Menu

Na Budějovicku zahájí plavební sezonu, plavby na lodi budou zdarma

03. 05. 2024

Novou plavební sezonu zahájí v sobotu 4. května v Turistické oblasti Budějovicko. Na splavněnou Vltavu od Českých Budějovic po Týn nad Vltavou vyplují vyhlídkové lodě i menší plavidla v rámci akce Lodě na Vltavské vodě 2024. Pro návštěvníky je připraven program s možností vyzkoušet si, co řeka nabízí. Zdarma budou plavby po řece, workshopy na paddleboardech i půjčovny sportovního vybavení. Na Karlově Hrádku nedaleko Hluboké souběžně zahájí turistickou sezonu celodenním programem.

Plavby z Hluboké nad Vltavou na Karlův Hrádek i v centru Českých Budějovic, půjčovna nejrůznějších plavidel či workshop jízdy na paddleboardu se zkušeným instruktorem, to je jen část lákadel na sobotní Zahájení plavební sezony na Budějovicku v jižních Čechách. Celodenní akce má lidem ukázat, jaké možnosti splavněná Vltava a takzvaná Stezka Vltavy nabízí. Ať už přímo na hladině, nebo v blízkém okolí řeky. Některé aktivity si veřejnost vyzkouší bezplatně. „Každoročně se touto akcí snažíme lidem ukázat, jak si řeku mohou ve svém volném čase užít. Zaměřujeme se především na místní obyvatele, kteří mají Vltavu takzvaně za barákem. Na sobotu jsme připravili několik míst podél toku, kde si mohou vyzkoušet nejen samotné plavby na lodích, ale také sportovní aktivity s řekou spojené,” popisuje akci ředitel Turistické oblasti Budějovicko Tomáš Polanský.

Akce nemá pevné místo konání, ale je roztažena podél toku řeky na jednotlivých stanovištích. V centru Českých Budějovic od kavárny VLNNA na Sokolském ostrově bude v odpoledních hodinách vyplouvat loď Sv. Rozálie, která zájemce sveze historickým centrem až k Malému jezu, naplánovány jsou čtyři plavby. U přístavu v Českém Vrbném je od 10 hodin připraven paddleboardový workshop s instruktory z BUDE SPORT. Instruktáž bude na 30 minut, dalších 30 minut bude mít účastník volné jízdy. V sousedním přístavu bude kotvit flotila obytných lodí a hausbótů Lodě Česko, na jejichž palubu bude možné se podívat a dozvědět se detaily o plavbách na řece.

Další část programu probíhá v Hluboké nad Vltavou. Na mole v Areálu Hluboká bude k dispozici půjčovna nejrůznějších drobných plavidel, jako jsou mořské kajaky, šlapací paddleboardy nebo malé čluny. Od mola bude na vyhlídkovou plavbu pod Zámek Hluboká vyjíždět také hausbót Victoria od Lodě Česko. V přístavu Hluboká bude možné zapůjčit malé motorové čluny nebo ferratové sety. Z Hluboké nad Vltavou vyplují dvakrát za den lodě na Karlův Hrádek. Menší loď Vojtěch Lanna Jr. odplouvá z přístavu, větší loď z přístaviště Hluboká-Hamry pod mostem do Zámostí. Obě lodě se vrací z Hrádku zpět na Hlubokou. Na úsecích A a B Ferraty Hluboká, která se nachází mezi Hlubokou a Hrádkem, budou k dispozici ferratové sety pro bezpečné lezení. Během soboty bude možné navštívit také muzea a expozice spojené s Vltavou. Historie vorařství a plavení dřeva je zdokumentována v Muzeu voroplavby v Purkarci a také v Městském muzeu Týn nad Vltavou. Mlynářství či výrobu elektrické energie mapuje Muzeum mlýn Hněvkovice.

Na Karlově Hrádku u Hluboké začíná další turistická sezóna
Souběžně se sobotní akcí na řece probíhá na Karlově Hrádku zahájení turistické sezóny. Zřícenina nedaleko Hluboké nad Vltavou již několik let postupně ožívá díky nadšencům ze Spolku Karlův Hrádek. I tentokrát je na start sezony připraven bohatý celodenní program. „Za podpory města Hluboká nad Vltavou již několik let usilujeme o oživení Karlova Hrádku. Staráme se o postupnou konzervaci zříceniny a její archeologický výzkum, ale především zde pořádáme pravidelné letní kulturní akce pro veřejnost. Právě sobotní zahájení sezony je prvním letošním programem, na který naváže několik událostí v průběhu celé sezony,” říká předseda spolku Karlův Hrádek a radní města Hluboká nad Vltavou Jindřich Soukal. Od 10 do 16 hodin bude na Hrádku připraven program se zábavně naučnými stanovišti, občerstvením i živou hudbou. Celý den bude možné opéct si špekáčky na ohni. Na Karlův Hrádek je možné se dostat na kole či pěšky po cyklostezce z Hluboké nebo z Purkarce. Dvakrát za den pojedou také lodě z Hluboké a zpět v rámci Zahájení plavební sezony. Informace o dění na Hrádku jsou k dispozici na www.karluvhradek.cz.
Připravil Vojen Smíšek.

www.cb-hl.cz 

Archiv
Česká chuťovka