Menu

Cestovní ruch na Budějovicku roste a jeho obyvatelům přináší výhody

17. 04. 2024

Cestovní ruch a návštěvnost turistických cílů na Budějovicku v jižních Čechách meziročně opět vzrostli. Vyplývá to ze statistik Tourdata národní agentury CzechTourism za rok 2023. Na prvních pozicích v rámci kraje se umístila Zoo Hluboká i Zámek Hluboká, lákají také muzea a galerie. V hromadných ubytovacích zařízeních se ubytovalo o dvacet procent více turistů než v roce 2022 a příjmy z turismu činily 2 miliardy korun.

Návštěvnost Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou byla již potřetí v řadě nejvyšší z turistických cílů v Jihočeském kraji. Navštívilo ji 281 224 osob, jak vyplývá ze statistik CzechTourism za rok 2023. Meziročně se toto číslo zvýšilo o zhruba 1 %. Mezi TOP 5 se zařadil také Zámek Hluboká s návštěvností přesahující 201 tisíc. Zvýšil se také zájem o expozice muzeí a galerií. Ve statistikách si polepšilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, ale i Městské muzeum Týn nad Vltavou či Muzeum myslivosti, lesnictví a rybářství na Zámku Ohrada. Alšova jihočeská galerie v budově zámecké jízdárny na Hluboké zaznamenala nárůst o 78 %! Vliv na to měla především veleúspěšná výstava švýcarského umělce H. R. Gigera, na kterou se přijeli podívat nejen tuzemští, ale také zahraniční hosté. “Na tomto příkladu se ukazuje, že kvalita expozic zásadně ovlivňuje zájem turistů a muzea a galerie se mohou stát součástí programu nebo přímo hlavním cílem návštěvníků turistické oblasti. Na Budějovicku máme v tomto směru naštěstí co nabídnout,” pochvaluje si ředitel Turistické oblasti Budějovicko Tomáš Polanský.

Ekonomický dopad tržní platformy cestovního ruchu
Celková návštěvnost Budějovicka v roce 2023 dosáhla zhruba 631 tisíc návštěvníků, což je meziročně stabilní číslo. Změny nastaly v poměru turistů a výletníků. Zatímco jednodenní výletníci ve skladbě návštěvnosti klesly o téměř 14 %, o více jak 20 % se naopak zvýšil počet turistů, kteří se v destinaci zdrží alespoň jednu noc. Podíl na tom mají především zahraniční turisté, kteří se po covidových letech opět začínají vracet. Oproti loňskému roku jich v hromadných ubytovacích zařízeních bylo o 53 % více. „Skladba návštěvnosti je z pohledu managementu cestovního ruchu podstatná a má vliv na celkový ekonomický přínos tohoto odvětví. Zahraniční turista utratí za den zhruba 2400 korun, což je oproti výletníkovi dvojnásobek. Průměrná útrata českého turisty je 940 korun za den. Vliv má také průměrná délka přenocování, která se na Budějovicku pohybuje kolem 2 nocí,” popisuje Tomáš Polanský. Jen na ubytovacích poplatcích se na Budějovicku vybralo 10,7 milionu korun, o téměř 2,5 milonu více než v předchozím roce. Z pohledu managementu cestovního ruchu je důležité tyto peníze vracet zpět do odvětví, a proto chce destinační společnost část těchto financí využít konkrétně na větší marketingovou podporu ubytovatelů a zvýšení návštěvnosti.

Pro město České Budějovice jsou důležité také akce, které jsou lákadlem jak pro místní, tak pro návštěvníky. Z ekonomického hlediska představují přínos především v rámci takzvaných multiplikací, tedy v útratě za služby spojené s návštěvou akce. Patří mezi ně ubytování, strava, doprava, ale také návštěva atraktivit v destinaci, kterými hosté obohatí svůj program. V letošním roce čeká město hned několik významných akcí. „Můžeme se těšit na jubilejní 50. ročník Země živitelky nebo 20. ročník Múz na vodě. Mezi návštěvníky jsou oblíbené také běžecké závody, Českobudějovický advent či sraz majitelů motorek Indian Riders Fest. Tyto pravidelné akce pak letos doplní ještě Olympiáda dětí a mládeže. Pro město jsou tyto události důležité a je v našem zájmu si je na území města udržet i do dalších ročníků,” popisuje primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová.

Celkové příjmy z cestovního ruchu na Budějovicku činí 2 miliardy korun. Tato částka se meziročně zvýšila o více jak 37 %. Tržní platforma cestovního ruchu reprezentuje ekonomicky významné odvětví na národní i regionální úrovni. V roce 2022 tvořil tento obor 2,22 % hrubého domácího produktu Česka a podílel se 2,18 % na hrubé přidané hodnotě, což je víc, než u zemědělství, lesnictví a rybářství dohromady. V jižních Čechách pracuje v oblasti cestovního ruchu zhruba 12500 osob, což jsou zhruba 4 % celkové zaměstnanosti. 
Připravil Vojen Smíšek.

www.cb-hl.cz 

Archiv