Menu

Gastronomie vyhlíží model rozvolňování, zatím marně

02. 04. 2021

Po více než roce trvání koronavirové epidemie je budoucnost tuzemské gastronomie stále velmi mlhavá. Barmany, restauratéry či kavárníky trápí nejistota, nedostatečný systém kompenzací tržeb a nemožnost se na cokoliv připravit.

Část pohostinského sektoru se již nyní pohybuje za hranou toho, co je schopná ekonomicky a podnikatelsky zvládnout. Podle dat Asociace malých a středních podniků a živnostníků po zimní vlně epidemie neotevřela pětina restaurací, což potvrzuje i průzkum České barmanské asociace.

Zatímco vloni podnikatele podporovaly kompenzační programy, které byly výsledkem určitého kompromisu mezi vládou a institucemi zastupujícími podnikatelskou sféru, letos je situace jiná. Kabinet nepřistoupil na požadavky vyjednávací skupiny a dva nové programy, do nichž se podnikatelé budou moci hlásit pravděpodobně od 12. dubna, mají velmi přísnou vstupní podmínku – žadatel musí prokázat alespoň 50% meziroční pokles obratu tržeb. To odepře možnost kompenzací spoustě podniků. V Evropě je přitom nejčastějším limitem pro vstup do kompenzačních programů minimální 30% pokles tržeb…

Podle prezidenta CBA Aleše Svojanovského se s takto nastaveném systému podpory, úplného rozvolnění celé řada firem nedočká, protože do té doby zkrachují. Vedení země dehonestuje snahu všech pilných gastronomů, kteří se situací vcelku úspěšně bojují výdejními okénky, rozvozovými službami, zřizováním e-shopů a dalšími formami podpory prodeje. Nyní budou potrestáni za to, že jim díky pracovitosti „nedostatečně“ poklesly tržby. Nemluvě o nepřátelském administrativním nastavení kompenzací s velkým množstvím výjimek, které vyloženě odrazuje od podání žádosti především ty nejmenší podnikatele a živnostníky.

Z politických kuloárů, zastoupených opozičními stranami momentálně zaznívá, že by chystané programy měly ještě projít revizí a aktualizací tak, aby byly přístupnější širšímu spektru podniků. Snad se tak tedy stane.

Počasí posledních dní láká nejen k procházkám v přírodě, ale také k posezení na restauračních zahrádkách u něčeho dobrého – a hlavně, v dobré společnosti. Ve fázi epidemie, která by něco takového připouštěla, se ještě bohužel nenacházíme, ale nutí nás to uvažovat nad tím, co činit, až v ní budeme.

S ostatními profesními asociacemi proto CBA v současnosti projednává a sestavuje plán „sektorových opatření“ pro jednotlivé fáze rozvolňování protiepidemických restrikcí. Věříme, že se tento plán postupného otevírání gastronomie podaří prosadit u jednotlivých ministrů a vyhnout se tak možnosti, že by opatření „od stolu“ definovali úředníci neoplývající odborným gastronomickým kontextem.

Bohužel vláda doposud nepřišla s jasným modelem rozvolňování, přestože by to již bylo na místě, aby měla podnikatelská sféra dostatek času a potřebného klidu se na vše z materiálního i organizačního hlediska připravit.

Lidem z gastronomie tak prozatím stále nezbývá než se spoléhat na místy až fascinující loajalitu hostů z jejich výdejních okýnek či e-shopů, kteří nechtějí nechat svůj oblíbený podnik padnout, případně se pokusit si vybojovat kompenzace. A doufat v co nejrychlejší proočkování společnosti, což je podle nás jedinou možnou cestou k návratu do „normálu“. Proto se CBA, ve spolupráci s Partner’s bary a mediálními partnery, aktivně připojí k plánované národní kampani na podporu očkování – o tomto prioritním tématu Vás samozřejmě budeme zavčasu informovat.
Připravil Michael Lapčík.

www.cbanet.cz
www.iba-world.comArchiv