Menu

Středočeská centrála cestovního ruchu v termínech 10. až 18. 6. doporučuje

08. 06. 2022

Kmochův Kolín (10.-12. 6.)
Festival dechové hudby Kmochův Kolín patří mezi jedny z největších kulturních událostí středních Čech. Letos se uskuteční již 57. ročník tohoto mezinárodně uznávaného a respektovaného dechového festivalu královského města Kolína, který pramení z dlouhodobé tradice a stojí na zájmu a aktivitě velké většiny obyvatel Kolína a okolí. Připraven je bohatý hudební i doprovodný program.
Více zde: www.kmochuvkolin.cz

Slet dobových letadel na letišti v Rakovníku (10. – 12. 6.)
Letos je to přesně 75 let od chvíle, kdy vzlétl první prototyp jednoho z nejstarších letadel československé výroby. Letadlo, které proslavilo naši zemi po celém světě, oslňuje letecké nadšence i v dnešní době. Letošní rok se tak nese v duchu oslav těchto skvostů. V rámci sletu budou rovněž připomenuty speciální edicí upomínkových předmětů a dalšími překvapeními.
Více zde: www.scsl.cz 

Den s voraři v Davli (11. 6.)
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy a Vltavan Davle zvou na výstavu 125 let Vltavanu Davle (11. 6.-28. 8. 2022). Zahájení výstavy dne 11. června nese název Den s voraři a proběhne od 10 hodin. Již třetí ročník akce, která se v tomto roce váže ke 125. výročí spolku, bude doprovázet bohatý celodenní program, který návštěvníky seznámí s tradicemi vorařství. Děti si vyzkoušejí výrobu mini voru, modeláři představí své flotily, harmonikář dokreslí atmosféru dobovou hudbou.
Více zde: www.vltavan-davle.cz

Středověká Okoř (11. 6.)
Na hradě Okoř proběhne středověký den. Po celý den budou probíhat vystoupení skupin historického šermu, střelců, tanečnic a sokolníků. Na hradě bude i tržiště s občerstvením. Dále proběhne letová ukázka dravých práků. Na hradě bude možné prohlédnout si středověké zbraně a děla.
Více zde: www.sermiri.cz

Hrnčířské trhy Beroun (11.-12. 6.)
Letos již druhý ročník oblíbených berounských hrnčířských a keramických trhů se uskuteční na Husově náměstí ve dnech 11.-12. června. Výrobky mistrů z Berouna se používaly i ve šlechtických domácnostech po celé Evropě, královské město na dávnou tradici a šikovnost svých hrnčířů navazuje. Hrnčířské trhy město pořádá pravidelně již od roku 1997. Další letošní termín připadl na 10.-11. září.
Více zde: www.htberoun.cz 

Pietní akt – připomínka vypálení Lidic (11.-12. 6.)
Na pietním území Lidic proběhne pietní akt k 80. výročí vyhlazení obce Lidice, ke kterému došlo 10. června 1942. Na nádvoří muzea Památníku Lidice se uskuteční celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice, děkovný koncert Pro Lidice, v Památníku mše svatá na základech kostela svatého Martina, sloužená Dominikem kardinálem Dukou, dojde ke kladení květinových darů ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů i k Pomníku dětským obětem války a k modlitbě za oběti lidické tragédie.
Více zde: www.lidice-memorial.cz

Začíná výstava Jan Jindřich Lucemburský – rodák mělnický a věrný bratr Karla IV. (16. 6.-20. 11.)
V parku u kostela sv. Ludmily v Mělníku bude k vidění exteriérová výstava k 700. výročí narození Jana Jindřicha Lucemburského. Slavnostní vernisáž se koná ve čtvrtek 16. června, na programu je i historický průvod v čele s Janem Jindřichem Lucemburským v podání Rytířů Mělnických, který vyráží z radničního dvora v 18 hodin. Výstava je důstojným připomenutím narození významné osobnosti našich dějin. Rozvržena je do devíti panelů, každému dominuje velká fotografie.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz

Komentovaná prohlídka výstavy Čarovný svět vějířů, Roztoky u Prahy (16. 6.)
Ve čtvrtek 16. června se od 17 hodin uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Čarovný svět vějířů s jejími autorkami. Světem vějířů provedou Mgr. Ludmila Kotorová z Uměleckoprů­myslového oddělení Západočeského muzea v Plzni a Barbora Korbelová, restaurátorka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Výstava ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy připomíná historický i umělecký svět vějířů.
Více zde: www.muzeum-roztoky.cz

Strašidelná muzejní noc ve skalním obydlí, Lhotka u Mělníka (17. 6.)
Strašidelná muzejní noc s pohádkovou stezkou pro děti a Rytíři Mělnickými se uskuteční v rámci festivalu muzejních nocí ve skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka, které pochází pravděpodobně z poloviny 19. století a je nejdéle obývaným kokořínským skalním obydlím.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz

Slavnost královny Johanky (18. 6.)
Přijeďte si užít středověký Rožmitál pod Třemšínem, královský průvod, rytířská klání, jarmark, divadlo, hry pro děti, večerní koncerty a mnohé další. Slavnost královny Johany z Rožmitálu, druhé manželky Jiřího z Poděbrad, i letos připomíná významné události historie spjaté s městem. Nejvýznamnější městská kulturní událost roku s pestrým celodenním programem se odehraje v historickém centru města. Na průvod jsou zváni všichni v historickém kostýmu, nejlépe stylizovaném do 15. století.
Více zde: www.slavnostjohanky.cz

13. Dobový letecký den v Mladé Boleslavi (18. 6.)
Hlavním tématem 13. Dobového leteckého dne v Mladé Boleslavi je výročí 110 let od prvního vzletu letadla Metoděje Vlacha, známého mladoboleslavského průkopníka českého letectví. Podobně jako v minulých letech bude připravena zajímavá letecká show v podobě ukázek historických letadel, originálů i replik, moderních letadel Armády ČR, vrcholové akrobacie i historických automobilů ze Škoda muzea i ze soukromých sbírek. Ukázky doplní historické traktory a hasičská technika. Společně s historickými letadly vystoupí i kompars v dobových uniformách, chybět nebude stylová hudba a zajímavý odborný komentář.
Více zde: www.historical-airshow.com

Nové výstavy v GASKu v Kutné Hoře, vernisáže (od 18. 6.)
V Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře začínají nové zajímavý výstavy. Vernisáže se uskuteční dne 18. června, a to od 14 hodin vernisáž a přednáška o Kutnohorské iluminaci, od 15 hodin vernisáž vžstavy Otto Plachta MEZIZEM, od 16 hodin vernisáž výstavy Ondřeje Viceny PINK BRÝLE a vernisáž výstavy Kamily B. Richter, Ultima Culpa. Od 17 hodin proběhne vernisáž a performance k výstavě Svatopluka Klimeše Fénix. Vstup zdarma.
Více zde: www.gask.cz
Připravila Linda Dlouhá.

www.strednicechy.cz
www.centralbohemia.cz
www.facebook.com/…trednicechy/    

#VisitCentral­Bohemia
 

Czt