Menu

Lidé si mají dovolenou užít, ne se strachovat

22. 02. 2019

Ministryně Klára Dostálová na tiskové konferenci spolu s předsedou Asociace cestovních kanceláří ČR Vladimírem Dolejšem a prezidentem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Romanem Škrabánkem představila nový nástroj na ochranu klientů cestovních kanceláří. Lidé si díky němu mohou lépe prověřit cestovní kancelář před zakoupením zájezdu.

mmr_cestovky

„Ve čtvrtek začíná veletrh cestovního ruchu Holiday World, který je největší akcí tohoto druhu ve střední Evropě, a většina z nás již myslí na to, kde a jak stráví svoji dovolenou. Často za ni dáváme nemalé částky, a je proto důležité být při nákupu obezřetný. Nejdůležitější pravidlo, zejména v souvislosti s internetovým prodejem, spočívá v cestování se zajištěnou cestovní kanceláří,“
uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. 
Ministryně Dostálová představila nový významný nástroj, který pomůže zákazníkovi ověřit, že mu v případě úpadku cestovní kanceláře budou vráceny všechny vynaložené náklady a bude zajištěna jeho repatriace zpět do České republiky. Jedná se o certifikát, které ministerstvo vydá té cestovní kanceláři, která uhradila příspěvek do Garančního fondu. Fond je účelové sdružení finančních prostředků tvořené z příspěvků cestovních kanceláří, pokut za vybrané přestupky a peněžních prostředků obstaraných Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB), který je za stát oprávněn s těmito prostředky nakládat. Garanční fond představuje dozajišťovací mechanismus pro případ, kdy limit pojištění cestovní kanceláře nepostačuje na pokrytí závazků cestovní kanceláře vůči jejím zákazníkům, kteří si u ní zakoupili zájezd, nebo nechali zprostředkovat spojené cestovní služby. K dnešnímu dni je v garančním fondu více než 40 milionů korun.
„Před zakoupením zájezdu je nutné si ověřit, zda stranou smlouvy o zájezdu je skutečně cestovní kancelář, nikoliv agentura, která může prodej zájezdu pouze zprostředkovat. A především má splněny všechny povinnosti související se zajištěním pro případ úpadku. Konkrétně se jedná o sjednání pojištění záruky pro případ úpadku a zaplacení příspěvku do fondu. O zaplacení příspěvku nově ministerstvo vydává cestovním kancelářím potvrzení o úhradě příspěvku do garančního fondu,“ dodala Klára Dostálová.
Ministerstvo pro místní rozvoj vede také seznam cestovních kanceláří, kde si lidé mohou tyto údaje ověřit. Seznam je k dispozici zde. Nyní je v seznamu celkem 862 cestovních kanceláří. K nahlédnutí je i leták, který poskytne zákazníkům praktické informace a rady ohledně cestování s cestovní kanceláří. Tisková konference byla uspořádána ve spolupráci s oběma asociacemi cestovních kanceláří, které jsou důležitým partnerem ministerstva při aplikaci a tvorbě předpisů v oblasti cestovního ruchu a jejich aplikaci v praxi.
Připravil Vilém Frček.

www.mmr.cz
www.accka.cz
www.ackcr.cz
   acka   ack_r

Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials new