Menu

379. výročí Bitvy u Jankova: Historie, která ožívá v nitru Čech

05. 02. 2024

Přesně 379 let po jedné z nejkrvavějších bitev třicetileté války, Bitvě u Jankova, zveme veřejnost k účasti na vzpomínkové akci, která se bude konat v sobotu 2. března 2024. Tento den se Jankov a okolní návrší na Habrovce promění v historické bitevní pole, kde se švédská a císařská vojska střetnou v rekonstrukci této slavné bitvy.

Přijďte s námi oživit historii a uctít památku těch, kteří bojovali a padli v jedné z nejvýznamnějších bitev třicetileté války. Program začne v 10:00 hodin otevřením výstavní síně v Jankově, kde návštěvníci mohou prozkoumat historické dokumenty a exponáty, které přiblíží kontext a dopady bitvy na region. V 11:00 hodin zde proběhne přednáška Mgr. et Mgr. Kláry Andresové, Ph.D na téma: Na cestě k Jankovu. Jak se císařští velitelé mohli připravovat na válečnickou kariéru? Ve 13:00 hodin začne na jankovském náměstí řazení a odchod vojsk směrem k památníku na Habrovce, kde se ve 13:30 uskuteční vzpomínka na padlé. Ve 14:00 hodin se návštěvníci mohou těšit na ukázku velké vojenské jednotky a následně v 15:00 hodin na vrchol programu - rekonstrukci bitvy, která oživí historii před očima tisíců diváků. Večer bude patřit šermířskému plesu v jankovském sále, kde se návštěvníci mohou těšit na tanec, soutěže a další zábavný program. Historický oděv není podmínkou, ale jistě přidá na atmosféře večera.

Ing. Lenka Kavková, zástupkyně organizátorů ze spolku Jankovští žoldáci, z.s., k tomu říká: „Bitva u Jankova byla klíčovým momentem naší historie, a je pro nás ctí uchovávat památku na ty, kteří v ní bojovali. Cílem naší akce je nejen připomenout si tuto důležitou událost, ale také ukázat veřejnosti, jak život v 17. století vypadal, a přiblížit historii našeho regionu širší veřejnosti. Těšíme se na všechny, kteří s námi chtějí sdílet tento jedinečný zážitek.“

Vzhledem k omezeným parkovacím plochám v okolí bojiště je vhodné parkovat v ulicích obce Jankov a dojít k místu konání pěšky. Na návrší bývá velmi větrno a někdy také hodně mokro, proto doporučujeme divákům vzít si teplé, nepromokavé oblečení odolné i proti větru. Vstup na všechny akce, kromě šermířského plesu, je zdarma.

plakat_bitva_u_jankova_2024
Připravila Iva Jirovcová.

www.bitvaujankova.cz
www.facebook.com/events/jankov/bitva-u-jankova-1645/497289331724556/
www.blanik.netArchiv