Menu

Řeka Sázava se bude uklízet i letos, už posedmnácté!

11. 01. 2022


Sedmnáctý ročník tradičního jarního úklidu známého pod názvem Čistá řeka Sázava se uskuteční od 8. do 10. dubna 2022. Jeho podoba bude záležet na aktuálních epidemiologických opatřeních. Dobrovolníci se ale na pomoc řece nemusí vydat jen během uvedeného prodlouženého víkendu, uklízet břehy mohou po celý rok. Projekt Čistá řeka Sázava, realizovaný společností Posázaví o.p.s., je zaměřen na úklid okolí jedné z nejromantičtějších českých řek. Naši přízeň si ale zaslouží každé místo, kde žijeme, sportujeme, setkáváme se s přáteli, kam jezdíme na výlety. Nezapomínejte, že příroda potřebuje naši pomoc po celý rok! Nevíte, jak na to? Nechte se námi inspirovat! Podoba akce bude záviset na aktuální epidemické situaci. Projekt Čistá řeka Sázava je dobrovolnická, čistě nekomerční aktivita financovaná z dotací obcí, z příspěvků sponzorů a dalších dárců.


„Sbírat odpadky kolem řeky mohou zájemci kdykoli, třeba až konce vodácké sezony spojené se zamčením Sázavy na konci října,“ řekla Bohuslava Zemanová, ředitelka společnosti Posázaví o.p.s., která organizuje úklid osmdesátikilometrového úseku mezi Kácovem a Pikovicemi. Dobrovolníci se mohou k úklidu hlásit od 10. ledna 2022 prostřednictvím formuláře na www.cistarekasazava.cz. V případě rodin nebo větších skupin doporučujeme přímo kontaktovat Bohuslavu Zemanovou, e-mail  zemanova@posazavi.com nebo tel.: 723 881 081. Aktuální informace budou také na facebookové stránce projektu.

Poslední dva ročníky projektu ovlivnila koronavirová pandemie – původně třídenní hromadná akce se proměnila na individuální a „protáhla“ se na půl roku. Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Jen v loňském roce tak okolí řeky Sázavy „zbavili“ kolem 15 tun odpadků. Jen pro zajímavost: celkové množství odpadků sesbíraných v 16leté historii projektu se pohybuje kolem 400 tun a pomáhalo při tom 15,5 tisíce dobrovolníků! V posledních letech je ale obecně odpadků méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už naštěstí nevznikají.

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se čistí pod taktovkou více organizátorů napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v Česku, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech. A je jedno, pod hlavičkou jaké kampaně se tak děje. Důležité je, že se do podobných akcí zapojuje čím dál víc lidí.

Jak se zapojit:
► jako dobrovolník při úklidu;
► poskytnutím materiální pomoci;
► darováním příspěvku na sbírkový účet
     1249-326666339/0800.
Připravila Jaroslava Tůmová.

www.posazavi.com
www.cistarekasazava.cz
www.facebook.com/cista.reka.sazava/
www.pvl.czArchiv