Menu

Východní Krkonoše vám od května do září nabídnou báječné zážitky

17. 05. 2023

Plánujete-li nejen letní dovolenou
a nemáte rádi vysoké teploty, zamiřte do východní části Krkonoš. I když v nížinách panují horka
k zalknutí, horský terén
s nejvyšším vrcholem Česka nabídne v průměru o 8-10 °C nižší teploty, což je ideální pro to, abyste během volna mohli nabrat energii
a věnovat se zážitkům podle svého gusta.


Velké výročí
V letošním roce slaví významné výročí Krkonošský národní park,
a jedná se rovnou o kulatiny.
K šedesátinám KRNAP připravil program od května do září. V sedmi krkonošských městech a obcích se uskuteční zábavná odpoledne plná setkávání, hudby a veselí. Pro děti budou připraveny hry
s krkonošskou a environmentální tematikou. Řada aktivit se bude soustředit ve Vrchlabí, kde bude na podzim otevřeno Návštěvnické centrum KRNAP, které se nachází v někdejším augustiniánském klášteře, jenž od roku 2017 procházel rekonstrukcí.

Poznejte život v horském regionu
Ostatně Vrchlabí je správným místem, přejete-li si nahlédnout do podoby tradičního života v Krkonoších a Podkrkonoší. Zdejší muzeum nabízí rozsáhlou expozici mapující život a činnost obyvatel v různých historických obdobích. Pokud se toužíte seznámit s tradiční architekturou, pak se vydejte k Domu se sedmi štíty a také k Historické kovárně Hořejší Vrchlabí. Zámek Vrchlabí je pak ideální pro romantické zakončení výletu.


Výhledy, které nikdy nezklamou

Nejvyšší hora Krkonoš i naší vlasti v létě přitahuje tisíce turistů denně. Pokud máte v úmyslu si ji vychutnat bez větších davů, bude užitečné si přivstat a z Pece pod Sněžkou vyrazit na túru už kolem čtvrté ráno. Anebo tuto položku cestovního itineráře nechte na září, kdy se hory trochu vylidní. Ten, kdo si chce ulehčit cestu, může se svézt lanovkou buď do půli trasy, na Růžovou horu anebo přímo na Sněžku. Lanová dráha je v provozu od 8 do 19 hodin.  Vystoupat do výšky 1603 metrů nad mořem je úžasná zkušenost. Přesto je toho mnohem víc, co dokáže východní polovina Krkonoš nabídnout. „Chcete-li si užít opravdu krásný výlet, který nebude fyzicky příliš náročný, vyrazte autobusem do Janských Lázní. Lanovkou Černohorský expres vyjeďte na Černou horu a přes Černohorské rašeliniště, Kolínskou boudu, kolem Husovy boudy se vraťte zpět do Pece,“ doporučuje trasu Pavel Bednář, šéf obchodu a marketingu hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou.

Vodopády nebo rozhledna Hnědý vrch
Krkonošská krajina je protkána drobnými toky, na nichž naleznete řadu půvabných vodopádů či kaskád. Protože je vody v letošním roce dostatek, bude taková scenérie dechberoucí. Je to perfektní příležitost pro všechny lovce krásných záběrů přírody. Z Obřího dolu po žluté nebo přímo z Pece od Bobové dráhy po červené se dostanete do vesnické památkové zóny Modrý důl a odtud můžete po směru toku Modrého potoka následovat divoké kaskády. Je to však již složitější terén, tak na to při plánování výletu myslete. Silnice nebo na protějším břehu žlutě značená stezka táhnoucí se podél Zeleného potoka vás zavedou k Liščímu a Zelenému vodopádu. Trasy můžete spojit do jednoho většího výletu po Okruhu Zeleným a Modrým dolem.

Rozhledna Hnědý vrch se nachází v nadmořské výšce 1207 metrů. Po zdolání 138 schodů vás čeká nevšední pohled nejen na Sněžku, ale také na Luční a Studniční horu. Bude-li viditelnost dobrá, dohlédnete až k Orlickým horám a Jeseníkům. Rozhledna je přístupná lanovkou Hnědý vrch, stačí se z Pece pod Sněžkou vydat po žluté, na níž stanoviště lanové dráhy leží.

Těšte se třeba na guláš
Kalendář akcí v Peci pod Sněžkou se plní. A co návštěvníky čeká? Na konci června budou moci ochutnat různá místní piva na Krkonošském festivalu minipivovarů. V srpnu se uskuteční tradiční Svatovavřinecká pouť na Sněžku. S koncem prázdnin se děti a jejich rodiče budou moci rozloučit divadelním přestavením v Herní krajině Pecka. „Velkou gastronomickou akcí bude první sobotu v září soutěž o nejlepší Krakonošův guláš. I náš hotelový tým se jí tradičně účastní. Rád bych proto všechny fanoušky dobré gastronomie na tuto přehlídku srdečně pozval. Nejen že si pochutnají, ale také je čeká pořádná dávka inspirace a poznají i řadu triků, jak připravit ten nejlepší guláš,“ představuje chystané kuchařské klání Pavel Bednář.

Jak v Peci pod Sněžkou strávit rodinnou dovolenou
V okolí Pece pod Sněžkou je několik naučných stezek určených právě rodinám s dětmi. Určitě nevynechejte cestu lanovkou na Růžovou horu, odkud můžete pokračovat do Herní krajiny Pecka na Portáškách. S většími dětmi je možné odtud sjet zpět do Pece na terénních koloběžkách. Kromě aktivit venku v přírodě a prvních turistických krůčků čeká malé návštěvníky v hotelu Horizont nový animační program s kamarádem všech malých hostů maskotem Pecim. „Podobu nových animačních programů s našimi profesionálními animátory právě dolaďujeme. Vedle toho nebudou chybět dopolední výpravy dětí za pokladem, které se konají během prázdnin každý týden, což dá rodičům prostor, aby si také užili chvilku pro sebe. A scházet nebude ani pravidelné otužování v Pecké přehradě pod dozorem našeho zkušeného plavčíka Ivana,“ popisuje Pavel Bednář. Hotel Horizont si nově pro své hosty připravil pobytový balíček Afrika na dosah, v jehož rámci hosté vedle pestrých hotelových služeb dostanou vstupenky do safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Využít je lze během pobytu nebo na jeho konci, například jako součást zastávky na cestě domů.

Víc než víkendová relaxace s wellness
Má-li si člověk uchovat duševní rovnováhu a dostatek energie, musí něčím vyvážit moderní, rychlé životní tempo. Zastávka v Krkonoších může být ideální příležitostí, jak se na chvíli uvolnit a osvobodit od povinností a požadavků, jež na člověka číhají na každém rohu, v každém zákoutí jeho mysli. I wellness víkendový pobyt na horském vzduchu dokáže obnovit duševní a fyzické síly. Je jedno, zda plánujete vyrazit s partnerem, kamarády nebo se těšíte na dvougenerační únik z ruchu velkoměsta. „V Krkonoších si můžete dovolit hodně. Hlavně vypnout. K tomu vám dopomůže naše wellness s bazénem, vířivkou a saunou, ale také naši zkušení maséři. Vyzkoušet můžete i tradiční thajské masáže prováděné skutečnými thajskými masérkami, zakončené odpočinkem u čerstvého zázvorového čaje. Uvolňující zážitek dokáže poskytnout také jemné cvičení, proto jsme do našeho plánu zařadili víkendy s jógou. Jejich obliba mezi hosty roste a není se čemu divit. Toto propojení těla a mysli přináší člověku velkou úlevu,“ povzbuzuje Pavel Bednář.

Roste také počet lidí v seniorním věku, kteří mají chuť objevovat krásy Krkonoš, trochu zavzpomínat na svoje mládí a zároveň si chtějí dopřávat čtyřhvězdičkový servis a nesleví ani na straně gastronomie. Inspirací pro pobyt v Horizontu může být například balíček Hory pro seniory. „Pobyt patří mezi ty nejoblíbenější. Najdete v něm jízdenku lanovkou na Sněžku, svačiny na túru, zapůjčení nordic walking holí a masáž. Součástí je také zákusek a káva z naší hotelové cukrárny. Po výletech si tak klienti dopřejí regeneraci a relaxaci ve sport a wellness centru a k tomu si vychutnají naši proslulou kuchyni,“ přibližuje Pavel Bednář.
Z dovolené si lidé pamatují to, co viděli, zažili, ale také, co ochutnali. Můžete se spolehnout, že Horizont vám dá důvod k radosti. Den tady totiž začíná pořádnou snídaní. Lehkou večeři si vyberete z á la carte lístku nebo vyzkoušíte speciality zdejšího večerního bufetu. A den zakončíte třeba vynikajícím drinkem ve Sky Clubu 18 v posledním patře hotelu. Právě odtud je výhled jako žádný jiný. Sky Club 18 je vyhlášený také pro umění zdejších barmanů, kteří patří k těm nejšikovnějším v republice.
Připravila Kateřina Šimková.

www.hotelhorizont.czArchiv
Česká chuťovka
ahr - volba