Menu

Slavíme 60 let kutnohorské GASK & Muzejní noc 17. května

06. 05. 2024

Je tady květen a ten je mimo jiné věnován Muzejní noci! Ta proběhne ve svátek muzeí a galerií dne 17. května. Od 16 hodin budou pro návštěvníky k dispozici aktuální výstavy a komentované prohlídky s kurátory. Program zahrnuje také divadelní představení pro děti Leontýnka letí do vesmíru divadla KAKÁ, otevřenou animační dílnu Aeroškoly pro (pra)rodiče s dětmi a taneční vystoupení studentů Konzervatoře Duncan centre. Závěr patří projekci filmu Jana Švankmajera Něco z Alenky. Vstup zdarma.

11. května, 13:00 – ŠVANK-MAYERS BILDERLEXIKON
Přijďte na mezigenerační program pro rodiny a vstupte společně do šíleného projektu Bilderlexikon, v němž Jan Švankmajer vytvořil encyklopedii alternativního světa, a možná se nám podaří stvořit nové živočišné či rostlinné druhy.  

11. května, 16:00 – ŠÍLENÝ ŠVANKMAJER A METODA PANA POEA
O tom, jak americký básník Edgar Allan Poe vstoupil do díla Jana Švankmajera (a jiných tvůrců), s kulturním historikem Martinem Jirouškem. Součástí programu bude projekce filmů Jana Švankmajera Zánik domu Usherů (1980), Kyvadlo, jáma a naděje (1983) a Šílení (2005).  

12. května, 15:00 – KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVOU MLČENÍ
Komentovaná prohlídka ojedinělým site-specific souborem českého malíře a sinologa Jiřího Straky, umělce žijícího a působícího v Pekingu a Praze, s kurátorkou Veronikou Marešovou.  

15. května, 10:30 – MEZIGENERAČNÍ VÝTVARNÁ ZASTAVENÍ PRO (PRA)RODIČE S DĚTMI
Jaká umělecká díla mohou být instalována pod širým nebem? Jaký dialog vedou se svým prostředím? Výstava GASK pod širým nebem se nachází v našich přilehlých zahradách a představuje sochy či prostorové instalace několika umělců, zastoupených také ve sbírkách či na výstavách GASK.  

Zajímá vás, jak dopadla krajská výtvarná Kunstkamera odkazující k aktuální výstavě DISEGNO INTERNO? Lektorské centrum GASK přijalo 358 děl od 410 žáků a studentů z 32 škol nejen Středočeského kraje. Komise se rozhodla ocenit celkem 78 žáků a studentů. Ceny budou žákům a studentům předány 29. května. Od 17. května do 16. června 2024 budou koláže k vidění v prostoru vizuálních heren.

Už máte program pro své děti na prázdniny? Jestliže ne, tak na Ne/táboru Lektorského centra jsou poslední volná místa! Název dílen bude tentokráte Stále v ne/pohybu. Letos nám bude inspirací výstava Stále v pohybu sochaře, tvůrce autorského šperku a pedagoga Vratislava Karla Nováka.

V našem GASK SHOP máme novinku – unikátní knihu Vzpoura sládků od Vratislava Effenbergera a Jana Švankmajera! Kniha získala 1. cenu v kategorii nejkrásnější kniha roku za vynikající polygrafické zpracování, a to právě kvůli zejména extrémně složitému litografickému tisku. V limitovaném výtisku 150 ks ji vydalo nakladatelství Teapot.
Připravila Jana Šorfová.

www.gask.cz

www.facebook.com/galerie.GASK/
www.instagram.com/gask_kutnahora/?…
www.youtube.com/…qB2ChDVSz79Q?…

Archiv
Česká chuťovka