Menu

Výstava na vlašimském zámku připomene zapomenutá i novodobá řemesla

03. 05. 2021

Zapomenutá i novodobá řemesla a techniky, různé materiály od dřeva, kovu a skla přes látky a klubíčka až po papír, polymery a hlínu představí výstava nazvaná Ta umí to a ten zas tohle, která se uskuteční od 1. června do 29. srpna 2021 na zámku ve Vlašimi. Pořádá ji nezisková organizace Spolek Fakt-Um spolu s Muzeem Podblanicka. Připraven je bohatý doprovodný program. Někteří tvůrci předvedou své umění naživo a vybrané techniky si budou moci návštěvníci také vlastnoručně vyzkoušet.

„Vystavené výrobky budou vizitkou našich 16 regionálních tvůrců, návštěvníci uvidí kousky, kterých si řemeslníci opravdu cení, mají k nim určitý vztah, jsou jakkoliv výjimečné, pojí se k nim nějaký příběh, jsou zajímavé a originální,“ uvedla za pořadatele Jana Gilchrist. Výstava podle ní volně navazuje na podobnou přehlídku z roku 2016. „Věříme, že situace bude natolik příznivá, že se otevřou kulturní stánky a přehlídku řemesel tak navštíví co nejvíce lidí,“ dodala.

Součástí prodejní výstavy bude i Řemeslný jarmark na nádvoří vlašimského zámku. Několik desítek prodejců na něm bude 3. 7. nabízet originální rukodělné výrobky, návštěvníci se mohou těšit také na předvádění řemesel nebo kreativní dílničky.

„Společným tématem výstavy je Blaník a blaničtí rytíři. Každý z vystavujících již dokončuje svůj blanický výrobek, který bude hrát důležitou roli v Blanické pátrací hře. Víc o ní se návštěvníci dovědí na výstavě,“ doplnila Martina Štědrová s tím, že úspěšní luštitelé se mohou těšit na speciální ceny. A protože se výstava točí kolem hory Blaník a odpočívajících rytířů, po návštěvě výstavy se nabízí výšlap na rozhlednu na tomto bájném místě. 

Vystavující řemeslníci a umělci:
SKLO
Sklo ryté a gravírované: Martina Štědrová
Sklo malované: Dagmar Petrovická
Vinuté perle: Magda Kubiasová

KOV
Drátování: Jana Gilchrist
Cín, stříbro: Eva Vojáčková

NITĚ, KLUBKA
Šití, výšivka: Daniela Bahníková
Háčkované: Lada Janková
Paličkování: Lenka Veselá
Plstění: Kateřina Vodrážková

DŘEVO
Dřevořezba: Oldřich Jahodář

PAPÍR
Deníky: Karolina a Alice Vernerovy
Malba, akvarel: Irena Sojková
Fotografie: Richard Strouhal

POLYMERY
Fimo: Ivana Svobodová

HLÍNA
Keramika: Aťka Tichá

PŘÍRODNINY
Vazba, věnce: Pavlína Nixbauerová
Jana Gilchrist a Martina Štědrová za Spolek Fakt-Um a Veronika Hanusová za Muzeum Podblanicka.
Připravila Jaroslava Tůmová.

www.posazavi.com
www.fakt-um.cz
www.muzeumpodblanicka.cz
https://fb.me/e/17h8fyrAf

www.fakt-um.cz/…-tohle-10201

     

Czech Specials
Side VSH