Menu

MMR: Novela zákona na ochranu klientů cestovních kanceláří dostala zelenou

16. 04. 2018

Třetím čtením dnes prošla v Poslanecké sněmovně novela zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Nyní míří do Senátu. Díky nové právní úpravě, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, každý zákazník před zakoupením zájezdu obdrží přesné informace nejen o nakupovaných službách, ale i o způsobu jejich zajištění pro případ úpadku cestovní kanceláře.

„Výdaje lidí na dovolenou rozhodně nejsou zanedbatelnou položkou v jejich rodinném rozpočtu. Odpočinek je navíc pro každého z nás důležitý, a tak si všichni zasloužíme, abychom se o dovolené nemuseli potýkat s řešením nepříjemných situací. Zákazníky je proto nutné ochránit, aby se na svých cestách cítili pokud možno co nejlépe,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Kvůli nové právní úpravě by nemělo dojít ke zdražení cen zájezdů, návrh zákona totiž počítá s ročním příspěvkem do garančního fondu v maximální výši 0,1 % z tržeb za zájezdy (popř. spojené cestovní služby). Novela zákona také zavádí pojem „spojené cestovní služby“. Jde o přímou reakci na online prodeje některých kombinací cestovních služeb. V tomto případě sice nepůjde o tak širokou ochranu jako v případě klasických zájezdů, nicméně zákazník bude mít nárok na informace a za určitých podmínek i na navrácení zaplacených částek a přepravu zpět do místa odjezdu. Novelou tak Česká republika plní směrnici EU. Díky srovnatelné právní regulaci ve všech členských státech EU a EHP bude posílena jak ochrana zákazníků, tak i přeshraniční prodej zájezdů a cestovních služeb.
Připravil Vilém Frček.

www.mmr.cz

travelcon
Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar