Menu

Městská oáza na střeše školy - první místo v soutěži Navrhni projekt

17. 04. 2021

Vítězem devátého ročníku středoškolské soutěže Navrhni projekt se stal návrh „Naše budoucnost = návrat k přírodě“, který reaguje na nedostatek zelených ploch v průmyslově založených Pardubicích. Projekt studenta Petra Schillera navrhuje pokrytí střechy střední školy vegetací doplněnou například o včelí úly nebo ptačí budky. Finále soutěže se kvůli pandemii nemoci Covid-19 odehrálo 14. dubna online formou videokonference. V celostátním finále se utkalo osm týmů, které postoupily z regionálních kol soutěže.

„Stejně jako v předchozích letech si studenti jako téma často vybírali ochranu životního prostředí, případně i sociální témata. Oceňuji, že mladé lidi právě toto zajímá; jsou to koneckonců i témata, které jsou prioritami Evropské unie,“ uvedla k finálovým projektům Daniela Grabmüllerová, náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů. 

Vítězný projekt „Naše budoucnost = návrat k přírodě“ porotu zaujal aktuálním ekologickým tématem, kvalitním odborným zpracováním a doplněním o 3D model školy. Porotcům se také líbil entuziasmus vítěze Petra Schillera i fakt, že aktivně komunikoval při přípravě projektu s magistrátem města Pardubice, včelařským svazem nebo ornitologickou společností. 

Na druhém místě se umístil projekt „Fructus Terrae“ studentů Filipa Jiříka a Vojtěcha Dořičáka, který má také ekologické zaměření – řeší totiž spojení výsadby ovocné aleje s komunitním životem v obci. Třetí místo putuje do Brna studentkám Abigail a Victorii Diakovovým, které připravily projekt „Nový domov – domov pro seniory a studenty“. Ten propaguje soužití seniorů s vysokoškolskými studenty a inspiroval se modelem ze zahraničí.

Soutěž Navrhni projekt probíhala i přes pandemická opatření od začátku školního roku 2020/2021 a mohly se jí zúčastnit až čtyřčlenné týmy středoškoláků za vedení jednoho pedagoga. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 49 týmů ze středních škol napříč Českou republikou. Jejich projekty pokrývaly celou škálu oblastí podporovaných z evropských fondů, jako je např. životní prostředí, vzdělávání, volnočasové aktivity nebo sociální témata.

Pořadí soutěžních týmů z finále Navrhni projekt je následující: 

Pořadí

Název školy

Název projektu

1

Labská SOŠ a SOU Pardubice, s. r. o.

Naše budoucnost = návrat k přírodě
(návrat přírody do měst – zelená střecha)

2

Masarykovo gymnázium, Příbor

Fructus Terrae

3

Gymnázium Slovanské náměstí, Brno

NOVÝ DOMOV – domov pro seniory a studenty

4

Obchodní akademie České Budějovice

Rozšíření naučné stezky a ochrana ptactva
v chráněné oblasti Natura 2000

5

Gymnázium Jateční, Ústí nad Labem

ERVO – Ekologická recyklace vysokomolekulár­ních odpadů

6

Střední škola logistická, Dalovice

Modernizace železniční stanice Kynšperk nad Ohří

7

Gymnáziu Dr. Antona Randy Jablonec n.N., p.o.

Vrkoslavické sádky

8

Gymnázium a Střední odborná škola Moravské Budějovice

Canisterapie ve speciální mateřské škole Třebíč

Připravil Vilém Frček.

www.navrhniprojekt.cz
www.mmr.cz
 

Czech Specials
Side VSH