Menu

Obsazenost, vývoj nákladů a cen v ubytovacích zařízeních

19. 06. 2022

Asociace hotelů a restaurací České republiky a společnost Data Servis – informace s.r.o. provedly další společný výzkum mezi členy AHR ČR (provozovateli ubytovacích zařízení) a veřejností, tentokrát zaměřený na předpokládaný vývoj cestovního ruchu v době nadcházejících letních prázdnin.

Aktuální obsazenost ubytovacích zařízení v Česku
se pohybuje převážně do 60 % kapacit. Zatím ještě pětina podniků hlásí obsazenost maximálně do 20 % a pětina naopak obsazenost vyšší než 70 %.

Obsazenost v době letních prázdnin
očekává většina ubytovacích zařízení podobnou jako v loňském roce, co se týká domácích hostů, 46,7 % ubytovatelů očekává srovnatelný zájem jako v loňském létě, 37 % dotázaných provozovatelů ubytovacích zařízení očekává nižší zájem domácích turistů, kteří podle nich budou buď trávit dovolenou v zahraničí nebo budou celkově na dovolené více šetřit. Vyšší zájem domácích turistů než v létě 2021 očekává pouze 15 % ubytovacích zařízení.

Zahraniční turisté se postupně vrací do Česka
Třetina hoteliérů zaznamenala nárůst zahraničních turistů v rozmezí 10–40 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. U více než třetiny hotelů se zatím počet zahraničních turistů nijak zásadně nezměnil a přibližně 15 % ubytovacích zařízení se blíží již k 50 % nárůstu zahraniční klientely. Podobná situace se očekává také v období letních prázdnin, byť trendem zůstává rezervace na poslední chvíli, takže se dají finální data jen těžko s předstihem odhadovat.

Zdrojové destinace,
odkud k nám přijíždějí zahraniční turisté jsou tradičně převážně Německo, Slovensko, Polsko, ale přijíždějí hosté také z Velké Británie a začíná se oživovat také trh z USA a Nizozemska. Zájem o pobyt u nás stále roste také mezi hosty z Francie a Španělska.

Provozní výdaje od počátku roku neustále rostou
A to v rozmezí 10–25 %, téměř třetina podnikatelů pak hlásí nárůst o více než 25 %. Hlavní důvody zvyšování nákladů na provoz jsou dramatický růst cen energií, náklady na mzdy a náklady na spotřební materiál.

Očekávaný vývoj cen
se vzhledem k růstu nákladů bude muset přizpůsobit tomuto trendu. Více než 60 % provozovatelů ubytovacích zařízení bude zvyšovat ceny v rozmezí 10-20 %. Třetina podnikatelů v ubytovacích službách zatím ceny nezvyšovala, ale bude tak muset učinit nejpozději od konce prázdnin.

Všeobecně se dá konstatovat, že ubytovací zařízení stále více využívají dynamických cen, odvozených od momentální poptávky, takže v době, kdy bude vytíženost nižší mají hosté možnost získat příznivější ceny. Celkově je stále dovolená v Česku pro domácí turisty včetně rodin s dětmi cenově výhodnější než v zahraničí.

Kam nejčastěji budou obyvatelé Česka na letní dovolenou vyjíždět?
Nejčastějším místem pro trávení letní dovolené v Česku je jednoznačně Šumava. Dále pak Jižní Morava, Krkonoše, Praha, Jeseníky a Beskydy. Ze zahraničních destinací jsou u obyvatelů Česka letos preferované Chorvatsko, Řecko, Itálie, Turecko, Rakousko a Slovensko.

Agenturní průzkum „Kam letos míří obyvatel= Česka na letní dovolenou?“, vzorek respondentů 500, populace Česka +18 let – 65 let, reprezentativní výběr – sociodemografický i regionální, realizace červen 2022, forma realizace Online DS Anketa

Výstupy průzkumu společnosti Data Servis - informace s.r.o.

Kam letos obyvatelé Česka míří na letní dovolenou?
Zahraničí nebo „doma“ v Česku – jaké jsou plány obyvatel Česka pro letošní letní dovolenou?

Letní dovolenou v Česku má aktuálně naplánováno 47 % lidí. Na dovolenou v zahraničí se chystá 40 % obyvatel Česka.

kde_cesi_dovolenou
 
Těch, kteří ještě neví, zda na nějakou dovolenou vůbec pojedou je 9 %. Mají v plánu se rozhodnout do měsíce podle toho, jaká bude u nich finanční situace, jaké budou ceny dovolených a zdravotní kondice. Žádnou letní dovolenou letos neplánuje 18 % obyvatel Česka.

Polovina obyvatel Česka se chystá na týdenní dovolenou, ať již se jedná o zahraniční nebo domácí. Dvoutýdenní dovolenou má naplánováno 10 % lidí. Prodloužené letní víkendy má v plánu 20 % obyvatel Česka.

Ve srovnání s loňským rokem (2021) se situace letos zásadně změnila. Loni trávilo letní dovolenou v Česku 63 % lidí a do zahraničí odjelo jen 23 % obyvatel Česka. Každý pátý obyvatel Česka loni na letní dovolené vůbec nebyl (22 %).

cesi_v_2021
 
Preferovaná forma ubytování obyvatel Česka letošní letní dovolené
Pokud se lidé chystají letní dovolenou strávit v Česku (47 %), tak nejčastěji preferují ubytování v:
► penzionu 29 %
► kempu 25 %
► pronajaté chatě, apartmánu 24 %
► hotelu 18 %
► ve vlastní chatě, apartmánu 13 %

U zahraniční letní dovolené (40 %) Češi preferují ubytování v:
► hotelu 61 %
► pronajaté chatě, apartmánu 22 %
► penzionu 16 %
► ve vlastní chatě, apartmánu 8 %
► kempu 6 %

letos_v_lete

Kam nejčastěji budou obyvatelé Česka na letní dovolenou vyjíždět?
Nejčastějším místem pro trávení letní dovolené v Česku je jednoznačně Šumava. Dále pak Jižní Morava, Krkonoše, Praha, Jeseníky a Beskydy. Ze zahraničních destinací jsou u obyvatel Česka letos preferované Chorvatsko, Řecko, Itálie, Turecko, Rakousko a Slovensko.
Agenturní průzkum „Kam letos míří obyvatelé Česka na letní dovolenou?“, vzorek respondentů 500, populace Česka +18 let – 65 let, reprezentativní výběr – sociodemografický i regionální, realizace červen 2022, forma realizace Online DS Anketa
Připravil Václav Stárek.

www.ahrcr.cz
http://www.data-servis.eu/Související články


Mice Gastro Hotelnictví

Asociace hotelů a restaurací oslavila výjimečnost v hotelnictví a gastronomii

Mimořádné ocenění íAsociace hotelů a restaurací České republiky pro Aleše Hámu za pořad S karavanem po Česku.

04. 12. 2023

číst dál


Hotelnictví Ze světa

Čeští podnikatelé a architekti postaví v gruzínské Kobuleti multifunkční zelené město

Na hranici jedinečného biotopu mokřadů na březích Černého moře vyroste jedinečný komplex multifunkčních staveb společnosti Green...

23. 07. 2019

číst dál


Archiv
Česká chuťovka
ahr - volba