Menu

House of Lobkowicz zahajuje sezónu

28. 03. 2024

Velikonoce se obyčejně nesou ve znamení klidných svátečních dní. To neplatí pro pamětihodnosti organizace House of Lobkowicz, jejichž brány budou po celé velikonoční svátky otevřeny všem turistům a milovníkům historie a umění. Výjimkou je Rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi, kde se měsíc duben ponese ve znamení dokončovacích prací první etapy rekonstrukce a instalace jeho výjimečné expozice. Ta bude veřejnosti ve zkušebním provozu otevřena ve druhé polovině května.

Zámek Nelahozeves
První návštěvníci budou moci branami tohoto renesančního architektonického skvostu, který je od Rodného domu Antonína Dvořáka coby kamenem dohodil, projít v pátek 29. března v 9:00, první prohlídka každý den začíná v 10:00. Pro nadcházející sezónu se mění otevírací doba zámku, nově bude otevřen i v pondělky. Zatímco servisním dnem, kdy budou zůstávat brány uzavřeny, bude po celou sezonu úterý. V nelahozeveské expozici může veřejnost nahlédnout do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů. Po celou sezonu budou běžný provoz doplňovat speciální události, první z nich bude již tradiční festival Hrnčířské slavnosti o víkendu 20. a 21. dubna. Také v tomto roce se akce odehraje  v rodinném duchu a zaměří se nejen na české hrnčířství a keramiku, ale i další tradiční řemesla jako tlučení másla či ražbu mincí.

Hrad Střekov
Velmi dobře zachovalá zřícenina, která leží v těsné blízkosti Ústí nad Labem, láká návštěvníky na jeden z nejkrásnějších výhledů v celé Evropě do údolí největší české řeky. A láká je už od předchozího víkendu, svoje brány Střekov otevřel už 23. března. Otevírací doba pro březen a duben je ve dnech středa–neděle,  v časech od 10:30 do 16:30. Nejbližší speciální akcí pro veřejnost bude Vítání jara, které se koná 28. dubna.

Zámek Roudnice
Přestože nejde o čerstvou novinku, mnoho turistů ještě určitě nenavštívilo rozšířený prohlídkový okruh, který byl nově otevřen teprve před rokem. Majestátním barokním zámkem, který je často vyhledáván českými i zahraničními filmovými produkcemi, budou v měsících duben – červen  průvodci provádět o víkendech a svátcích v následujících časech: 9.30, 11:30, 13:30, 15:30. Ojedinělý zážitek doplňují koncerty, gastronomické akce, festivaly a divadelní představení. Milovníci dobrého vína se už nyní těší na každoroční zářijové vinobraní.

Lobkowiczký palác
Jediný soukromý palác v komplexu Pražského hradu je otevřen návštěvníkům celoročně. Přesto se v něm v hlavní sezóně chystají speciální akce a události, které ukáží i občanům Prahy, že Hrad je místo, kam stojí za to zamířit. Například v rámci každoroční akce Open House Prague, která otevírá netradiční objekty veřejnosti a proběhne v polovině května. Návštěvníci se podívají do majestátního Císařského sálu a budou moci ocenit výhled na hlavní město, který nemá obdoby. Kromě toho se v Lobkowiczkém paláci nacházejí jedinečné Lobkowiczké sbírky, kterými prostřednictvím audioprůvodce provádí v anglické verzi přímo členové rodiny Lobkowiczů. Osobní přivítání Williama Lobkowicze mohou slyšet také všichni čeští návštěvníci.
Připravil Jakub Fajnor.

www.lobkowicz.cz

Archiv