Menu

Chorvatsko – moře zábavy pro malé i velké

13. 05. 2024

Chorvatsko je země plná vzrušení a dobrodružství i pro ty nejmenší. Je sice známé především díky svému krásnému moři, ale není to jen o hradech z písku a plážových radovánkách. Zábava je tu všude, kam se podíváte: představte si, že jste na Divokém západě a hrajete si na kovboje a indiány v místech, kde se natáčely vinnetuovky, nebo se touláte pohádkovým lesem či překonáváte strach z tajemného podmořského světa. Připravte se
s dětmi na cestu plnou nekonečných možností
a nezapomenutelných zážitků
v Chorvatsku! 

Na Istrii byste si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu největšího akvária v Chorvatsku – Aquarium Pula, které nedávno získalo prestižní certifikát Přítel moře a sídlí ve 130 let staré budově z dob Rakouska-Uherska s krásným výhledem na historický pulský přístav. Dnes se tato bývalá pevnost hemží mořskými živočichy, kteří se vyskytují v Jaderském moři, chorvatských jezerech a řekách, ale i v mořích po celém světě.

A když už jsme u akvárií, musíme zmínit působivé sladkovodní akvárium Aquatika. Najdete ho v Karlovaci, městě, které při cestě k moři neminete. Jeho tvar zanechává opravdu zvláštní dojem. Inspirací pro architekty bylo historické jádro města, známější jako "hvězda Karlovace", obklopené hradbami. Jedná se o jediné čistě sladkovodní akvárium v Chorvatsku. Součástí expozice akvária je expozice flóry a fauny chorvatských řek, geologické minulosti a tradiční kultury a historie čtyř povodí v okolí Karlovce. Návštěvníci si mohou prohlédnout bohatství života v řekách a jezerech, tj. stovky exemplářů sladkovodních druhů ryb, z nichž desítky jsou endemické! Cestou k moři se určitě zastavte u Plitvických jezer, kde si vaše děti kromě působivých jezer užijí také ranč Dolina Jelenů. Ranč se rozkládá na 15 hektarech a je domovem více než 100 zvířat, která většina lidí nemá šanci v životě potkat. V Dolině Jelenů plachá srnčata a laně, stejně jako divocí daňci, zobou návštěvníkům z ruky, nechávají se hladit a fotit s nimi a jsou obzvláště pozorní a dovolí více dětem s vývojovými poruchami. 

Pokud hledáte ideální místo pro dovolenou s dětmi u moře, doporučujeme ostrov Krk a na něm Omišalj a Njivice. V centru Omišalje se nachází jeden z nejkrásnějších dětských parků na ostrově a v kempu Omišalj si můžete prohlédnout a nakrmit místní zvířata a projít se u moře. Najdete zde pláže Jadran a Pesja, které jsou vhodné pro děti. V Njivicích si můžete užít dlouhou promenádu vedoucí z kempu Njivice, kde se nachází také největší dětský park na Kvarneru. Ve městě Krk, v kempu Ježevac, se u pláže nachází dětský park obklopený borovicovým lesem, který je v letních měsících ideální, protože chrání děti před ostrým sluncem. Místo je ideální pro první krůčky vašich dětí v moři a stavění hradů z písku.

Na Krku najdete také poloponorku Big Marlin, která vašim dětem i vám poskytne jedinečný zážitek z podmořské prohlídky. Z prostorné a pohodlné kabiny můžete pozorovat bohatou flóru a faunu mořského dna kolem ostrova Krk a zároveň se kochat panoramatem z paluby. Ponorka také proplouvá podmořským parkem, ve kterém se nachází asi desítka soch, včetně kormidla a truhly s pokladem. A až dorazíte na konec podmořského parku, čeká na vás nové překvapení, především pro vaše nejmenší – mořská panna. Mořské panny budou plavat pod vodou kolem ponorky, mávat na vás a posílat vám pusinky.

Lopar na Rábu je další oblíbenou destinací pro pobyt s dětmi, protože má jednu z největších písečných pláží na celém Jadranu. Dalším místem, které je ideální pro výlety s dětmi, je Crikvenica. Kromě písečných a oblázkových pláží se zde nachází několik větších parků podél promenády a můžete se také projet vláčkem.


Dinopark ve Funtaně na Istrijském poloostrově je nádherný přírodní historický ráj pro děti. Mají zde možnost objevovat prehistorický svět prostřednictvím více než 80 různých dinosaurů, z nichž někteří jsou pohybliví, vydávají hlasy a jsou v životní velikosti! Stezka v parku vede po 1,5 km dlouhé dřevěné stezce. Stezka vede zčásti v hustém stinném lese a zčásti na volném prostranství, část vede po zemi a část po skalách. Jsou zde rovné i strmé úseky, čímž plně poskytuje nezapomenutelný a autentický zážitek z těchto nádherných tvorů!V Biogradu na Moru se rodiny mohou těšit na tematický zábavní a vodní park Dalmaland, který nabízí zázemí pro všechny věkové kategorie a zájmy, od napínavých adrenalinových jízd až po aktivity vhodné pro rodiny s dětmi, včetně spousty tobogánů a relaxačních bazénů, tří horských drah, ale i ruského kola Adria Eye a oblíbené atrakce Tornádo Hammer. 


Pokud si chcete odpočinout od moře, doporučujeme vyrazit do Fužine, vzdálené pouhých 40 kilometrů od Rijeky. Děti si zde mohou užít dlouhé procházky kolem jezera, projížďky vláčkem a lodí, ale největším lákadlem je určitě kovbojská vesnice Roswell. Celá vesnice byla postavena jako kulisa pro natáčení slavného filmu „Winnetou“ o indiánském náčelníkovi Apačů podle románů Karla Maye. Po skončení natáčení byly filmové kulisy kovbojské vesnice zachovány v původní podobě a dnes se v Roswellu můžete projet na koni, na voze, hodit lasem, navštívit saloon nebo si s dítětem vyzkoušet střelbu z luku jako skutečný kovboj či indián.

Zábava s dětmi v Chorvatsku tím nekončí: Chorvatsko vítá rodiny s otevřenou náručí a nabízí nespočet aktivit a zážitků po celé zemi. Ať už prozkoumáváte starobylá města, touláte se dechberoucími národními parky nebo prožíváte dobrodružství z filmových vinnetuovek, určitě si zde najdete něco pro sebe. Tak proč si nesbalit kufry a neobjevit kouzlo Chorvatska na vlastní kůži? V této okouzlující zemi u moře na vás čeká další nezapomenutelná rodinná dovolená, přidejte se k dobrodružství!
Připravil Luděk Hladiš.


https://croatia.hr/cs-CZ Archiv
Česká chuťovka