Menu

Český den s českými vlajkami

14. 10. 2023

Česko si 28. října připomíná 105. výročí vyhlášení republiky. Zapojte se do tradiční akce, kterou pelhřimovské Muzeum rekordů každoročně vyhlašuje u příležitosti státního svátku
28. října.

Vyvěsme vlajky!

Důvodů k tomu, to učinit, je nemálo. Kromě jiného má naše zem a my všichni s ní svátek! Agentura Dobrý den Pelhřimov, organizátor stejnojmenné akce, při níž bylo v roce 2018 vyvěšeno na veřejných prostranstvích, v zahradách, na budovách, rozhlednách, v oknech domů… rekordních 225 191 českých vlajek (textilních, papírových, zalaminovaných, průmyslově i vlastnoručně vyrobených), přichází při této příležitosti opět s akcí Český den s českými vlajkami (s výzvou k vyvěšení české vlajky nikoliv jen na veřejných budovách). 

Státní svátek není jenom den, kdy bývá volno, a jsou zavřené obchody. Smyslem není rekord sám o sobě. Český den s českými vlajkami je příležitostí připomenout si významné výročí naší pospolitosti nikoliv jen oficialitami v médiích (nic proti nim), ale sami. Tím, že i každý z nás něco udělá! Že i já vyvěsím svoji vlajku a že tím něco vyjádřím. Národní hrdost bývá spojena se symboly (jakým je například i vlajka), ale také s odkazem předků. Být hrdý na to, co dokázali předchozí generace, prarodiče, rodiče či lidé v naší obci či městě, co za jejich života vznikl a zkusit být také prospěšný. I to je Český den s českými vlajkami – důvod se připojit a vyvěsit 28. října českou vlajku.

vl_2

Na akci pelhřimovské Muzeum rekordů spolupracuje s Českým rozhlasem, Českou pohádkovou akademií a Klubem českých turistů.
Vyvěsíte-li 28. října naši červenomodrobílou vlajku (byť úplně obyčejně, třeba nakreslenou), dejte nám o tom vědět na email: vlajky@dobryden.cz (pošlete i fotku! Nejhezčí vyhodnotíme a oceníme.) V minulých letech se k tomuto rekordu připojily stovky jednotlivců, rodin, firem, spolků, obcí i škol.

Akce Český den s českými vlajkami míru je vyvrcholením Měsíce věží a rozhleden, jehož duchovním otcem je Marcel Goetz, a který mezi svatováclavským svátkem a 28. říjnem prodlužuje turistickou sezónu a leckde otevírá jednorázově věže a rozhledny, které jsou jinak během roku nepřístupné. Vystoupáte-li v den státního svátku na libovolný vrchol, vyhlídku, věž, či rozhlednu, nebo uspořádáte-li k této příležitosti akci (byť drobnou), pošlete nám i z nich své fotografie!
Připravil Miroslav Marek.

www.muzeumrekorduakuriozit.cz
www.dobryden.cz 

www.pohadkovekralovstvi.cz
https://portal.rozhlas.cz/
www.kct.czArchiv