Menu

Jak se připravit na bezpečnostní kontrolu

20. 06. 2022

Pátý díl rad a tipů Letiště Praha pokračuje tématem bezpečnostní kontroly. Na tu se cestující může připravit už doma, urychlit tím celý proces a ušetřit čas a případné stresové situace, které by mohly nastat. V první řadě doporučujeme dorazit včas už na letiště. U kratších letů 2,5 hodiny před odletem, u dálkových linek tři hodiny.

Na bezpečnostní kontrolu je důležité dojít včas, tedy hned po odbavení. Může zde dojít ke zdržení i z důvodu časově náročnější kontroly jiných cestujících, kteří nejsou dostatečně na kontrolu připravení, nebo je nutné řešit přítomnost zakázaných předmětů či odložených zavazadel.
Veškeré informace najdete ZDE

Připravte se na bezpečnostní kontrolu již doma při balení příručního zavazadla, základem je:


Jak proběhne bezpečnostní kontrola:


Dostavte se k bezpečnostní kontrole s dostatečnou časovou rezervou
V letošním roce se očekává návrat velkého množství cestujících na paluby letadel. Aby vaše odbavení proběhlo hladce, je potřeba se jak na letiště, tak i na bezpečnostní kontrolu dostavit s dostatečnou časovou rezervou. U kratších letů se doporučuje být na letišti 2,5 hodiny před odletem, u dálkových linek 3 hodiny. Důležité je dojít také na bezpečnostní kontrolu včas, tedy hned po odbavení. Může zde dojít ke zdržení i z důvodu časově náročnější kontroly jiných cestujících, kteří nejsou dostatečně na kontrolu připravení, nebo je nutné řešit přítomnost zakázaných předmětů.

Z kapes všechno ven
Na letišti je nutné ke kontrole předložit všechny osobní věci, které máte u sebe, například po kapsách.  Určitě nezapomeňte na všechny kovové předměty, typicky pásky, hodinky, šperky, mince a v některých případech i obuv, která může mít v sobě kovové výztuhy. Odložit bude nutné také svrchní oděv a pokrývku hlavy. Pokud cestujete do USA, boty na tamních letištích u bezpečnostní kontroly sundávejte automaticky, jedná se o místní požadavek.
Pokud z nějakého důvodu nemůžete procházet bezpečnostním rámem, ať už je to kvůli kardiostimulátoru či defibrilátoru nebo z důvodu těhotenství, uvědomte pracovníky bezpečnostní kontroly. Umožní vám průchod vypnutým rámem nebo boční brankou, kontrolu poté provedou jiným způsobem.
Tip: Pití si s sebou přes bezpečnostní kontrolu vzít nemůžete, prázdnou lahev či cestovní sáček na pití ano. V terminálech jsou pak pro cestující k dispozici fontánky s pitnou vodou, kde si mohou lahve naplnit. Všechna bezpečnostní pravidla najdete detailně popsané také na webu Letiště Praha. Můžete se zde podívat i na seznam nejčastěji dotazovaných předmětů.

Přeprava alkoholu a tabákových výrobků
Z bezpečnostního hlediska lze přepravit alkoholické nápoje pouze v originálním prodejním balení. U alkoholických nápojů s obsahem alkoholu mezi 24 a 70 procenty je povoleno 5 litrů na osobu. Na přepravu nápojů s obsahem alkoholu do 24 procent omezení není, nad 70 procent přeprava není možná.
Množství cigaret, které můžeme přepravit na palubě letadla, závisí především na cíli naší cesty. Přípustné množství se týká příručního i registrovaného zavazadla dohromady.

Limity tabáku na území Evropské unie:
► 1 kg sušeného tabáku nebo
► 200 kusů doutníků nebo
► 400 kusů doutníčků nebo  
► 800 kusů cigaret.

Limity tabáku mimo území Evropské unie:
► 250 g sušeného tabáku nebo
► 50 kusů doutníků nebo
► 100 kusů doutníčků nebo
► 200 kusů cigaret.
► Pozor! Tabák i alkohol nemohou převážet cestující mladší 17 let. Je nutné také přihlédnout k velikosti příručního a registrovaného zavazadla. Vše, co chcete přepravit, se musí vejít do těchto zavazadel.
Připravila Klára Divíšková.

První díl: Před odletem dvě a půl hodiny na letišti
Druhý díl: Jak nepodcenit přípravu před odletem
Třetí díl: Jak se dostat na letiště a kde zaparkovat
Čtvrtý díl: Jak se snadno a rychle odbavit na let

www.prg.aero/leto2022
https://twitter.com/pragueairport
www.letisteslavi85.cz
www.prg.aeroArchiv