Menu

65 let obchodní korporace Granát Turnov

23. 01. 2018

01S předsedou Granátu, družstva umělecké výroby, Turnov, Ing. Pavlem Tvrzníkem se potkáváme začátkem roku 2018.
Pane předsedo, náš stát si letos připomíná sté výročí vzniku republiky a Granát pětašedesáté výročí svého založení.
Ano, naše družstvo vzniklo v lednu 1953 z turnovských provozoven výrobního družstva zlatníků Soluna. V roce 1961 se spojilo s družstvem brusičů drahokamů Precious, které bylo založeno již v roce 1922. Tímto spojením se v Turnově výroba šperků soustředila „pod jednou střechou“, od vybroušení kamene až po finální dokončení šperků a jejich prodej zákazníkům. Dalším mezníkem byl rok 1996, kdy jsme od společnosti Rudné doly převzali důl v Podsedicích a od báňského úřadu jsme získali právo těžby českého granátu. Dobývací prostor v Podsedicích, kde české granáty dodnes těžíme, má tak velký potenciál, že se v něm bude moci těžit ještě dalších třicet let.

02Proč jste se rozhodl spojit svůj osud s turnovským Granátem?
Jsem strojní inženýr. Před Granátem jsem pracoval v Monokrystalech Turnov, což byla firma, která se zabývala zpracováním skla a výrobou monokrystalů (a od těch už je k přírodním kamenům jen krůček). Monokrystaly Turnov doplatily na to, že měly velký podíl tzv. branněhospodářských programů, které byly v rámci direktivního polistopadového postupování odbytišť českých a slovenských firem konkurenčním zbrojařům utlumeny. Firma Monokrystaly Turnov se poté stala součástí Preciosy. V té době, v roce 1992, se mi naskytla možnost přejít do Granátu. Postupem času jsem se vypracoval na vedoucího oddělení zásobování a v předloňském roce jsem byl představenstvem družstva zvolen do funkce jeho předsedy.

03To, že je o šperky z českého granátu velký zájem, je dáno nejen fyzikálními a přisuzovanými metafyzickými vlastnostmi českého granátu, ale i umem vašich šperkařů, zlatníků a brusičů šperkového kamene. Jak jste na tom se získáváním a výchovou nových zaměstnanců?
Vlastnosti českého granátu jsou skutečně unikátní. Vyznačuje se vysokou tvrdostí, jedinečnou barvou a extrémní odolností vůči chemickým a tepelným vlivům. Například diamant se dá poměrně snadno rozdrtit nebo spálit, kdežto granát je daleko houževnatější kámen, který odolává vysokým teplotám.
Co se týče lidských zdrojů, to je velký problém dnešní doby, který postihuje všechna odvětví. V našem případě tomu pomohly i nešťastné zásahy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kdy došlo k útlumu řady učňovských oborů. Útlum, bohužel, postihl i šperkařinu, kdy učební obory zlatník-klenotník a brusič šperkového kamene byly v Turnově bez náhrady zrušeny. V současné době získáváme pracovníky vlastním zaškolením a snažíme se získávat absolventy uměleckých škol. V tomto ohledu máme dobrou spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou a Vyšší odbornou školou, Turnov.

04Družstevní forma podnikání je jedním z výdobytků kapitalismu.
Ano, kořeny takovéhoto sdružování podnikajících osob lze vysledovat do osmnáctého století. V zemích západní Evropy, v Americe či Austrálii je to dodnes naprosto běžná forma podnikání. Za první republiky to v Československu byla častá forma zakládání obchodních korporací. Družstevnictví má totiž v sobě velký potenciál. Je přitažlivé pro skupiny lidí, kteří mají zájem řídit si svůj život. V družstvu se rozhoduje týmově. Jak se říká: „V družstvu má i pěšák maršálskou hůl.“ Sám jsem toho důkazem. Při družstevní formě vlastnictví obchodní korporace zisk nenáleží jenom jednomu člověku či několika akcionářům nebo společníkům, ale všem členům družstva. V našem družstvu se proto těm, kdo ho opouštějí (když například odchází do starobního důchodu), vyplácejí vypořádací podíly. Tato hmotná zainteresovanost je i účinným stabilizačním faktorem (i nový zaměstnanec se po určité době může stát členem družstva). Každý člen našeho družstva má rovný hlas, a nikdo tedy není majoritním nebo minoritním vlastníkem družstva.


05Vaše šperky jsou hodně vyhledávané návštěvníky Česka.
Bezesporu. Také proto se často řadí k darům významným hostům České republiky. Na objednávku českých subjektů tak už naše družstvo vyrábělo exkluzivní dary například pro papeže Jana Pavla II., papeže Benedikta XVI., prezidenta Obamu a jeho choť Michelle, pro Madeleine Albright, prince Charlese a jeho choť Camillu a pro další osobnosti.
Rovněž v oblasti cestovního ruchu spolupracujeme s řadou institucí včetně společností destinačního managementu, tedy i s geograficky nám nejbližším Sdružením Český ráj, s agenturou CzechTourism, s hotely a penziony, průvodci a incomingovými agenturami.
Naše šperky mají jak tradiční podobu, tak moderní design. Snažíme se je přiblížit všem věkovým kategoriím. Dřív byl český granát vnímán jako šperk našich babiček, kdežto dnes je poptávka také po moderních kolekcích. Vytváříme proto i trendové šperky. V poslední době je velmi žádaná kombinace českého granátu s jinými materiály. Například ve spojení s vltavíny, diamanty i dalšími přírodními drahokamy.

 
06Mně se líbí vaše šperky kombinující český granát s vltavíny.
Jak jsem již řekl, je to trend posledních let, kdy vznikají kombinace českého granátu s broušeným vltavínem. Nicméně z mého pohledu je to degradace krásy vltavínu. Pro mě je nejhezčí kompozice přírodního vltavínu s českým broušeným granátem. Vltavín je tektit, sklovitá hmota, která vznikla roztavením hornin při dopadu asteroidu nebo velkého meteoritu na Zemi a nárazem byla vymrštěna až do stratosféry. Každý kámen je originál, který se od ostatních liší velikostí, barvou, strukturou i skulptací. Proto každý, kdo má šperk s nebroušeným vltavínem, má kus, jaký nemá nikdo jiný na světě. Vybroušením, kdy zunifikujete tvar kamene, se stává jedním z mnoha. Ale je to módní trend.


07Zabývá se vaše družstvo jen výrobou šperků?
Velice zajímavé produkty vznikají spojením českého granátu a skla, kdy české granáty doplňují krásu od běžného skla až po luxusní broušené křišťálové sklo. Svou krásu mají i dekory technického skla lisovaného s českými granáty. Naše firma vyrábí také další sortiment, kam patří třeba miniatury soch. Například replika sousoší svatého Václava stojícího v Praze na Václavském náměstí. Mimo jiné to byl reprezentativní dar pro české prezidenty Václava Havla a Václava Klause. Děláme miniaturní repliky i dalších soch a českých korunovačních klenotů ve dvou velikostech. Dodáváme je jak v nepravém kovu, tak ve stříbře, a dokonce i ve zlatě, a od roku 1996 vytváříme trofeje pro anketu Český slavík. Dalším zajímavým produktem jsou vizitkovníky ze stříbra.

Pane předsedo, co vám poslední dobou udělalo největší radost?
Výsledky našeho družstva. Podařilo se nám zvýšit obrat i zisk a stabilizovat počet zaměstnanců. Dokonce jsme přistoupili k přijímání nových členů. Družstvo Granát expanduje i do dalších směrů. Zároveň připravujeme těžbu v novém dobývacím prostoru v Dolní Olešnici, kde rovněž budeme těžit český granát. Zkrátka že pozitivní vývoj, který se podařilo v posledních dvou letech nastartovat, nese své ovoce.Nepřehlédněte


Z domova

Příjmy Česka z cestovního ruchu jsou větší, než z telekomunikačních služeb

Příjmy z příjezdového cestovního ruchu dosáhly v prvním pololetí 82 miliard korun a meziročně tak vzrostly o 2,8 procenta.

17. 09. 2019

číst dál


Doprava

Letiště Praha láká cestující do zajímavých destinací po Evropě

Nová marketingová kampaň Letiště Praha podpoří během celého letošního roku výjezdový cestovní ruch a celou řadu zajímavých destinací v Evropě.

29. 01. 2019

číst dál