Menu

První chorvatská vesnice pro digitální nomády v Zadaru

21. 10. 2021

V Zadaru byla otevřena první vesnice pro digitální nomády, lidi z celého světa, kteří pracují z domu pro zaměstnavatele na druhém konci světa. Projekt trvá od teď do jara, protože digitální nomádi nemají rádi davy v turistické sezóně, a  iniciátoři tvrdí, že to je teprve začátek.  Za pět set EUR měsíčně dostanou ubytování v prefabrikovaných domech   moře, co-workingový prostor a komunitního leadera, který bude ve vesnici zajišťovat zázemí a organizovat akce.

„Za tři dny, odkdy jsme oficiálně otevření, jsme získali tří digitální nomády, obdrželi jsme celkem 195 přihlášek a začátkem listopadu očekáváme pořádný nápor,„ řekl Rádiu Free Europe (RSE) Mario Mrkša, spoluzakladatel a generální ředitel platformy grabAhome, který stojí za tímto projektem v zadarském hotelovém komplexu Borik.

Přihlášky z celého světa
Přihlášky přicházejí z více než 30 zemí, členských států Evropské unie, USA, Kanady a dalších zemí a jedna přišla také z Nigérie.

„Dostanou ubytování v prefabrikovaném domě s jednou, dvěma nebo třemi ložnicemi – podle toho, co si vyberou. Získají přístup do co-workingového prostoru, kde mohou spolupracovat. Mají i vedoucího komunity, který organizuje ve spolupráci s místními partnery a cestovními kancelářemi pro ty z nomádů, kteří budou mít zájem, aktivity a akce jako jóga, meditace a běh,“ vysvětluje koncept projektu Mrkša.

Chorvatsko se zapojilo do nového globálního trendu hostování digitálních nomádů a v první den roku 2021 vstoupily v platnost novely zákonů, které jim umožňují podnikat z Chorvatska pro společnosti, které nejsou v Chorvatsku registrovány. Mohou získat víza na rok, nesmí ale poskytovat služby domácím společnostem, zato v Chorvatsku neplatí daň z příjmu.

Nyní jich je v Chorvatsku několik stovek, většinou na pobřeží Jaderského moře a v Záhřebu.

Příležitost pro zadarské kuchaře
První chorvatská vesnice pro digitální nomády se oficiálně jmenuje „Digital Nomad Valley Zadar“, kde „Valley“ (Údolí)  – záměrně navozuje spojení s americkým „Silicon Valley“.

Organizátoři vysvětlují, že toto je způsob, jak mimo sezónu zaplnit kapacity zadarského hotelového komplexu Borik, který je nyní součástí rakouského hotelového řetězce Falkensteiner, a dát příležitost také zadarským kuchařům.

„Pracujeme na síti partnerů v Boriku, kde se nachází „Údolí“, a v celém Zadaru, abychom nabídli speciální výhody pro nomády. A je to skvělé pro ně i pro místní strávníky. Vzhledem k tomu, že tento projekt trvá od 10. října do 31. března příštího roku, tj. mimo letní sezónu, nemusí kuchaři v zimě zavírat restaurace a mohou nabízet své stravovací služby nomádům,“ říká vedoucí první chorvatské vesnice pro digitální nomády

„Naší dlouhodobou myšlenkou a vizí naší iniciativy je spolupráce s některými místními komunitami a městy, a tak budeme moci mít programy pro digitální nomády po celý rok,“ uzavírá partner pro RSE.

O kampani „Chorvatsko, vaše nová kancelář! – Croatia your new office! „
Chorvatské turistické sdružení od počátku pomáhá vytvářet příležitosti pro ubytování a práci digitálních nomádů v Chorvatsku a začátkem roku uskutečnila propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem propagovat Chorvatsko jako atraktivní a dobře připravenou destinaci pro digitální nomády.

Zájem digitálních nomádů o Chorvatsko je dobrý a roste,„ řekla pro rádio RSE Lucijana Jerkovic, vedoucí oddělení globálního PR Chorvatského turistického sdružení. „Podle údajů ze září ministerstvo vnitra zpracovává 230 žádostí digitálních nomádů o roční pracovní vízum v Chorvatsku. Žádosti pocházejí převážně ze Spojených států, Velké Británie a Kanady a zbytek je velmi různorodý. Nejvíce zastoupeným krajem, ve kterém digitální nomádi chtějí žít a pracovat, je Splitsko-dalmatská župa, za ní následuje město Záhřeb,“ říká Jerković.

Chatky v „Digital Nomad Valley Zadar“ mají topení, vybavenou kuchyň, koupelnu a jednu nebo více ložnic.

S hotelovým řetězcem je zatím nasmlouvaných i 20 bytů, které mohou ubytovat více než 50 lidí, a před-pokládá se, že tam může do jara nepřetržitě zůstat 30 až 50 digitálních nomádů. Existuje také možnost co-livingu, tedy sdílení domu se „spolubydlícími“. Minimální délka pobytu je dva až čtyři týdny a ceny se pohybují od 130 eur za týden výše.

Informace o předpisech a možnostech vstupu, jakož i informace o tom, jak bezpečně a zodpovědně cestovat do a v Chorvatsku, pravidelně aktualizuje Chorvatské národní turistické sdružení na webových stránkách:https://croatia.hr/…y-a-odpovedi
Připravil Luděk Hladiš.

www.croatia.hr/cs-CZ
www.safestayincroatia.hr/cz

 

 

Archiv