Menu

Valašské muzeum v přírodě postavilo nový depozitář

26. 04. 2024

Ve čtvrtek 25. dubna 2024 byl za přítomnosti ministra kultury České republiky, hejtmana Zlínského kraje, zástupců města Frenštát pod Radhoštěm, města Rožnov pod Radhoštěm
a dalších vzácných hostů slavnostně otevřen nový depozitář Valašského muzea v přírodě.


Depozitář vyrostl ve Frenštátě pod Radhoštěm na zelené louce a bude sloužit pro uložení velkoobjemových předmětů jako stavební prvky, zemědělské a řemeslné stroje a nářadí, rozměrné obrazy, rozsáhlý soubor truhel, intarzovaného a čalouněného nábytku, ale i drobnější zemědělské předměty. „Novostavba je efektivně propojena se stávajícím konzervátorsko-restaurátorským pracovištěm spojovacím krčkem, čímž jsou zajištěny komfortní podmínky pro práci se sbírkovými předměty. Nový depozitář splňuje všechna kritéria pro minimální provozní náročnost, jeho dispoziční řešení a vytápění pomocí ekologického systému zaručuje energetickou nezávislost a šetrnost k životnímu prostředí. Nejnovější vybavení nám zajistí kvalitní uložení muzejních sbírek a vytvoří vynikající pracovní podmínky pro kurátory,“ představil Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Architektonické řešení
Depozitář o rozměrech 67 × 35 × 11,6 m je řešen v principu „kubus v kubusu“, tzn., že depozitní prostory jsou situovány do nitra dispozice a okolo těchto prostor je ze všech stran vytvořen tepelněizolační filtr v podobě chodeb. Vnitřní prostor tak bude udržovat vhodné mikroklima s minimalizací prachu. Potřebnou teplotu, vlhkost a výměnu vzduchu bude zajišťovat vzduchotechnické zařízení. Objekt bude vytápěn pomocí tří tepelných čerpadel napojených na 16 zemních vrtů. Prakticky bezúdržbová čerpadla využívající pouze přírodní zdroje nevypouští do vzduchu žádné škodlivé zplodiny, čímž snižujeme nároky na životní prostředí, ale také na budoucí provoz. V přízemí je depozit řešen jako nedělený halový prostor s částečným mezaninem. V patře budou prostory členěny dle druhu sbírek a budou vybaveny ocelovými regály pevnými, nebo pojezdovými. Mimo depozitní prostory bude v objektu situován dočasný a příjmový depozitář. Požární bezpečnost je zajištěna pomocí vnitřních hydrantových systémů, zdrojem požární vody je nově vybudovaná podzemní nádrž o objemu 45 m3.
Připravila Pavlína Polášková. 

www.nmvp.cz

Archiv
Česká chuťovka