Menu

400. výročí úmrtí chorvatského vynálezce Fausta Vrančiće

12. 10. 2017

Chorvatský fotograf Šime Strikoman pořídil na Strossmayerově náměstí v Praze z výšky tři skupinové fotografie věnované třem chorvatským velikánům spojeným s hlavním městem České republiky: Faustu Vrančićovi, Josipu Juraju Strossmayerovi a Nikolovi Teslovi. Akci uspořádaly Velvyslanectví Chorvatské republiky v Česku, zastoupení Chorvatského turistického sdružení v České republice, Česko-chorvatská společnost z Prahy, Chorvatsko-česká společnost ze Záhřebu a Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy.
Faust Vrančić pobýval jako politik a diplomat na dvoře římsko-německého císaře a českého a chorvatského krále Rudolfa II. Habsburského řadu let v Praze. Jednou ze zajímavostí pojících se k Faustu Vrančićovi je skutečnost, že stejně jako Leonardo da Vinci dělal nákresy padáku, avšak Faustovy nákresy byly revoluční v tom, že Leonardův padák byl ve tvaru pyramidy, kdežto Vrančićův měl tvar obdélníkový, který je používán u drtivé většiny dnešních padáků.
Na kolokviu přednesla referát na téma „Faust Vrančić – vynálezce světového věhlasu” vedoucí projektu Poznejme chorvatské vědecké dědictví dr. sc. Marijana Borić z Ústavu dějin přírodních a matematických věd Chorvatské akademie věd a umění v Záhřebu, zatímco prof. dr. sc. Sanja Vulić z fakulty Chorvatských studií Univerzity v Záhřebu hovořila o chorvatském jazyce ve Vrančićově době. K přítomným pronesly řeč také chorvatská velvyslankyně v České republice Ines Troha a předsedkyně Česko-chorvatské společnosti Ivana Tichá.
Chorvatský fotograf Šime Strikoman pořídil na Strossmayerově náměstí v Praze za pomoci pražských hasičů z výšky skupinové fotografie věnované třem chorvatským velikánům spojeným s hlavním městem České republiky: Faustu Vrančićovi, Josipu Juraju Strossmayerovi a Nikolovi Teslovi. Fotografování se zúčastnilo několik stovek žáků základní školy Strossmayerovo náměstí, která letos slaví své 110. výročí.
Chcete-li se o velkém chorvatském vynálezci dozvědět více, navštivte Pamětní centrum Fausta Vrančiće – exkluzivní moderní instituci, novou turistickou nabídku na ostrově Prvić ve městě Vodice v Šibenicko-kninské župě. Jedná se o projekt v hodnotě 1.306.477,95 EUR, který byl realizován městem Vodice ve spolupráci s Turistickým sdružením města Vodice a spolufinancován Evropskou unií. V pamětním centru si můžete v životní velikosti prohlédnout Faustovy vynálezy, jako je visutý most, mlýn na olivy a parašutistu.
Připravila Jelena Bilić.

www.chorvatsko.hrSouvisející články


Mice Z domova

Praha zlepšila svoje hodnocení v žebříčku evropských kongresových destinací

Žebříček Meetings Star Awards, který každoročně sestavuje slovinský magazín Kongres.

13. 02. 2018

číst dál


Z domova

Nový stavební zákon odstraní řadu neduhů, které komplikují život městům

„Přejme si, aby byl přijat nový stavební zákon, který by nám usnadnil život,“ uvítal primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek...

11. 02. 2020

číst dál


Nepřehlédněte


Lázeňství Z domova

Luhačovice, základna pro poznávání Valašska, Slovácka a Hané

Lázně Luhačovice jsou krásné, malebné a léčivé v každé roční době. Vždy znovu a znovu okouzlují návštěvníky rozmanitou architekturou, krásným okolím a...

15. 08. 2017

číst dál


Gastro

Vlakem za regionální kuchyní

Sezónní nabídky v jídelních vozech Českých drah se v letošním roce nesly ve znamení regionální kuchyně - postupně byly představeny zajímavé regiony České...

12. 12. 2017

číst dál


Czech specials new