Menu

Cyklus komorních koncertů Pražské múzy

14. 09. 2018

Cyklus komorních koncertů Pražské múzy vznikl z iniciativy mezzosopranistky Evy Garajové a od samého začátku je tento projekt podporován nadací Musicenterprise, Luxembourg (Geoff Piper). Jednotlivé koncerty přinášejí publiku klasickou i soudobou komorní hudbu. V rámci každého z večerů se navíc v kratším interview představí také pozoruhodná osobnost kulturně-společenského života, jejíž dílo je určitým způsobem spjaté s právě oslavovanými personami.

pm_plak


V edici, která proběhne 19. září v Kostele sv. Vavřince, vystoupí Jitka Čechová (klavír) a Eva Garajová (mezzosoprán), jako host se představí český astronom a pedagog Prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc. Tento večer bude věnován múze astronomů Uranii, která pochází z řecké mytologie. Stejně jako ostatní múzy ji zplodil bůh Zeus s Mnémosyné, ztělesněním paměti. Diodorus uvádí, že „nejdražší jsou jí ti, kdo se zabývají filosofií a nebesy." Ty, jimž radí, vyzdvihne vzhůru do nebes, neboť je pravdou, že představivost a síla myšlenky pozdvihují duše lidí do nebeských výšin.
Petr Heinzel je český astronom, který se zabývá studiem Slunce. V letech 2004 – 2012 byl ředitelem Astronomického ústavu Akademie věd ČR a 2. dubna 2017 byl zvolen předsedou České astronomické společnosti. Petr Heinzel vyučuje hvězdné atmosféry na katedře astronomie Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde je od roku 2005 docentem. V zahraničí přednáší přenos záření v hvězdných atmosférách na Komenského univerzitě v Bratislavě (Katedra astronómie, fyziky Zeme a meteorológie). Vyučuje také na univerzitě ve Vratislavi.
Mezzosopranistka Eva Garajová v současnosti patří mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Česku i na Slovensku a svou autentičností vzbuzuje pozornost také na mezinárodní hudební scéně. Spolupracuje například se Státní operou Praha, kde během svého působení nastudovala více než dvacet rolí světového operního repertoáru (mimo jiné například Mozart – Cosi fan tutte či Bizet – Carmen). Pravidelně účinkuje také se špičkovými symfonickými a komorními orchestry (Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a další) a dále je například zakladatelkou Nadačního fondu Evy Garajové pro komorní hudbu.
Přední česká klavíristka Jitka Čechová získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží a jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v zámoří, kde spolupracuje s významnými orchestry (Symfonický orchestr FOK, Symfonický orchestr SWR, Jihoněmecká filharmonie Konstanz a další) a vystupuje se sólovými a komorními programy. Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity a těžiště jejího repertoáru představují díla českých autorů – B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů. V rámci pražského koncertu se návštěvníci mohou těšit na výběr z tvorby právě těchto hudebních velikánů.
Začátek koncertu je v 19:30 a vstupenky lze zakoupit online na http://prazskemuzy.cz
Připravil Roman Janků.


www.prazskemuzy.cz

Czech specials new
travelcon
Restaurace Novoměstský pivovar