obnovení Řetězové mostu přes Dunaj při příležitosti 150. výročí. Na návštěvníky čeká vícero zajímavých kulturních programů, jako i nespočetné množství nedávno otevřených muzeí a objektů, které pomáhají městu dodat energii a udržovat kulturní svěžest obyvatel a těch, kteří se rozhodnou navštívit město v tomto výjimečném období. 

Speciální akce na oslavu výročí
Osvěžující voda, dobré filmy a horké letní noci. V lázních Széchenyi se mohou návštěvníci po celý červenec máchat po krk v bazénu a sledovat přitom svůj oblíbený film. Letní filmové večery činí koupání po západu slunce v lázních Széchenyi obzvláště atraktivním. Nejde jen o prostý odpočinek: zakoupením vstupenky do lázní získají návštěvníci možnost vychutnat si filmový zážitek u venkovního bazénu pod hvězdami. Termín: 1. - 31. července 2023. 
https://www.szechenyibath.hu/

V den narozenin Budapešti, 17. listopadu, budou moci návštěvníci ochutnat dort Budapešť 150, který vytvořil vítěz soutěže o nejlepší dort. Cílem soutěže je vytvořit dort s chutěmi typickými pro cukrářské období Maďarska před 150 lety a kombinací různých ingrediencí "vytvořit" esenci tří spojených měst. Každá část dortu symbolizuje jednu část města. Složení pešťské části dortu musí obsahovat exotické ingredience, které se v budapešťských cukrárnách vyskytovaly již v 19. století, jako je čokoláda, granátové jablko a ananas. Budínská část obsahuje typické produkty z Budapešti a jejího okolí, jako jsou hrozny, mandle a meruňky. Sekce Stará Buda bude obsahovat typické příchutě a koření ze 70.-80. let 19. století: vanilku, růži, anýz a kávu. Vítězný dort bude poprvé představen 17. listopadu 2023, kdy jej bude možné ochutnat také u příležitosti 150. výročí sjednocení Budapešti.

25. května se v centru Budapešti otevřely dveře muzea Madame Tussauds pro veřejnost. V honosné instalaci je vystaveno 51 realistických postav. Atmosféru vytváří přední místnost, neboť zde návštěvníci procházejí kolem George Clooneyho, Willa Smithe a Toma Hankse sedících na řetězovém mostě, skupiny dinosaurů cválajících kolem obří, neustále se měnící a živé zdi, kolem níž projíždí tramvaj číslo 2. Celebrity, nejznámější osobnosti historie, kultury, vědy a sportu jsou ukryty v tematických místnostech, včetně 17 maďarských celebrit a historických postav, vytvořených exkluzivně pro budapešťský areál.
https://www.madametussauds.hu/en/  

Rozsáhlá výstava děl jednoho z největších maďarských avantgardních malířů Tivadara Csontváryho Kosztky se v Muzeu výtvarných umění konala naposledy před 60 lety. V roce 2023 se to však změní: monumentální výstava v Maďarsku oslaví 170. výročí umělcova narození. Nejprve budou moci návštěvníci tři měsíce obdivovat výběr obrazů v Muzeu výtvarných umění v Budapešti a poté budou díla putovat do Muzea Csontváryho v Pécsi, kde budou díla tohoto geniálního malíře k vidění další tři měsíce. Výstava přibližně 40 děl vzdává hold jednomu z nejoriginálnějších a nejslavnějších umělců v dějinách maďarského malířství.
https://www.mfab.hu/exhibitions/csontvary-170/   

15. února 2023 byla otevřena nová unikátní kulturní aréna v Budapešti: nová budova Národního tanečního divadla v parku Millenáris. Nová budova, vybavená nejmodernější divadelní technikou, nabízí dva divadelní sály a intimní prostory pro milovníky tance i zkušebny pro profesionální tanečníky. Vstupní hala budovy slouží také jako otevřený komunitní prostor pro návštěvníky parku. Během června a července čekají na návštěvníky jedinečná představení.
https://www.nemzetitancszinhaz.hu/  

U příležitosti 150. výročí sjednocení Pešti, Budína a Óbudy představuje Muzeum podzemní dráhy na Deákově náměstí novou dočasnou výstavu o historii veřejné dopravy v hlavním městě. Výstava představuje nejdůležitější události v historii dopravy, průkopnické inovace, vznik jednotlivých dopravních prostředků a nejdůležitější typy vozidel. Těchto 150 let ožívá symbolicky prostřednictvím 150 předmětů i fotografií a filmů. Datum konání: 24. června 2023–31. srpna 2023 Místo konání: Budapešť, Deák Ferenc tér.

 

Evropské hlavní město kultury: Veszprém

Veszprém je letos spolu s Temesvárem (RO)
a Eleusis (GR) držitelem titulu Evropské hlavní město kultury (EHMK). Na rozdíl od ostatních EHMK se však k Veszprému připojuje 116 zúčastněných obcí a měst, které v průběhu kulturního a tvůrčího roku nabízejí téměř 3 000 kulturních programů. Titul Evropské hlavní město kultury je uznáním toho, že společný prostor evropské kultury vzniká společným přispěním různých zemí a měst. V jazyce umění vyjadřuje, že evropská kultura je společná a je vždy výsledkem kulturní činnosti v daném regionu. Program Veszprém-Balaton 2023 - Evropské hlavní město kultury byl oficiálně zahájen v lednu 2023. Začátek programového roku znamená začátek období, které otevře nové dveře všem obyvatelům a návštěvníkům Veszprému.

Festival INOTA je největší současný audiovizuální festival v Maďarsku, který se zaměřuje nejen na progresivní hudební vystoupení, ale také na světelné instalace, mappingy a další ohromující vizuální díla. Tepelná elektrárna Inotai sice již není v provozu, ale stále působí svou monumentalitou se třemi ikonickými chladicími věžemi viditelnými z dálky a svého času poskytovala práci stovkám lidí, takže festival INOTA naplňuje stejnou budovu stovkami umělců a performancí. Pevným cílem festivalu INOTA je vytvořit profesionální dialog mezi zástupci různých uměleckých oborů a kreativních odvětví s cílem vytvořit perspektivní a ambiciózní vizi možného využití komplexu. Datum: 31. srpna - 3. září 2023.
https://inotafestival.hu/en

Maďarská agentura pro cestovní ruch (HTA)
Pracujeme na mezinárodní úrovni na propagaci Maďarska jako rozmanité, živé a bezpečné cestovní destinace, abychom vám a vaší firmě umožnili objevit vše, co Maďarsko nabízí. V první řadě nás zásadně motivuje touha sdílet naši vášeň pro Maďarsko. Rádi bychom vyprávěli živý příběh této krásné země prostřednictvím cestovního ruchu a pohostinství a zároveň přispěli k budoucnosti a růstu Maďarska prostřednictvím rozvoje cestovního ruchu.

Visit Hungary (VH)
Maďarská turistická centrála působí na mezinárodních trzích pod značkou Visit Hungary. Visit Hungary plní domácí a mezinárodní úkoly v oblasti prodeje a marketingové komunikace související s cestovním ruchem, řídí mezinárodní reprezentaci cestovního ruchu, realizuje imageové a produktové kampaně v Maďarsku i v zahraničí, vydává publikace o cestovním ruchu, provádí výzkumy a analýzy na podporu marketingových komunikačních aktivit a účastní se veletrhů a výstav cestovního ruchu s cílem propagovat domácí i mezinárodní cestovní ruch.
Připravil Luděk Hladiš.

https://visithungary.com/cs
https://www.facebook.com/visithungary
Ihttps://www.instagram.com/visithungary/
https://www.tiktok.com/@visit_hungary

www.mojemadarsko.eu
www.cmok.eu
 Archiv