Menu

Holiday World představil celý svět

25. 02. 2020

Premiérové představení tradičních veletrhů cestovního ruchu v prostorách letňanského výstaviště PVA EXPO PRAHA dopadlo na výbornou. Holiday World & Region World nabídly návštěvníkům téměř celý svět na jedné adrese. Veletrhy, které se konaly 13. až 16. února 2020, si pod taktovkou pořadatelské společnosti ABF užilo 31 217 spokojených návštěvníků.
Mezinárodní veletrhy cestovního ruchu Holiday World & Region World jsou nejvýznamnější akcí svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy.  „V roce 2020 se na veletrzích Holiday World & Region World představily národní turistické centrály tradičních evropských zemí i vzdálených destinací, například Ameriky, Asie a Afriky. Své expozice a stánky u nás prezentovalo návštěvníkům 489 vystavovatelů ze 46 zemí, a to na výstavní ploše 11 270 m².  Na turistické zážitky též lákaly regiony České republiky a aktuální nabídky zájezdů do celého světa nabídly desítky cestovních kanceláří a agentur,“ říká Martin František Přívětivý, obchodní a marketingový ředitel z pořadatelské společnosti ABF.

Partnerskou zemí veletrhu Tunisko
Pro rok 2020 se titulem partnerská země veletrhu Holidy World pyšnilo Tunisko. Představilo tak svá zlatá pobřeží s pozvolným vstupem do moře, slunečné klima, doletovou vzdálenost z České republiky 2,5 až 3 hodiny, rozmanité památky, výbornou kuchyni a pohostinnost místních obyvatel, což dělá z Tuniska jednu z nejžádanějších destinací, kterou v roce 2019 navštívilo téměř 110 000 Čechů.  „Jako každoročně se i v letošním roce Tuniský národní úřad pro cestovní ruch účastnil veletrhu Holiday World. Letos ale poprvé v historii naší účasti jako partnerská země tohoto veletrhu. Doufáme, že jsme návštěvníkům veletrhu udělali radost vystoupením tuniské hudební skupiny a ukázkou tuniských řemesel na našem stánku,“ říká Mohamed Oussama Ben Yedder, ředitel Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch.

Poznání regionů napříč Českem
V rámci souběžné akce s příznačným názvem Region World, bylo zaostřeno na regiony České republiky. Nosným tématem byla oblíbená pěší turistika. Téměř všechny zastoupené kraje nabídly na veletrhu Region World v celé své kráse klenoty krajů České republiky. Partnerským krajem pro rok 2020 byl nádherný Jihočeský kraj. “Změna místa veletrhu se podařila. Nejen, že návštěvníci tuto změnu přijali a dorazili ve velkém počtu, ale z hlediska technického zázemí a programu bylo vše v kvalitě, která odpovídá důležitosti této akce. Jsem velmi rád, že jsme se připojili jako partnerský region právě tohoto ročníku a těším se na pokračování spolupráce,“ říká Ing. Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.

19. ročník cestovatelského festivalu Prima ZOOM WorldFilm
V rámci doprovodného programu se opět konal velkolepý cestovatelský festival Prima ZOOM WorldFilm. Ten letošní nabídl setkání s dobrodruhy opravdu velmi zvučných jmen. Své přednášky na něm měli osobně například adoptovaný člen kmene Yawalapiti Mnislav Zelený Atapana, cestovatel a fotograf Jirka Kolbaba, šéf Českého egyptologického ústavu profesor Miroslav Bárta, bývalá československá horolezkyně Dina Štěrbová a mnozí další. „Letos poprvé cestovatelský festival i veletrh cestoval! Z Holešovic do Letňan! Jsem moc rád, že jsme se našim divákům neztratili. Že za námi přišli i do nových prostor. Opět platilo, že WorldFilm, to je hlavně velké cestovatelské setkání, svátek na začátku roku, kdy se sejdou na jednom místě (nejen přednášející) cestovatelé, než se zase rozjedou po celé zeměkouli,“ říká režisér a polárník Petr Horký, programový ředitel festivalu Prima ZOOM WorldFilm.

Rozloučení s týmem expedice Tatra kolem světa 2
Veletrh nabídl také mimořádnou příležitost rozloučit se s celým týmem expedice Tatra kolem světa 2. Celý víkend si návštěvníci mohli navíc přímo na veletrhu v klidu na vlastní oči prohlédnout unikátní Tatru 815. Speciálně upravený vůz, který 22. 2. 2020 naváže na expedici Tatra kolem světa z let 1987 až 1990. Poutavé vyprávění o celém projektu, včetně promítání, měli na hlavním pódiu organizátoři Marek Havlíček a Petr Holeček. Nechyběl osobně ani pan Stanislav Synek, poslední žijící člen původní expedice Tatra kolem světa.Televizní tváře součástí veletrhu
Fotr na tripu alias Josef Vrtal z televizního pořadu Autosalon návštěvníkům poradil, jak s malými dětmi projet kus světa. Oblíbený moderátor a herec Dalibor Gondík

se s návštěvníky veletrhu živě podělil o své zkušenosti s cestováním karavanem po Slovensku a představil tak pořad České televize V karavanu po Slovensku. Tradičně se veletrhů účastnil také herec Václav Vydra jako pohádkový král Václav V., Vydra zvaný. Autogramiádu měli na veletrzích také herci Divadla Palace Miroslav Etzler, Martina Hudečková a Ladislav Hampl.

Zájezdy za milion i Expediční kamera
Doprovodný program nabídl už 11. ročník oblíbeného filmového festivalu Expediční kamera. A již pojedenácté mohli návštěvníci soutěžit o Zájezdy za milion. Ve spolupráci s turistickým portálem Kam po Česku byly vyhlášeny výsledky hlasování v osmém ročníku ankety Kraj mého srdce. Absolutním vítězem této ankety se stal Jihomoravský kraj.

Doprovodný program pro odborníky
Novinkou veletrhu byl 1. ročník Matchmaking Business Meeting Tourism Prague 2020. Tato řízená B2B jednání mezi českými a zahraničními podnikateli měla velký úspěch. Do prvního ročníku MBM Tourism Prague 2020 se přihlásilo 120 firem a institucí z Česka, evropských i vzdálených exotických zemí z celého světa. Partnery pro jednání si našlo téměř 100 účastníků z 26 zemí, kteří uskutečnili více něž 220 dvoustranných obchodních jednání a desítky neformálních schůzek. 

V rámci doprovodného programu se konalo také dvoudenní zasedání odborné sektorové skupiny cestovního ruchu Enterprise Europe Network – Sector Group Tourism nad Cultural Heritage. Do Prahy přijelo 21 členů této odborné sektorové skupiny, kteří ocenili též úroveň obou veletrhů a byli překvapeni jejich rozsahem.

Velmi zajímavá a důležitá byla zajisté konference Závěrečná fáze EET v cestovním ruchu, která se uskutečnila první den veletrhu pod taktovkou ministryně financí ČR paní Aleny Schillerové.

Téměř 200 profesionálů z cestovního ruchu se zúčastnilo již třetího ročníku 360° Travel Trends s podtitulem Rising Stars aneb kdo utváří budoucnost Česka v cestovním ruchu.

Agentura CzechTourism uspořádala na veletrzích cestovního ruchu ve spolupráci s pořadateli veletrhů Holiday World & Region World první ročník networkingové akce Media Day. Zástupci třinácti krajů České republiky na ní médiím z Ruska, Polska, Rakouska, Německa, Slovenska a Beneluxu představili výběr toho nejlákavějšího z regionu pro nadcházející turistickou sezónu.

Ochutnejme cestování
Velký úspěch měl u návštěvníků také gastrofestival Ochutnejme cestování. Ten přichystal cestovatel Karel Wolf ve spolupráci s festivalem Kolem světa a s pořadateli veletrhu Holiday World. Lidé měli příležitost ochutnat gastronomické speciality z Mexika, Indonésie, Venezuely, Itálie, Arménie, Gruzie, Vietnamu, Srí Lanky, Španělska, Konga a dalších zemí.Dejme minulosti budoucnost

Veletrhy Holiday World & Region World také velmi příjemně spojily své síly s veletrhy Památky – Muzea – Řemesla. Díky tomuto svazku došlo k úžasné a logické synergii mezi památkami a cestovním ruchem, kdy se na akci, pod záštitou Ministerstva kultury ČR, prezentovaly nejzajímavější památkové objekty v zemi, včetně církevních. Závěrem je důležité zdůraznit, že zmíněné kvalitní veletrhy, tedy Holiday World & Region World a veletrhy Památky – Muzea – Řemesla, si mohli návštěvníci užít v rámci jedné vstupenky.
Připravila Markéta Klíma Holatová.

www.abf.cz
http://holidayworld.cz

 Archiv