Menu

Czechia Travel Trade Day 2024 v Hradci Králové

01. 05. 2024

Do Královehradeckého kraje loni přijelo nejvíc turistů za posledních 11 let. Celkem jich tento region navštívilo více než 1,5 milionu, z toho 80 % tvořili rezidenti a pětinu pak zahraniční cestovatelé. V celorepublikovém srovnání je tento kraj, po Praze, Jihomoravském a Jihočeském kraji, čtvrtým nejnavštěvovanějším. Z aktuálních dat vyplývá, že cestovní ruch nabírá na síle a dostává se na předcovidová čísla. S podporou, zejména zahraniční návštěvnosti, pomáhá největší incomingová akce v Česku – Czechia Travel Trade Day 2024, která právě odstartovala v Hradci Králové. Pořádá ji CzechTourism ve spolupráci s Královéhradeckou krajskou centrálou cestovního ruchu, Královéhradeckým krajem a Statutárním městem Hradec Králové.

Tzv. TTD je jednou z největších tuzemských akcí na podporu incomingu. Má za cíl zpropagovat bohatou turistickou nabídku Česka v regionech a přispět k rozvoji příjezdového cestovního ruchu. Je koncipována jako dvoudenní akce plná předem domluvených schůzek a pracovních jednání, během kterých se setkávají zástupci zahraničních cestovních kanceláří s českými podnikateli v cestovním ruchu. Její součástí jsou i poznávací cesty po Královehradeckém kraji určené zástupcům zahraničních cestovních kanceláří.

„Největší tuzemský workshop na podporu příjezdů do naší republiky ukazuje celému světu, že se návštěva naší země určitě vyplatí a že máme turistům co nabídnout. Jsem rád, že se nám podařilo připravit akci, která je veliká a významná nejen počtem účastníků, ale především tím, co mohou jednání mezi těmito aktéry přinést v budoucnu cestovnímu ruchu v Česku. Na letošní ročník TTD dorazilo na osm desítek zahraničních účastníků, 13 zahraničních novinářů a zhruba stovka zástupců českých incomingových cestovních kanceláří, hotelů, destinačních managementů a dalších poskytovatelů služeb v cestovních ruchu,“ shrnuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Ještě, než účastníci zasedli ke společným jednáním, absolvovali ve dnech 26. – 28. dubna poznávací cesty po regionu. Zamířili například na Kladské pomezí, do Broumovsko-Adršpašských skal, viděli hospitál Kuks, Orlické hory či Vamberk. V Krkonoších navštívili Pec pod Sněžkou, Jánské lázně nebo Špindlerův Mlýn, v Českém ráji a Podkrkonoší pak Jičín, Prachovské skály, Dětenice nebo Lázně Bělohrad. Informace o všech místech jsou k dispozici i na jednom z největších turistických portálů Kudy z nudy.cz.

„Zahraniční nákupčí dostali jedinečnou možnost poznat náš kraj. Připravili jsme pro ně víkendovou poznávací cestu jejíž účastníci si předem mohli vybrat ze čtyř nabízených tras. Velký zájem projevili o region Broumovska, představili jsme jim také fenomén Podorlicka, a to Zámky na řece Orlici příhodně označované jako Česká Loira, Prachovské skály a Český ráj i Krkonoše,“ doplňuje Martin Soukup, ředitel Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu, která pro kraj zajišťuje marketing a destinační management v oblasti rozvoje turismu.

V letošním roce samozřejmě nechyběla ani prohlídka místa konání akce – Hradce Králové a jeho okolí. „Hradec Králové je dominantní východočeskou metropolí, kde si na své může přijít opravdu každý. Cestovatelé, kteří k nám zavítají, mají řadu možností, jak se vzdělávat, zabavit, odpočinout si nebo jen tak bez konkrétního záměru trávit volný čas v příjemném prostředí. Vedle řady parků a cyklostezek patří mezi nejoblíbenější rekreační lokality hradecké městské lesy a kemp Stříbrný rybník a jeho okolí. Naprosto výjimečný zážitek nabízí i hradecká architektura, a to včetně nejvýraznějších památek a budov, které vyrostly v ateliérech architektů Gočára a Kotěry. Těch možností je opravdu hodně, proto jsme moc rádi za možnost hostit v našem městě toto mezinárodní setkání a představit na něm naše město. Věříme, že se nám díky této akci podaří zaujmout a přilákat do Hradce co nejvíce zahraničních turistů,“ zdůrazňuje primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.

Jednotlivé destinace, v nichž se Czechia Travel Trade Day koná, organizátoři vybírají podle toho, aby představili účastníkům Česko komplexně. V minulosti TTD proběhl v Brně, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Liberci, Plzni a v Olomouci.

„Těší mě, že krajská centrála uspěla se svou přihláškou a dokázala tuto klíčovou akci pro české podnikatele a mezinárodní majitele cestovních agentur přivést právě do Královéhradeckého kraje. Pro nás je to velká příležitost k prezentaci a propagaci regionu a posílení celkového povědomí o našem kraji i v zahraničí, protože v oblasti cestovního ruchu můžeme opravdu hodně co nabídnout,“ uvádí náměstkyně hejtmana Královehradeckého kraje pro oblast cestovního ruchu a kultury Martina Berdychová.

„Hradec Králové a celé Hradecko nabízí široké spektrum z kulturní a zážitkové palety. Snažíme se dlouhodobě a cíleně podporovat podnikatele i organizátory kulturních akcí od hudby přes umění až po gastro zážitky, sportovní akce, i akce akcentující památky a historii v celém regionu. Vedle toho máme řadu kulturních institucí, které pravidelně nabízejí atraktivní program v tradičním i moderním pojetí. Czechia Travel Trade Day je tak pro nás skvělou příležitostí, kde můžeme prezentovat široký záběr našeho města a zároveň pozvat všechny turisty, aby neváhali a při své návštěvě České republiky navštívili i náš Hradec,“ dodává náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch města Hradec Králové Ilona Dvořáková.

Se zvýšením zájmu o jednotlivé regiony významně pomáhá i tzv. MICE, tedy kongresová turistika. Hraje tak významnou roli v cestovním ruchu. „Její potenciál spočívá hlavně v tom, že udržuje cestovní ruch i mimo sezónu. Navíc kongresový turista utrácí v destinacích min. 2,5× více než běžný cestovatel. Šíří dobré jméno o místě, kde absolvoval jednání, v zahraničí a také se často vrací po pracovní cestě i na volnočasový pobyt. Česko navíc patří mezi nejpopulárnější kongresové destinace světa. A například v Německu považují tamní firmy tuzemsko za nejatraktivnější evropskou zemi v souvislosti s pořádáním kongresů, konferencí, veletrhů či výstav a motivačních akcí pro zaměstnance,“ uvádí ředitelka odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Veronika Janečková.

Nezanedbatelný je kongresový potenciál také v Královehradeckém kraji. Konferenční kapacita tohoto regionu je téměř 43 tisíc osob, na něž čeká bezmála 55 tisíc lůžek v hromadných ubytovacích zařízeních kategorie 3–4. V kraji je k dispozici přes sto unikátních prostor. V každé z nich může ke společným jednáním zasednout 50 a více účastníků MICE akcí.
Připravila Kateřina Beránková.

www.kudyznudy.cz
www.czechtourism.cz
www.visitczechrepublic.com

Archiv
Česká chuťovka