Menu

Zima v Chorvatsku – překvapení, kterému neodoláte

14. 02. 2024

gorski-kotar-lokvarsko-jezero-optimizirano-za-tisak-romeo-ibrisevic

Chorvatsko je synonymem pro letní destinace, ale jeho kouzlo přesahuje teplé měsíce: zima odhaluje jinou stránku této okouzlující země, která překvapí a okouzlí i ty nejzkušenější cestovatele. Rušné pláže a promenády se promění v klidnou zimní krajinu, zahalenou do intimní atmosféry bez davů turistů. Objevovat Chorvatsko v zimě je jako objevovat skrytý poklad, kde sluncem zalité pobřeží a zasněžené kopce slibují nezapomenutelné chvíle a nečekané zážitky.Na chorvatském pobřeží se v zimě do moře odváží jen ti nejodvážnější, ale i bez koupání může být den na pláži smysluplný. Užívejte si výhled, poslouchejte šumění moře a odpočívejte s oblíbenou knihou, zatímco vás bude hřát mírné zimní slunce. V létě jsou některé z nejznámějších atrakcí v přímořské části Chorvatska díky své popularitě plné lidí, ale v zimě je to úplně jinak. Teploty zde mohou v únoru dosahovat až 18 stupňů, takže zima je ideální dobou pro návštěvu historických osad chorvatského pobřeží, k nimž neodmyslitelně patří bohatá a šťavnatá jídla. Během svého pobytu v Chorvatsku využijte této příležitosti a ochutnejte mnoho specialit, které se nabízejí pouze v chladnějším období, nebo které chutnají lépe než v dusivém letním horku.

Zpestřete si zimní dovolenou u moře v Chorvatsku výjimečným zážitkem z lyžování s výhledem na moře! Platak, který se nachází nedaleko města Rijeka, je celoročně velmi oblíbenou destinací. Je to pravděpodobně jedno z mála lyžařských středisek s nádherným výhledem na moře. Toto středisko je atraktivní pro všechny generace a kromě lyžařů ho často navštěvují i milovníci snowboardingu. Celková délka sjezdovek
v Plataku je 5,5 kilometru, z nichž více než polovina je vhodná pro začátečníky. Čím je však Platak výjimečný, je unikátní asi
1 kilometr dlouhá trať určená výhradně pro jízdu na sněžných skútrech. Jízda na nich se stala oblíbenou aktivitou mezi adrenalinovými nadšenci, takže pokud patříte mezi ně, tuto destinaci byste si neměli nechat ujít.

Begovo Razdolje, nejvýše položená osada v Chorvatské republice, se nachází v srdci Gorského kotaru. Tato osada se nachází na západních svazích hory Bjelolasica a v zimě ji často pokrývá silná sněhová pokrývka. Přístup do Begova Razdolje je snadný, nachází se v blízkosti dálnice Záhřeb - Rijeka, což z něj činí ideální zastávku na cestě k moři. Begovo Razdolje se každoročně stává stále oblíbenějším zimním cílem těch, kteří chtějí uniknout ruchu velkoměsta a užít si lyžování nebo procházky na sněžnicích. Zima v Begovu Razdolje nabízí mimořádný zážitek nejen díky krásné přírodě, ale také díky zvláštní tradiční a pohostinné atmosféře, ve které se budete rychle cítit jako doma.

V Gorském kotaru najdete i další skryté poklady. V samém srdci tohoto chorvatského regionu se nachází městečko Lokva. Lokva je proslulá především impozantní jeskyní Lokvarka, která je již více než padesát let chráněnou přírodní památkou a láká návštěvníky po celý rok. Obzvláště fascinující je v zimě, kdy se
u vchodu do jeskyně tvoří velkolepé, dechberoucí ledové stalagmity. Fotografie, které zde pořídíte, budou patřit k těm nejkrásnějším ve vašem albu. Nenechte si ujít návštěvu Lokvarskeho muzea, kde si můžete prohlédnout různé druhy žab, které jsou symbolem tohoto kraje. Můžete zde také ochutnat "žabí krev", lahodný ovocný likér s bosoráckým názvem.


Návštěva jedinečných Plitvických jezer je výjimečným zážitkem po celý rok, ale zimní idyla zamrzlých vodopádů vám připomene kreslené Ledové království. V zimním tichu, v krajině, kde jako by se zastavil čas, je cosi magického a Plitvický les odhaluje svou krásu a nabízí pohádkové výhledy na jezera, která jsou po zbytek roku ukryta. Letošní zimu vás zveme k prožití idylických scenérií spící přírody Plitvických jezer, k užívání výhod pobytu na čerstvém vzduchu a k prozkoumání bohaté gastronomické nabídky inspirované tradicí regionu Lika.
Po chladném dni není nic lepšího než se zahřát v teplém bazénu. Většina termálních lázní v Chorvatsku existuje již od dob starých Římanů a je zárukou jedinečné dovolené, kde se každému dostane královského zacházení. Oblast středního Chorvatska severozápadně od Záhřebu leží v povodí tří velkých řek: Sávy, Drávy a Mury. Tato oblast je charakteristická starobylými lesy, rozsáhlými vinicemi a impozantními barokními hrady. Kromě historických měst, jako jsou Koprivnica, Varaždin a Čakovec, se zde nachází také několik termálních lázní, které jsou ideální pro regeneraci a obnovu energie. V této oblasti se nachází většina nejznámějších chorvatských lázní a sanatorií, z nichž některé patří mezi deset nejlepších v Evropě, pokud jde o kvalitu minerální vody. Lázně v Topusku jsou na třetím místě, zatímco Krapinské Toplice jsou v žebříčku kvality termální vody v Evropě na šestém místě.

Zima v Chorvatsku je okouzlující a na milovníky dobrodružství
a přírody čeká nespočet aktivit - od vzrušujících svahů, kde se při lyžování naskýtá panoramatický výhled na Jaderské moře, až po skryté poklady Gorského kotaru, kde vás k objevování lákají zasněžené lesy. Nenechte si ujít příležitost poznat nadpozemskou krásu Plitvických jezer proměněných sněhovou peřinou. A po dni plném venkovních dobrodružství se oddejte uklidňující náruči chorvatských termálních lázní, kde vás uprostřed zimního chladu čeká relaxace a načerpání nových sil.
Připravil Luděk Hladiš.

https://croatia.hr/cs-CZ Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba