Menu

Lipensko nabízí zatím nejlepší sněhové podmínky letošní zimy

21. 01. 2022

Sněhové podmínky na některých místech Lipenska jsou před začátkem víkendu výborné. Díky aktuální nadílce budou strojově upravené desítky kilometrů stop u Frymburku a také na Pasečné u Svatého Tomáše. Tady napadlo během včerejška zhruba 20 centimetrů sněhu, také předpověď na víkend slibuje bohaté sněhové přeháňky. Ti, kteří se starají o lipenské stopy se shodují, že pro běžkaře se jedná o nejlepší podmínky letošní zimy.

„Podmínky jsou už nyní velmi dobré a jelikož očekáváme další sněhové srážky, bude to den ode dne lepší. V sobotu ránu stopy znovu upravíme, aby lidé měli stopu čerstvě najetou,“ uvádí Martin Řezáč z Atletiko Frymburk. „Ve čtvrtek odpoledne jsme rolbou upravili 18 km tratí na frymburských loukách a v sobotu ještě přidáme dalších 10 km v lese okolo Alpské vyhlídky mezi Frymburkem a Kramolínem. Celkem tak pro běžkaře bude upraveno na víkend skoro 40 km tratí,“ doplňuje Řezáč.

Lyžaři z frymburského Atletika již nyní vědí, že o víkendu bude ve stopách plno. „Lidé už od čtvrtka volají, ptají se na podmínky a v půjčovnách si rezervují běžky,“ doplňuje Řezáč. Zhruba 25 centimetrů sněhu leží na Pasečné, který leží v nadmořské výšce 825 až 1010 metrů. „Děláme vše pro to, abychom připravili terén pro víkendové návštěvníky. Dnes k večeru jsme projeli cvičnou louku a směr žlutá a modrá k rakouským hranicím. V pátek brzy ráno jsme vyrazili na druhou stranu, tedy na Svatý Tomáš,“ uvádí Kamila Sušanková, která si vedle množství pochvalovala i kvalitu sněhu. „Dobře se lepí a přitom není promoklý. Teploty se přes den pohybují okolo mínus 1°C, dnes v noci mají klesnout až na mínus 10°C,“ doplňuje.

Na Pasečné je připraveno 24 kilometrů tratí. „Zatím rovnáme a zatěžkáváme, tj. připravujeme tzv. na hladko. Pokud nebude vánice, rádi bychom během pátku připravili celý areál na české straně. Nepochybujeme, že i naši partneři v St. Stefan-Afiesl udělají pro kvalitu stop maximum,“ říká Sušanková.

Areál Běžky Pasečná je nový, své příznivce a návštěvníky si postupně hledá. Výhodou je také jeho vysoká nadmořská výška. „Připravujeme kapacity parkoviště i jídel v restauraci penzionu Dobík v nástupním bodě na maximum a uvidíme, co víkend přinese. Denně odbavujeme desítky telefonátů a online dotazů na stav tratí,“ uvádí Sušanková.

„Začíná to být opravdu prima zima. Ideální výlet pro běžkaře v upravených trasách se nabízí mezi Pasečnou a Svatým Tomášem, protože na obou koncích je vynikající občerstvení. Oběd v Hotelu Svatý Tomáš, nebo v Hájovně Svatý Tomáš nebo na druhém konci trasy v penzionu Dobík potěší každého milovníka zimní idylky. A je jedno jestli vyrazíte do stopy z Pasečné, nebo ze svatého Tomáše. Na obou koncích  vás s otevřenou náručí přivítají naši členové Turistického spolku Lipenska,"  říká Jiří Mánek, předseda spolku.
Připravil Pavel Pechoušek.

www.sumava-lipno.eu
http://tslipenska.cz/
www.lipensko.cz
www.facebook.com/lipensko/Archiv